Դատարանում Արշակ Գ.-ն իրեն մեղավոր է ճանաչել մասնակիորեն՝ հայտարարելով, որ դիտավորություն չի ունեցել տուժողին սպանելու:
Պաշտպանական կողմի տեսակետով՝ Արշակ Գ.-ն դանակի մի քանի հարված է հասցրել տուժողին, սակայն չի սպանել, տեսնելով, որ Ա. Կ.-ն թուլացավ, Արշակը հեռացել է: Եթե նա ցանկանար սպանել Ա. Կ.-ին, կշարունակեր դանակով հարվածներ հասցնել՝ մինչև մահ պատճառելը: Արշակը հեռացել է՝ տուժողին թողնելով մոր հետ՝ ո՛չ մենակ, սակայն Արշակի հեռանալուց հետո շտապօգնություն չեն ահազանգել, դանակով հասցված վերքերին սառը թրջոց են դրել ու պառկել են քնելու… Ժամանակին բուժօգնություն չի ցուցաբերվել, մարդը մահացել է հեմոռագիկ ու տրավմատիկ շոկից, դիտավորյալ սպանություն չի եղել կատարվածը… Տուժողին պատճառվել են ծանր մարմնական վնասվածքներ, որոնց արդյունքում տուժողը մահացել է…
Գործի նախաքննության ընթացքում Արշակ Գ.-ի նկատմամբ նշանակվել ու անցկացվել է դատահոգեբանական փորձաքննություն, որի եզրակացությամբ՝ դեպքի պահին Արշակ Գ.-ն չի գտնվել ֆիզիոլոգիական աֆեկտի վիճակում, նա լարված ու հուզված հոգեվիճակում է եղել, այդ լարվածությունն ու հուզվածությունը աֆեկտի աստիճանի չեն հասել…
Դատարանը այս նիստում հարցաքննեց ամբաստանյալի մանկության ընկերոջը: Այս վկայի հետ Արշակը հանդիպել է դեպքի օրը՝ Նորքի զանգվածում:
Ըստ վկայի՝ Արշակն իր մանկության ընկերներից է, իրենք մտերիմ են եղել: Դեպքի օրն ինքն ու ևս մի ընկեր Արշակին հանդիպել են «Ծիածան» հանրախանութի մոտ: Միասին զբոսնել են, ժամանակ են անցկացրել:
Ժամը 23-ի սահմաններում Արշակն ընկերներին ասել է, թե գիշերելու է գնում մոր տուն: Ընկերները գիտեին, որ Արշակի մայրն առանձին է ապրում:
Վկան ասաց, թե տաքսի են կանչել, Արշակին տաքսիով ճանապարհել են մոր տուն:
Գիշերվա ժամը մեկի սահմաններում զանգել է իրենց երրորդ ընկերն ու ասել է, թե Արշակին դեպք է պատահել՝ նա մարդ է դանակահարել: Խնդրել է, որ վկան դուրս գա տանից՝ Արշակին օգնեն:
Վկան դուրս է եկել տանից՝ չնայած ուշ ժամ էր: Արշակն ու մյուս ընկերը արդեն սպասում էին: Արշակը մանրամասներ չի պատմել՝ ընկերները զգացել են, որ նա չի ցանկանում մանրամասների մասին խոսել: Նրանք Արշակին են տվել իրենց մոտ եղած փողերը ու գնացել են իրենց տները: Թե ուր է գնացել Արշակը՝ վկան ասաց, թե տեղեկություն չի ունեցել…
Այս վկան նախաքննության ժամանակ Արշակի հետ հարցաքննվել է նաև առերես:
Վկայի նախաքննական ցուցմունքները դատարանում հրապարակվեցին: Նախաքննական ցուցմունքում վկան հայտնել էր, որ Արշակն իրենց ընդհանուր ընկերոջը պատմել էր, թե մոր տանը հանդիպել է մերկ տղամարդու, վիճել է հետը ու դանակով հարվածել է…
Վկան ասաց, թե նախաքննական ցուցմունքը ճիշտ է:
Պաշտպանական կողմը բժշկական տեղեկանք էր բերել Արշակի հոր ծանր հիվանդության ու տեղաշարժվելու անկարողության վերաբերյալ:
Դատարանը կողմերին լսելով՝ հրապարակեց Արշակի հոր նախաքննական ցուցմունքը՝ համոզվելով, որ նրա՝ դատարան ներկայանալն անհնար է առողջական վիճակի պատճառով:
Արշակի հայրը հայտնել էր, թե ամուսնացել է, ինքն ու կինը երեխաներ չեն ունեցել:
90-ականներին ծանոթացել է ու արտաամուսնական կապով ապրել է Արշակի կենսաբանական մոր հետ: Վերջինիցս երկու երեխա ունի, որոնք մեծացել են ոչ թե կենսաբանական մոր, այլ իր ու իր կնոջ հետ: Արշակը դեպքից ամիսներ անց պետք է բանակ զորակոչվեր:
Դեպքի օրը հայրը Արշակին հազար դրամ է տվել՝ Արշակն ասել է, թե ցանկանում է գնալ մորը այցելության:
Հետո նա զանգել ու ասել է, թե գիշերը կմնա մոր տանը:
Հաջորդ օրը կինը հայտնել է, թե զանգել էր Արշակի կենսաբանական մայրն ու ասել է, թե Արշակը իր տանը վիճել, «իրեն ցույց է տվել»՝ մարդ է դանակահարել: