Բնապահպանական իրավախախտման հետևանքով հաշվարկվել է շուրջ 11 մլն դրամի շրջակա միջավայրին հասցված վնաս
ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ստորաբաժանումների աշխատակիցների կողմից հունիսիի 18-ից 22-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարված ստուգումների, շրջայցերի, հաշվետվությունների ընդունման, ինչպես նաև Տեսչական մարմնին հանձնված վարչական վարույթների քննության արդյունքում հայտնաբերվել և արձանագրվել է 12 իրավախախտում, 5-ի (3-ը՝ նախկինում հայտնաբերված) վերաբերյալ անցկացվել է վարչական վարույթի քննություն և նշանակվել450.000 ՀՀ դրամի վարչական տուգանք: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ բնապահպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Վերոնշյալ ժամանակահատվածում բնապահպանական իրավախախտման հետևանքով շրջակա միջավայրին հասցված վնասի չափը կազմել է՝ 11.368.502 ՀՀ դրամ:
Արձանագրվել է իրավախախտման 9 դեպք:
Քննված վարչական վարույթներով հաշվարկվել է 9.294.100 ՀՀ դրամի շրջակա միջավայրինհասցված վնասնշանակվել՝ 300.000 ՀՀ դրամի վարչական տուգանքորից՝
ՀՀ Լոռու մարզ՝ ապօրինի ծառահատման 3 դեպքով (6 բոխի, 2 թխկի, 1 խնձորենի, 9 հացենի, 5 բալենի, 1 բալենու ճյուղ, 1 հացենու ճյուղ) հաշվարկվել է 1.258.500 ՀՀ դրամի, փայտանյութի ապօրինի տեղափոխման 2 դեպքով (2.95 խմ)՝ 106.200 ՀՀ դրամի շրջակա միջավայրին հասցված վնաս։
ՀՀ Գեղարքունիքի մարզ՝ ապօրինի ծառահատման 1 դեպքով (840 թեղի) հաշվարկվել է7.929.400 ՀՀ դրամի շրջակա միջավայրին հասցված վնաս։
Նախկինում հայտնաբերված իրավախախտումներ՝
ՀՀ Լոռու մարզ՝ փայտանյութի ապօրինի տեղափոխման 1 դեպքով նշանակվել է 100.000 ՀՀ դրամի վարչական տուգանք։
ՀՀ Տավուշի մարզ՝ փայտանյութի ապօրինի տեղափոխման 2 դեպքով նշանակվել է 200.000 ՀՀ դրամի վարչական տուգանք։