Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատանը հոկտեմբերի 3-ից կբացվի սգո մատյան
Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատանը կբացվի սգո մատյան՝ ի հիշատակ աշխարհահռչակ շանսոնյե, Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի: ՌԴ –ում Հայաստանի դեսպանատունը տեղեկացնում է, որ սգո մատյանը բաց կլինի հոկտեմբերի 3-ից մինչև 5-ը ժամը 14:00-ից մինչև 19:00-ն ընկած ժամակահատվածում:
Շառլ Ազնավուրը մահացել է հոկտեմբերի 1-ին 94 տարեկանում: Շառլ Ազնավուրի (իսկականանուն-ազգանունը՝ Վաղինակ Ազնավուրյանհայրը՝ Միշանծնվել է Վրաստանի Ախալցխաքաղաքումմայրը՝ Թուրքիայի Իզմիր քաղաքումՇառլի ընտանիքն ամուր կապված էր ազգայինսովորույթներինմայրենի լեզվինեկեղեցունԾնողները մասնակցում էին հայերիկազմակերպած թատերական ներկայացումներինորոնց ներկա էր լինում նաև ՎաղինակըՄանկուց մեծ հետաքրքրություն ուներ արվեստի նկատմամբՀաճախում էր թատերականդպրոցԾնողներին օգնելու համար պատանի Շառլը ելույթներ էր ունենում փոքրներկայացումներումերգում  եկեղեցում:
Ազնավուրը նկարահանվել է  60-ից ավելի կինոնկարներում՝ «Հռենոսի անցումը», «Սատանան ևտասը պատվիրանները», «Հայր Գորիո» և այլնիսկ «Գլուխը՝ պատը» ֆիլմի համար արժանացելէ «Բյուրեղյա աստղ» մրցանակիՈւշագրավ է նրա դերակատարումը Ատոմ Էգոյանի «Արարատ» ֆիլմումորը նվիրված է Հայոց ցեղասպանությանը: