Շիրակի ու Լոռու մարզերը ՀՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում են. Տիգրան Ավինյան
Աշխատանքային առաջին այցով սեպտեմբերի 19-ին Շիրակի մարզում էր ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:  Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը,  Շիրակի մարզպետարանում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ փոխվարչապետը  ծանոթացավ մարզի համայնքներին հուզող խնդիրներին: Հանդիպմանը ներկա  էին գերատեսչությունների, ուժային կառույցների  ներկայացուցիչները և  մարզի համայնքների ղեկավարները:
Ներկայացնելով մարզում իրականացվող ծրագրերն ու խնդիրները՝ Շիրակի մարզպետ Կարեն Սարուխանյանը  փաստեց, որ ներկայում մարզում իրականացվելու  է ՀՀ կառավարության կողմից հավանության արժանացած հրատապ 23  ծրագիր, որոնք  այս պահին նախագծա-նախահաշվային փուլում են: Մարզի համայնքներից առաջին անդրադարձը Գյումրիին էր վերաբերում:
Գյումրու  քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը  փաստեց, որ  Գյումրիում  ներկա պահին իրականացվում է 3 ծրագիր՝  տեղական բյուջեով, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի  և Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ: «Այս պահին քաղաքում բուռնաշխատանքներ  են  իրականացվում  այս ծրագրերով, ևս  երկու ծրագիր իրականացվում է ՀՀկառավարության հետ՝  դրանք   Գյումրու  «Մուշ-2»  թաղամասի  կառուցման և  տեխնիկայիներկրման ծրագրերն են»,-նշեց Գյումրու  քաղաքապետը: Անդրադառնալով խնդիրներին՝ Սամվել Բալասանյանը նշեց, որ ևս  3 ծրագիր ներկայացված է  ՀՀ կառավարության հաստատմանը. «Այդ ծրագրերի  կարևորությունից ելնելով՝  խնդրում ենք հաստատել այդծրագրերըորոնք կապված են քաղաքային տրանսպորտիջերմամեկուսացման,աղբահանության  և   աղբի վերամշակման փոքր գործարան ստեղծելու հետԱյս  ծրագրերն այսպահին ներկայացված են ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարություն»:  Գյումրու  քաղաքապետն իր խոսքում նաև  փաստեց, որ կա  Գյումրու բյուջեի  վերանայման անհրաժեշտություն. «Չի կարող Երևանն ունենալ 180 մլն դոլարին համարժեք բյուջեԳյումրին՝լինելով երկրորդ քաղաքը,  6 միլիոնի   բյուջե:  Այս համահարթեցման բանաձևը  փոփոխությանենթարկելուց հետո  համայնքները կզարգանան»:
Խնդիրներ  ներկայացրեցին նաև մյուս համայնքների ղեկավարները: Հանդիպումից հետո  լրագրողների հետո ունեցած հանդիպման ժամանակ  փոխվարչապետը նշեց, որ   Գյումրիում շատ  հարցեր կլուծվեն մի քանի ոլորտների զարգացմամբ: «Կարծում եմ՝  աշխատատեղերիստեղծման մի քանի ոլորտ կա և այդ աշխատատեղերի ստեղծման ճանապարհները  պետք է  իրագործելի լինենԱյդ ոլորտներից առաջնայինը թեթև  արդյունաբերության ոլորտն էԱյս  ոլորտում մոտակա 1-2 տարվա ընթացքում մենք լուրջ  արդյունքներ  ենք ունենալու»,- նշեց փոխվարչապետը  փաստելով, որ արդեն կա պայմանավորվածություն Գյումրիում թեթև  արդյունաբերության դպրոցի ստեղծման:  Փոխվարչապետը նաև  նշեց, որ  Գյումրիում կա նաև ՏՏ  ոլորտի  զարգացման մեծ ներուժ. «Կարծում են նաև ՀՀ կառավարության կողմից փոքր  ումիջին ձեռնարկությունների խրախուսումն էոր կարող է նոր հնարավորություն ստեղծելՔանիոր Գյումրիում և  ողջ մարզում այս հարցերն ամենասուրն են՝ Շիրակի և Լոռու մարզերը լինելուեն մեր  ուշադրության կենտրոնումորպեսզի նման նախաձեռնություններն ի վերջո  կյանքիկոչվեն և չմնան խոսքերի մակարդակով»:
Անդրադառնալով Գյումրին  Ազատ տնտեսական գոտի հռչակելու խնդրին՝ Տիգրան Ավինյանը փաստեց, որ այդ փաթեթն արդեն կառավարությունում է, և կան որոշակի ընկերություններ, որոնք արդեն հետաքրքրված են այդ ազատ տնտեսական գոտու մասնակցությամբ: «Ես  համոզված եմոր դա տեղի է ունենալուինչպես նաև տեղի  է ունենալու «Շիրակ» օդանավակայանի վերանորոգումը, և շատ ավելի մեծ քանակի չվերթներ են իրականացվելուԲանակցություններ  են  արդեն գնում խոշոր ՝ այսպես կոչված, լոուքոսթերի  հետ, և ես կարծումեմոր սա ևս ազդելու է  Շիրակի մարզի տնտեսության վրաՄարզի տնտեսության զարգացմանվրա  ազդելու են նաև  խոշոր  ենթակառուցվածքային ծրագրերը, այդ թվում՝ նաև «Հյուսիս-Հարավը»»,-նշեց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
Այցի շրջանակներում փոխվարչապետը եղավ նաև  մարզի այլ համայնքներում: