Հայաստանում Եվրոպական միության ծրագրերի իրականացման կիզակետը հաջորդիվ Շիրակն է
Հայաստանում հաջորդ տարի Եվրոպական միության ծրագրերի իրականացման կիզակետը Շիրակն է: Մարզում իրականացվելու են կարևորագույն ծրագրեր Եվրոպական միության օժանդակությամբ: Դրանք հիմնականում մշակույթի և ստեղծարար ոլորտներում իրականացվելիք նոր ծրագրերն են:
Այս մասին դեկտեմբերի 16-ին Գյումրիում լրագրողների հետ ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Ընդհանուր առմամբ, դեսպանը 2017 թվականը լավ տարի է համարում ինչպես Եվրոպական միության, այնպես էլ ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների համար:
«2017 թվականին տոնում ենք Եվրոպական միության հիմնադիր փաստաթղթի՝ Հռոմի համաձայնագրերի 60-ամյակը և տոնում ենք նաև Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև հարաբերություններում նոր փուլ բացող՝ գործընկերության համընդգրկուն ու խորացված համաձայնագրի ստորագրումը: Եվ մենք համարեցինք, որ լավ կլինի գալ Գյումրի քանի որ այն շատ եվրոպական քաղաք է և միակը Հայաստանում, որ ունի Եվրոպայի հրապարակ»,-նշեց դեսպանը՝ հայտարարելով Գյումրիում և Շիրակի մարզում իրականացվելիք նոր ծրագրերի մասին:
«2018 թվականին գործողությունների ծրագրով կենտրոնանալու ենք մի քանի ուղղությունների վրա. առաջին՝ ստեղծարար արտադրական գործունեության ոլորտ, հենց այստեղ, հանգուցային ծրագիրը իրականանալու է Գյումրիում, երկրորդ՝ շուտով կստորագրենք 1 միլիոն եվրոյի պայմանագիր՝ որով ներդրումներ կկատարվեն Ամասիայում՝ բրդի արտադրության շղթայի կատարելագործման նպատակով: Այս ծրագիրը, հուսով ենք, նոր աշխատատեղեր կբացի մարզում ու խթան կհանդիսանա մարզի հյուսիսի տնտեսական զարգացման համար և երրորդ՝ շուտով կստորագրենք նոր դրամաշնորհի համաձայնագիր, որով աջակցություն կցուցաբերվի քաղաքացիական մասնակցությամբ բյուջեների կազմմանը և իրականացմանը՝ Շիրակի մարզի խոշորացված համայնքներում:
Այս համայնքներին հնարավորություն կտրվի ընտրել այն ուղղություններն ու ծրագրերը, որտեղ կծախսվի Եվրոպական միության ֆինանսավորումը: Ունենք նաև փորձնական ծրագրեր Աշոցքում և Արփիում՝ ուղղված բացօթյա զբաղմունքի, ժամանցի ու զբոսաշրջության խթանմանը: Այսպիսով, Եվրոպական միության ուշադրության կենտրոնում մոտական տարվա ընթացքում կլինեն Գյումրին ու Շիրակը»,-նշեց դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին՝ ամփոփելով նաև անցած տարվա ընթացքում Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ Շիրակում և Գյումրիում իրականացվող ծրագրերը:
«Բավական ակտիվ տարի էր: Նշեմ միայն երկու ծրագիր՝ մեկ ամիս առաջ տեղի ունեցավ հենց այս նույն շենքում՝ ՏՏ ինկուբացիոն լաբորատորիայի բացումը, որը մեր լավագույն ծրագրերից մեկն է և երկրորդ Հայկական Կարիտասի կողմից իրականացվող հաշմանդամություն ունեցող անձանց ինտեգրմանը նպաստող ծրագիրը»: Մինչ ճեպազրույցը Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավարին ընդունեցին Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանն ու Շիրակի մարզպետ Արթուր Խաչատրյանը:
Մարզային ու քաղաքային իշխանությունների ղեկավարները դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն վստահեցրին՝ ուրախությամբ ու պատրաստակամությամբ կլինեն Եվրոպական միության կողմից իրականացվող ցանկացած ծրագրի կողքին: Ավելի ուշ Գյումրու Տեղեկատվական Տեխնոլոգիաների կենտրոնի դահլիճում տեղի ունեցավ «էլ ավելի սերտ միություն՝ հնչյունների ներքո» խորագրով դասական երաժշտության համերգ՝ Հռոմի համաձայնագրերի 60-ամյակի կապակցությամբ: Համերգի նախաձեռնողը՝ Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունն էր՝ Հայաստանում Իտալիայի դեսպանության հետ համատեղ: Ծրագրում՝ ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանի դաշնամուրային մենահամերգը և Էդվարդ Միրզոյանի անվան լարային քառյակի ելույթը: