Պահված նռնակը մի օր պայթելու է երեխայի ձեռքերում. Ոստիկանությունը հորդորում է կամավոր հանձնել ապօրինի զենք-զինամթերքը
ՀՀ ոստիկանությունը քաղաքացիներին հորդորում է կամավոր հանձնել ապօրինի պահվող զենք-զինամթերքը:
Այս առնչությամբ, ոստիկանության տարածած հայտարարության մեջ նաեւ ասվում է.
«Ոստիկանությունը հետեւողականորեն շարունակում է բնակչության մոտ ապօրինի պահվող զենք-զինամթերքի հայտնաբերման եւ առգրավման գործողությունները, սակայն այս գործընթացում առավել գնահատելի է քաղաքացիների կողմից զենքի կամավոր հանձնումը` որպես հանրային բարձր իրավագիտակցության ցուցիչ եւ ոստիկանություն-հասարակություն իրական գործընկերության արտահայտություն:
Անօրինական զենք պահելն ու կրելը ոչ միայն քրեորեն հետապնդելի է, այլեւ վտանգավոր: Վտանգավոր` առաջին հերթին պահողի ու կրողի, նրա հարազատների, հատկապես երեխաների համար:
Թաքցված հրազենը մի օր անպայման կրակելու է, պահված նռնակը մի օր պայթելու է երեխայի ձեռքերում, եւ անուղղելի ողբերգությունից հետո արդեն ուշ կլինի մեղավոր ու անմեղ փնտրելը, իսկ մեղքը քավելու բոլոր փորձերն` անիմաստ:
Ողբերգության այդպիսի օրինակները, ցավոք, քիչ չեն, եւ անօրինական զենք պահելու ոմանց համառությունը մեծացնում է դրանց կրկնության հավանականությունը:
Սիրելի հայրենակիցնե՛ր, ոստիկանությունը բազմիցս խնդրանքով ու հորդորով դիմել է ձեզ ու նորից է դիմում. հրաժարվե՛ք այդ մահաբեր գայթակղությունից, կամավոր իրավապահ մարմիններին հանձնեք անօրինական զենք-զինամթերքը:
Հիշե՛ք. անօրինական զենքը կամավոր հանձնողներն ազատվում են քրեական պատասխանատվությունից, ապահովագրում են հարազատներին ու երեխաներին հնարավոր ողբերգությունից, իսկ իրենց` մշտապես տագնապի մեջ ապրելու հեռանկարից:
Միայն ոստիկանության ու հասարակության հստակ փոխըմբռնման ու գործընկերության միջոցով է հնարավոր հասնել անօրինական զենք-զինամթերքի շրջանառության բացառմանն ու բոլորի եւ յուրաքանչյուրի ապահովության հաստատմանը: