Ասում էր, որ դա էլ է պետք:
-Տիկին Համեստ, այս մեծ ու  անդառնալի կորստից հետո, կա՞ մի բան, որ Ձեզ ստիպում  է պայքարել…
-Ինձ  պայքարելու եւ ապրելու  ուժ են տալիս թոռնիկս, Գոհարիկս, փոքր տղաս: Հույս ունեմ, որ փոքր տղաս  արու զավակ կունենա ու Արմենակ Ուրֆանյանը նորից կծնվի…
Փոքր տղաս փորձում է թեթևացնել վիշտս, բայց դե վերքերը ինչքան էլ որ սպիանում են, միեւնույնն է՝ չեն լավանում երբեք:
Իսկ Գոհարիկիցս՝  ես Արմենակիս կարոտն եմ առնում, նա հաճախ է գալիս, ու ես այնքան շատ եմ սիրում նրան: Նրանք այնքան նման էին, ու այնքան էին սիրում իրար, երկուսն էլ առաջին անգամ էին սիրում: Ի~նչ երազանքներ ունեինք: Նրանք դեռ նոր էին նշանադրվել, և Արմենակս արդեն հարսանիքի մասին  էր մտածում: Պատկերացնում ե՞ք, եթե  նման բան չպատահեր,  հիմա տանը  թոռնիկս կվազվզեր, տղաս իր սիրելիի կողքին կլիներ ու միասին կշենացնեին մեր երկիը… Ավա~ղ, չհասցրեց կատարել երազանքները:
-Արմենակի նվիրական երազանքներից,  ո՞րը կարող է իրականություն դարձնել հերոսի մայրը՝ Համեստ Ներսիսյանը:
-Ես մի նպատակ ունեմ. իրականություն դարձնել տղայիս՝սեփական տուն ունենալու երազանքը:
Բայց դա ոչ թե հասարակ տուն կլինի, այլ կլինի Արմենակիս տուն-թանգարանը, որտեղ կապրի իմ տղան և նրա հետ կապրեն բոլոր նրանք, ովքեր կարող էին ապրել, բայց իրենց մահով ապրեցրին մեզ: Ես կոչ եմ անում համայն հայությանը` օժանդակել ինձ, որպեսզի կարողանամ իրականացնել նպատակներս:
Չնայած որ,  եթե անգամ ինձ չօգնեն, ես մայր եմ և պարտավոր եմ կատարել տղայիս  երազանքը, քանի դեռ ապրում եմ, ու շնչում:
-Ունենում  ե՞ք  հեռավոր զրույցներ Արմենակի հետ:
-Ամեն երեկո,երեկոներս շատ տխուր են… Երբ գալիս է գիշերը…
-Իսկ  Արմենակին Ձեր երազներում տեսնու՞մ եք:
-Կզարմանաք, բայց չեմ տեսնում, երբեք չեմ տեսնում տղայիս, անգամ էդպես կարոտս առնել չեմ կարողանում:
-Տիկին Համեստ, այս երկու տարվա ընթացքում, ո՞վ է բացել  հերոս Արմենակ Ուրֆանյանի  հայրական տան   դուռը, կիսել Ձեր վիշտը, հետաքրքրվել Ձեր կյանքով, փորձել օգնել:
-Ես շատ շնորհակալ եմ  հատկապես Էրեբունու վարչական շրջանի ղեկավար Դավիթ  Գրիգորյանից՝ նրա մարդկային վերաբերմունքի համար: Աջակցել, դա չի նշանակում օգնել գումարով, աջակցելը՝ նաեւ այն է, որ  երբեմն հարցնում են, հիշում են:  Դա ամենամեծ աջակցությունն է:
Ինձ երբեք ոչ մեկի ժամկետանց կոնֆետների տուփը,  կամ սերժանտներից հավաքած գումարով գնած ծաղիկը պետք չէ:
-Արդյո՞ք,  ըստ արժանավույնս գնահատվեց հերոս Արմենակ Ուրֆանյանի անձնազոհությունը՝ հանուն հայրենի հողի:
-Ես շատ վիրավորված եմ, որ իմ տղան չստացավ Ազգային Հերոսի կոչում: Այդ ո՞վ է , որ իմ տղայից լավն էր կամ արժանի, կարող՞ է իմ տղայի արյունից ավելի կարմիր արյուն էլ կա... կամ իմ տղայից ավելի սրտացավ՝ մեկն էլ է եղել: Սա անարդար է,  ու մեծ վիրավորանք   այն հերոսի նկատմամբ, ով իր կյանքը չի խնայել հանուն իր հայրենիքի:
Թող պետությունը արժանի ձևով գնահատի բոլոր նրանց, ովքեր քաջաբար կռվել են այն ժամանակ, երբ իրենց  փափկասունները տաքուկ քնած էին: Տղաներին պետք չէ բամբակի մեջ մեծացնել, այլ պետք է տղամարդ մեծացնել ` քաջ, պատրաստված, արագ կոմնորոշվող, բանիմաց… Միայն մեքենաներ փոխելով,  կամ այս ու այն պատի տակ ծխելով, երբեք ոչ մեկ տղամարդ չի դառնում …
-Այսքանից հետո, Դուք որպես Հերոսի մայր,  ի՞նչ կոչ կանեիք ապագա զինվորներին:
-Ես կասեմ, որ քաջ լինեն, չվախենան պայքարելուց: Եթե մենք չպայքարենք, քրդերի պես կմնանք անպետություն: Իսկ մենք պատմություն ունենք, մենք դժվարությունների, կրակների միջով անցած ազգ ենք, մենք չպետք է մոռանանք մեր պատմությունը: Ու  պետք է այնպես անենք, որ մեր հետագա սերունդներն  էլ ճանաչեն  մեր այսօրվա հերոսներին` ԱՐՄԵՆԱԿԻՆ, Քյարամին, Ռոբերտին… Նրանք բոլորն էլ մեր երեխաներն են, մեր տղաները, ի՞նչ տարբերություն:
-Իսկ  ի՞նչ խնդիրներ ունեն այսօր հերոսների ընտանիքները, որոնց մասին գուցեեւ չի բարձրաձայնվում…
-Գիտեք, եթե անգամ ունեն էլ, նրանք այնքան հպարտ են, որ չեն բարձրաձայնում, բայց երբ գալիս են ու տեսնում, պետք  է գոնե քայլեր ձեռնարկեն: Ոչ մի ծնող,   իր սուգը չի մոռանա ու ընկնի պետության հետևից ` ողորմություն խնդրելու: Բոլորս էլ գիտենք, որ եղել են տղաներ, ովքեր  զոհվել են ու նրանց երեխաներն անհայր են մնացել: Ուրեմն թո՛ղ հետաքրքրվեն, օգնե՛ն մեծացնելու  այդ երեխաներին:
Միայն Գագիկ Ծառուկյանն ու Գրանդ Քենդի ընկերությունն են այսքան ժամանակ ինչ-որ չափով օգնել զոհվածների ընտանիքներին: իսկ պետությունը ոչինչ չի անում:
Պատկան գերատեսչություններից գալիս են, նայում մադկանց կտորներից ինչպես է ջուրը կաթում, ու թողնում-գնում են ՝ անվերադարձ: Եթե հանկարծ մի խնդրի մասին էլ բարձրաձայնվում է,  ասում են՝ ծնողը առիթավորվում է:
Գիտեք ինչ, թող իրենք լափեն ու կշտանան, մեզ ոչինչ պետք չէ, մեր էրեխեքն էլ հետ չեն գալու….
-Ի՞նչ կասեք այն մասին, որ շատ հաճախ ՀՀ  պաշտոնյաների զավակները  խուսափում են ծառայությունից, կամ ինչպես որ հայկական իրականության դեպքում է պատահում.չինովնիկների զավակների մի զգալի մասը տառապում են այս կամ այն անբուժելի  հիվանդությամբ:
-Դա ամենացավոտ կողմերից  է: Ինչ ասեմ՝ երեւի այդքանով են սիրում ու հարգում իրենց հայրենիքը:
Ամեն դեպքում, ես շատ ուրախացա, որ մեր Պաշտպանության   նախարարը փոխվեց,  ու նա փորձում է այնպես անել, որ բոլորը ծառայեն: Այդ չինովնիկների տղաների մեջ մարտական ոգի չկա, կյանք չկա: Մի տղա , որ չգիտի՝  բանակն ինչ է , զինվորն ինչ է , կռիվն ինչ է , զենքն ու խրամատն ինչ է, երբեք չի կարող արժանապատվորեն ընտանիք պահել` կին մեծարել ու երեխա դաստիարակել: Իմ տղայից լավն ե՞ն, չեմ հասկանում: Թող գնան ծառայեն,  հասկանան, որ փողոցից այն կողմ՝  սահմանն է, որտեղ լավ տղերքն են ապրում:Ես իրոք շատ վիրավորված եմ, որ տղաս՝ ԱԶԳԱՅԻՆ ՀԵՐՈՍԻ կոչում չստացավ: Ախր  պատմություն ենք   կերտում: Տարիներ հետո,  մեր նորաթուխ սերունդը բա չիմանա՞, թե ինչ է եղել 2016թ-ի ապրիլին, Արմենակս ու մյուսները ոնց են սահմանում կռվել մինչև վերջին շունչը…
Ի՞նչ իմանամ, ինչպես  են ներկայացրել, միգուցե սխալ են ներկայացրել ,դրա համար էլ չեն տալիս տղայիս  կոչումը: Ես մենակ մի բան չեմ ընկալում.  Ո՞նց են իմ էրեխուն էտ կրակի մեջ թողել, ասել` նահանջի:
Նրանց ոչ միայն չեն օգնելայլ նաեւ ասել են՝ նահանջեք: Բայց  Քյարամը, չի թողել իր սիրելի հրամանատարին,  ու մինչև վերջ նրա կողքին է եղել: Արմենակս էլ զգացել է , թե ինչքան լուրջ է ամեն ինչ ու իր զինվորների կյանքի համար իր կյանքով է հատուցել,ա~խ, Արմենակս:
-Տիկին Համեստ,  իսկ  Ձեր կարծիքով, հասարակությունը այս ընթացքում, կարողացա՞վ, կամ կարողանու՞մ է ճիշտ գնահատել ազգի արժանի զավակներին,  մեր հերոսներին:
-Կարծում եմ, հասարակությունը գնահատում, արժեվորում ու հասկանում է մեր հերոս որդիների կատարած սխրանքը:
Մեր ժողովուրդն իսկապես սգում էր մեր Հերոս որդիների մահը: