Air Armenia ավիաընկերության աջակցության շնորհիվ ավտոբուսի խափանման պատճառով Իտալիայում մնացած 36 երեխաները վերադարձան Հայաստան
Իտալիայի Սարդինիա մարզի Ուտա քաղաքում «Լեռնեցիներ» պարային անսամբլը , մասնակցելով միջազգային մանկական փառատոնին, վերադառնում էր ավտոբուսով Հայաստան: Գիշերը հասնելով Իտալիայի Ֆերերա քաղաք՝ ավտոբուսը խափանվում է, և երեխաները հայտնվում են ծանր դրության մեջ, սակայն Սփյուռքի նախարարության,«Air Armenia» ավիաընկերության և հայ բարերար Ոսկան Անդրեասյանի աջակցության շնորհիվ կարճ ժամանակում լուծվում է երեխաների սննդի, կացության և Հայաստան վերադառնալու հարցը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Երեմ Սիմոնյանը նշեց, որ գիշերը իրեն զանգահարել է «Air Armenia» ավիաընկերության փոխտնօրեն Գևորգ Խաչատրյանը և ներկայացրել ստեղծված իրավիճակը:
«Փորձեցինք օպերատիվ ձևով ճշտումներ կատարել, թե երեխաները ո՞ր քաղաքում են գտնվում, ի՞նչ է  պատահել, երեխաների անվտանգության հետ կապված որևէ խնդիր կա՞, թե ոչ: «Air Armenia» ներկայացուցիչը ինձ ավելի մանրամասն ներկայացրեց խնդրի էությունը: Թեկուզ մեր դաշտից դուրս էր խնդրի լուծումը, սակայն արագ կապվեցինք Իտալիայում ամենամոտ հայ համայքների հետ: Քանի որ ավտոբուսի խափանումը տեղի էր ունեցել Իտալիայի Ֆերերա քաղաքում, ամենամոտ համայնքը` Բոլոնիայինն էր: Այդ ընթացքում մենք նաև կապվեցին հայ բարերար Ոստան Անդրեասյանի հետ, ով շատ սերտ կապեր ունի Բոլոնիայում:  Գտնվելով Հայաստանում՝  նա արագ արձագանքեց և փորձեց խնդրին լուծում տալ:  Նա կապ հաստատեց պարային համույթի ղեկավարի հետ, որից հետո կարողացան երեխաների ապահովել սննդով և լուծել կեցության հարցը»,- ասաց Սիմոնյանը:
Լուսանկարները` Տաթև Դուրյանի
Սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավարը ասաց նաև, որ խնդիր էր առաջացել Իտալիայի ոստիկանության ծառայողների հետ, ովքեր մտածել են, թե ավտոբուսում փախստականների խումբ է եղել, սակայն Ոստան Անդրեասյանի անձնական կապերի շնորհիվ այս խնդրին նույնպես լուծում է տրվել:
Ինչ վերաբերում է ավտոբուսով նման երկար շրջագայություններին՝ Սիմոնյանը կարծում է, որ պետք է ավելի պատրաստված և զգույշ լինել՝ չնայած որևէ մեկը երաշխավորված չէ նման իրավիճակներից:
«Air Armenia» ավիաընկերության փոխտնօրեն Գևորգ Խաչատրյանը նշեց, որ  ընկերությունը դիտարկել էր երկու տարբերակ երեխաներին Հայաստան վերադարձնելու համար` Լիոնից կամ Վենետիկից Երևան կանոնավոր չվերթներով:
«Սակայն Լիոնում խնդիր առաջացավ, քանի որ օդանավում 36 տեղ չկար, ուստի որոշում կայացվեց Վենետիկով Երևան թռչել:  Տոմսերը գրեթե 50 տոկոս զեղջով տրամադրվեց մեր ավիաընկերությունը:
Մենք նաև նախաձեռնեցինք  կազմակերպչական աշխատանքները` կապ հաստատեցինք Սփյուռքի , Արտաքին գործերի նախարարությունների հետ, քանի որ մեր իրավասությունների մեջ չէր զբաղվել որոշակի գործառույթներով»,- ասաց Խաչատրյանը:
«Լեռնեցիներ» պարային համույթի ղեկավար Արթուր Հակոբյանը նշեց, որ իր խումբը մասնակցում էր  Իտալիայի Սարդինիա մարզի Ուտա քաղաքում անցկացվող միջազգային  մանկական փառատոնին, որից հետո վերադառնում էին Հայաստան:
«Մենք ավտոբուսով բարեհաջող ժամանեցինք և պատվով ներկայացրեցինք մեր ազգագրական պարերը: Հետադարձ ճանապարհին  ավտոբուսը վնասվել էր, և փորձեցինք կապ հաստատել մեր հարազատների հետ, ինչպես նաև Սփյուռքի նախարարության, «Air Armenia» ընկերության հետ,  որոնք տեղում լուծեցին խնդիրը»,- ասաց Հակոբյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով իրենց աջակցություն ցուցաբերողներին:
Հակոբյանը նշեց, որ սա իր 44-րդ շրջագայությունն էր աշխարհի շուրջ 34 պետություններում սակայն նման իրավիճակում առաջին անգամ էր հայտնվել: