Հավաք և երթ՝ «Հաց բերողի» մահվան տարելիցի օրը
Արդեն հայտնել ենք, որ այսօր՝ մարտի 10-ին, Ազատության հրապարակում տեղի ունեցավ «Հանուն Հայաստան պետության» ճակատի առաջին հանրահավաքը: «Այո, Սերժ Սարգսյանը անփոխարինելի է, բայց ես հարցնում եմ՝ ո՞ւմ համար: Նա անփոխարինելի է այն ավազակների համար, որոնք զբաղվել են թալանով տասնամյակներ շարունակ, հատկապես վերջին 10 տարիներին և այն գողոնն իրենց ձեռքին պահողների համար, որոնց հավասարակշռում է Սերժ Սարգսյանը:
Նա ոչ թե նախագահ եղավ մեր երկրի համար, այլ թալանված գումարների հավասարակշռող, և նա է առանցքը այս համակարգի, որը մեր հայրենիքը դարձրել է խաղաթուղթ, թուղթ, ճմրթել և դրել է գրպանը: Այո, նա է առանցքը այս համակարգը, և եթե նրան հեռացնում ես, համակարգը փլվում է: Նա է սարդը սարդոստայնի, եթե սարդին հեռացնում ես, ոտայնը քանդվում է»,- ասաց դերասանուհի Թամար Հովհաննիսյանը: Երաժիշտ, «Հոգևոր Հայաստան» նախաձեռնության անդամ Եղիշե Պետրոսյանն ընթերցեց իրենց նախաձեռնության հայտարարությունը:
«Այսօր երկրի ներուժն արտագաղթում է, իսկ հայրենասեր նվիրյալներին մեկուսացնում են բանտերում: Արտաքին ու ներքին աննախադեպ մարտահրավերների, բազում սոցիալական, բարոյահոգեբանական պրոբլեմների շարքում ամենասուր ու հրատապ խնդիրը պետական խեղված ու օտարահաճո համակարգն է, քաղաքական դաշտի ամայացումը եւ որպես հետեւանք՝ քաղբանտարկյալների առկայությունը: Հազարավոր տարիներ մեր արմատները խորը մտել են այս հողի մեջ, եւ մեզ համար ամենաապահով տեղը մեր Հայաստանն է:
Մենք պարտավոր ենք հոգ տանելու, ավելի ամուր կանգնելու այս հողի վրա, ամեն մեկս մեր հերթին պատասխանատու ենք այն ամենի համար, ինչ ունենք այսօր: Ես կարծում եմ, որ ամեն մեկս պետք է նայի իր նեսը և իրենով չափի, թե ի՞նչ է ինքն անում մեր երկրի, ապահովության ու բարօրության ու ապագայի համար»,- հայտարարեց նա: «Այսօրվա մեր իշխանությունները դավաճան են, որովհետև մեր երկիրը պատերազմի մեջ է, բայց իրենք թալանում են ու թուլացնում այն, դրա համար սրանց պետք է հեռացնենք: Սերժ Սարգսյանն իր շքախմբով մեր ազգին կոտորում ա, արտաքին թշնամին կոտորում ա, չդառնանք Արևմտյան Հայաստան, Նախիջևան»,- իր ելույթում նշեց ազատամարտիկ Վոլոդյա Ավետիսյանը:
«Հայաստանում ասում են՝ վայրի կապիտալիզմի օրենքներով է զարգանում իրավիճակը: Այն է՝ պետք է լինի նախնական կապիտալի կուտակում, և դա պետք է լինի անօրինական եղանակով: Բայց ժողովրդավարական երկրներում, որտեղ այդ կապիտալը կուտակվեց օրինական կամ անօրինական եղանակով, դրանից հետո իրենք գնացին բաց հասարակության ճանապարհով, գնացին ստացված օգուտները հասարակությանը բաշխելու ճանապարհով: Հայաստանում այլ համակարգ ընտրվեց՝ գողացված եկամուտների կամ աշխատած եկամուտների վերաբաշխման գործընթաց եղավ: Այսինքն՝ վերջին տարիներին մենք տեսնում ենք, որ տեղի է ունենում ունեցվածքի տեղաբաշխում: Ընդ որում՝ դա արվում է կենտրոնացման ձևով, և Սահմանադրական փոփոխություններն այդ կենտրոնացման քաղաքական արձանագրումն արեցին: Ազգային համաձայնության կառավարությունը, որը պետք է ձևավորվի, կարճաժամկետ պետք է լինի:
Նրա գործունեությունն ըստէության պետք է լինի երեք բանի ընդունման մեջ՝ նորՍահմանադրություն, երկրորդ, Ընտրական օրենսգրքի ընդունում, որըհնարավորություն կտա արդար խաղի կանոններ սահմանելընտրական գործընթացի համար, երրորդ, կուսակցությունների մասիննոր օրենքի ընդունում»,- եզրափակիչ ելույթում նշեց «Ժառանգություն» կուսակցության նորընտիր նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը: Հանրահավաքը վարող Արմեն Հովհաննիսյանը հայտարարեց, որ հաջորդ հավաքը տեղի կունենա մարտի 16-ին՝ «Հաց բերողի»՝ Արթուր Սարգսյանի մահվան տարելիցի օրը: