Պապիլոմա վիրուսի դեմ պատվաստվեցին ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակիցների և բուժաշխատողների դուստրերը
ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակիցների և բուժաշխատողների երեխաներին առաջինը պատվաստեցին պապիլոմա վիրուսի դեմ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նոյեմբերի 26-ին լրագրողների համար կազմակերպված իրազեկման դասընթացի ավարտին պատվաստվեցին Իմունկանխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար ԳայանեՍահակյանի և այլ բժիշկների դուստրերը:
«Մինչ այս բնակչության շրջանում ասեկոսեներ էին պտտվումթեես իմ աղջկան չեմ պատվաստիՊատվաստմանանվտանգությանն այնքան եմ վստահումոր հրապարակավ ցույցտվեցիոր իմ աղջիկը ևս պատվաստվում է»,- ասաց Գայանե Սահակյանը: Նրա խոսքով՝ թեև իր աղջիկն ավելի բարձր տարիքի է, սակայն այլ երկրների փորձը ցույց է տվել, որ կարելի է պատվաստել պապիլոմա վիրուսը չունեցող նաև 13 տարեկանից բարձր աղջիկների:
Պատվաստվեցին բազմաթիվ բուժաշխատողների աղջիկներ, նաև բուժաշխատողներ:
«Վարդանանց» նորարարական բժշկության կենտրոնիմանկաբուժության ծառայության ղեկավար Լիլիթ Մարությանիդուստրը ևս պատվաստվողների շարքում էր: «Ուզում ենք ցույց տալորբժիշկներն առաջինն իրենց երեխաներին են պատվաստումքանիոր կարծիքներ էին հնչելթե մենք չենք պատվաստելու մերերեխաներինՄենք՝ բժիշկներս ավելի շատ ենք կարդում մասնագիտական գրականությունև եթե «Գարդասիլը» վտանգավոր լիներոչ միմայր չէր պատվաստի իր երեխայինԵս ի սկզբանե սպասում էիթե երբ է «Գարդասիլը» ներդրվելու նաև Հայաստանումև շատ ուրախացաոր այն համընկավ իմ աղջկա՝ Անիի 13 տարին լրանալու հետ»,- ասաց Մարությանն ու հավելեց՝ իր երեխային կպատվաստեր նաև վճարովի կարգով:
Մինչև կիրառելը «Գարդասիլ»-ը պահպանվել էր համապատասխան ջերմային միջավայրում:
Անհետաձգելի անաֆիլակտիկ ռեակցիաների դեպքերի ամար նախապատրաստել էին «Դեկսամետազոն», նաև անուշադրի սպիրտ` հավանական ուշաթափությունների համար, Պատվաստումներն իրականացրեցին «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն»-ի բժիշկ-իմունոլոգ Սաթինե Պողոսյանը, մանկաբույժ Մարինե Կիրակոսյանը: