Փոխնախագահի պաշտոնը Իլհամ Ալիևի նվերն է կնոջը ամուսնության տարեդարձի առթիվ. «Վաշինգտոն փոստ»
Ամերիկյան հեղինակավոր «Վաշինգտոն փոստը» Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից կնոջը՝ Մեհրիբան Ալիևային փոխնախագահի պաշտոնում նշանակումը համարում է նվեր ամուսնության տարեդարձի կապակցությամբ: Հոդվածի հեղինակ Ամանդա Էրիկսոնը նկատել է, որ երբ Ալիևը լքի նախագահի պաշտոնը, նրա փոխարեն նախագահ կդառնա նախորդ աշնանը տեղի ունեցած սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքում փոխնախագահ նշանակված 52-ամյա Մեհրիբան Ալիևան: «Շատ հնարավոր է, որ Մեհրիբան Ալիևան կսկսի վերահսկել նաև նախարարների կաբինետը»,- Արմենպրեսի հաղորդմամբ՝ գրում է Էրիկսոնը:
Սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը 5-ից դարձել է 7 տարի: 2009-ին Ադրբեջանում տեղի ունեցած սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքում էլ հանվել էր նախագահի թեկնածություն դնելու և ընտրվելու թվաքանակի սահմանափակումը: Ադրբեջանում վերջին սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում հանվել է նաև նախագահի թեկնածուների համար սահմանված տարիքային սահմանափակումը:
Այս ամենը վառ ապացույց է, որ Ալիևը արագ տեմպերով ճանապարհ է հարթում իր 19-ամյա որդու համար, և Մեհրիբան Ալիևան նախագահի պաշտոնի հորից որդուն փոխանցելու ճանապարհին ամենավստահելի խողովակն է հանդիսանում:
Մեհրիբան Ալիևան ստացել է բժշկական կրթություն, սակայն մշտապես հետաքրքրված է եղել քաղաքականությամբ: Նա, Ադրբեջանի իշխող կուսակցության ղեկավար մարմնի անդամ լինելուց բացի, Ադրբեջանի Օլիմպիական նախաձեռնության, Հեյդար Ալիևի անվան բարեգործական հիմնադրամի և մի շարք այլ ծրագրերի ղեկավար է:
Ալիևան ծնվել է Ադրբեջանում հայտնի և ամենահարուստ Փաշաևների ընտանիքում:
Փաշաևների ընտանիքին են պատկանում Ադրբեջանական մի շարք բանկեր, բազմաթիվ ապահովագրական, շինարարական, տուրիստական կազմակերպություններ, ինչպես նաև «Բենթլի» ընկերության ադրբեջանական մասնաճյուղը:
Փաշաևների ընտանիքի մի շարք անդամներ էլ բարձր պաշտոններ են զբաղեցնում Ադրբեջանի կառավարությունում:
«Ամերիկյան դիվանագիտական շրջանակներից արտահոսած, որոշ տեղեկությունների համաձայն` Մեհրիբան Ալիևան կոսմետիկ վիրահատություններից և նորաձևությունից այն կողմ ոչնչի չի տիրապետում և քաղաքական հարցերից շատ քիչ է տեղեկացված»,-նշում է հոդվածագիրը:
Ադրբեջանի ընդդիմության առաջնորդները գտնում են, որ Ալիևայի նշանակումը պայմանավորված չէ Մեհրիբան Ալիևայի մտավոր կարողություններով, այլ պայմանավորված է երկրի Էներգետիկ ռեսուրսների հաշվին հարստացող Ալիևների ընտանիքի նյութական կարողություններով:
Ալիևների ընտանիքը ցանկանում է երկրի ամբողջ իշխանությունը կենտրոնացնել իր ձեռքում: «Ալիևայի նշանակումը անարգանք է Ադրբեջանի ժողովրդի նկատմամբ, և սա քայլ է դեպի Ալիևների բացարձակ միապետություն»,- նշել է ընդդիմության առաջնորդներից Ալի Քերիմլին:
Ալիևների ընտանիքը, արդեն ավելի քան 30 տարի է՝ իշխում է Ադրբեջանում, ինչը բավականին երկար ժամանակ է իշխանության մեկ ընտանիքի ձեռքում կենտրոնացված լինելու, պետության և երկրի տարածքում արդյունահանվող Էներգակիրներից ստացված եկամուտները հափշտակելու համար:
Ադրբեջանական բանկերից 8-ը, երկրի հեռահաղորդակցության, նավթի և գազի արդյունաբերության, շինարարական ոլորտի խոշոր ընկերությունների մեծ մասը պատկանում են Ալիևների ընտանիքին:
Ալիևների ընտանիքի նյութական միջոցների մեծ մասը թաքնված է օֆշորային հաշիվներում:
Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագծի 2013-ին հրապարակած հաշվետվությունն օֆշորային սկանդալ բարձրացրեց Իլհամ Ալիևի անվան շուրջ:Ալիևյան իշխանության վարած ճնշողական, խոսքի ազատության սահմանափակման, արդար անկախ ընտրությունների սահմանափակման քաղաքականության արդյունքում Ադրբեջանը համարվում է աշխարհի ամենանազատ երկրներից մեկը: Ադրբեջանում զանգվածայնորեն ձերբակալվում են իշխանություններին քննադատող և հակառակ տեսակետ ունեցող ակտիվիստները: Միայն 10-ից ավելի ընդդիմադիր ակտիվիստ և լրագրող է ձերբակալվել այս ամիս: Ավելի քան 30 ակտիվիստ էլ ենթարկվել է վարչական կալանքի: Այսպիսով, Ալիևների ընտանիքը ամեն միջոց օգտագործում է բացարձակ միապետական իշխանություն հաստատելու համար: