Գեղարքունիքի մարզպետը հրահանգել է կարգավորել մարզի առանձին համայնքների ոռոգման համակարգերում առաջացած խնդիրները
Գեղարքունիքի մարզի Աստղաձոր, Վաղաշեն, Ներքին Գետաշեն համայնքների բնակիչները ոռոգման ջրի անբավարար մատակարարման պատճառով հուլիսի 4-ին բողոք են ներկայացրել Գեղարքունիքի մարզպետ Իշխան Սաղաթելյանին՝ խնդրելով հարցի հրատապ կարգավորում: «Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ Վաղաշեն եւ Ներքին Գետաշեն գյուղերի բնակիչները բողոքն արտահայտել են նաեւ Գավառ-Մարտունի-Վարդենիս մայրուղին փակելով:
Մարզպետ Իշխան Սաղաթելյանը կազմակերպեց քննարկում վերոնշյալ համայնքների, «Գեղարքունիք» ՋՕԸ-ի եւ Ջրտնտպետկոմի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Համայնքների բնակիչների ներկայացմամբ՝ գետերում այժմ ջրի քանակը սակավ է, իսկ իրենց գյուղերին կամ թաղամասերին ոռոգման ջուր մատակարարող պոմպակայանները ջուրը մղում են շատ քիչ հզորությամբ, ինչն էլ թույլ չի տալիս՝ բավարարելու տնտեսությունների կարիքները: Ներքին Գետաշենում էլ ոռոգման մեկնարկում շարքից դուրս է եկել խորքային հորի պոմպը: «Գեղարքունիք» ՋՕԸ փոխտնօրենի ներկայացմամբ՝ համայնքների ոռոգման համակարգերում առաջացած խնդիրները տեխնիկական բնույթ ունեն, որոնց կարգավորման ուղղությամբ տարվում են համապատասխան աշխատանքներ:
Մարզպետ իշխան Սաղաթելյանը դժգոհող քաղաքացիներին հորդորեց ձեռնպահ մնալ ճանապարհներ փակելու անիմաստ ու վնասարար քայլերից, իսկ պատկան մարմիններին հրահանգեց՝ համատեղ ուժերով ու հնարավոր ամենակարճ ժամկետներում բավարարել ջրօգտագործող տնտեսությունների պահանջները:
«Ոռոգման շրջանում չպետք է որեւէ տնտեսության ուշացմամբ ոռոգման ջուր հասնի: Բնակչության կարիքները պետք է բավարարվեն, ինչի համար հարկավոր է ամենասեղմ ժամկետներում կարգավորել առաջացած խնդիրները: Այժմ աշխատում ենք բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ, որպեսզի կարողանանք կարգավորել իրավիճակը եւ ոռոգման շրջանն առաջ տանել բնականոն հունով»,-նշեց Գեղարքունիքի մարզպետը:
Խնդիրները կարգավորելու համար Աստղաձորում, Վաղաշենում եւ Ներքին Գետաշենում այս պահին աշխատում են Գեղարքունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի ղեկավարը, պատասխանատու ստորաբաժանումների ղեկավարները, «Գեղարքունիք» ՋՕԸ մասնագետները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Գեղարքունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի ղեկավար Սեւակ Խլղաթյանից, ժամը 11-ի դրությամբ Գավառ-Մարտունի-Վարդենիս մայրուղին բաց է ինչպես Ներքին Գետաշենի, այնպես էլ Վաղաշենի հատվածում: