Մեկ օր Հայաստանի ազգային պատկերասրահում
Հունիսի 15-ը հիշարժան ու մշակույթով լեցուն օր դարձավ Նոյեմբերյան քաղաքի մի խումբ երեխաների համար: Տեր Սմբատ Քահանա Աբրահամյանի ուղեկցությամբ երեխաները եղան Հայաստանի ազգային պատկերասրահում, որտեղ նրանք ծանոթացան մեծանուն հայ նկարիչներ Հովհաննես Այվազովսկու, Վարդգես Սուրենյանցի, Մարտիրոս Սարյանի, Հակոբ Կոջոյանի և այլ համաշխարահային հռչակ վայելող հայ նկարիչների ստեղծագործություններին, որոնց դերն անփոխարինելի է ազգային արվեստի կայացման մեջ, և այդ մշակույթի կրողը պետք է լինի յուրաքանչյուր հայ՝ դեռ մանուկ հասակից:
Մշակութային այց կատարելու համար Հայաստանի ազգային պատկերասրահը պատահական չէր ընտրված, քանի որ հենց այստեղ կարելի է ծանոթանալ հայ և համաշխարհային մշակույթի բացառիկ ստեղծագործությունների, անզեն աչքով տեսնել այն հայտնի կտավները, որոնց մասին կարդացել ես գրքերում կամ տեսել միայն հեռուստացույցով:
Իրենց ազգային մշակույթին ծանոթանալու այդ հնարավորությունը երեխաներին ընձեռնվեց  «Մշակույթը որպես սոցիալական փոփոխությունների բանալի» ծրագրի շնորհիվ, որն իրականանում է Քաղաքացիական զարգացման և համագործակցության հիմնադրամի և «Ընտանիք և համայնք» ՀԿ-ի կողմից: Այս ծրագրի շրջանակներում Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան ու Իջևան և Արմավիրի մարզի Մեծամոր քաղաքների խոցելի խմբի ընտանիքների ավելի քան 150 երեխաներ ընդգրկված են արվեստի մի շարք խմբակներում՝ երգ, նկարչություն, տիկնիկագործություն, կավագործություն, կարպետագործություն և այլն:
«Մշակույթը որպես սոցիալական փոփոխությունների բանալի» ծրագիրն ուղղված է շահառու երեխաներին սոցիալ-մշակութային կյանք ներգրավվելուն և նրանց մեջ եղած ստեղծագործական ձիրքը զարգացնելուն: Այս ծրագիրն իրականացվում է Եվրոմիության ֆինանսավորմամբ և «Աջակցություն ՀՀ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կարողությունների հզորացմանը» ծրագրի աջակցությամբ: