Ինչ է քննարկել Քոչարյանի հանրահավաքի կազմակերպիչը Փաշինյանի և նրա կնոջ հետ
Օրերս ֆեյսբուքյան օգտատեր Դավիթ Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում  գրառում է կատարել Հայոց ազգային դաշինք հասարակական նախաձեռնության ղեկավար Արմեն Մինասյանիմասին, գրելով՝  «Էս կիսափնթի արարածը հեղափոխությունից հետո օրեր շարունակ գալիս էր ՔՊ գրասենյակ ու գործ էր մուրում… Ասում էր, թե բա «ախպեր ես լավ ձեն բերող եմ, մի 100 հոգի ակտիվիստ ունեմ,հեղափոխական եմ, ոնց կուզեք կանեմ»։
Հասկանալով սրա հոգու դատարկությունը, բնականաբար ցրեցինք գնաց, բայց զգալով, որ ես 7 երկրի շպիոնա, աննկատ նկարեցի մեր գրասենյակում))) Ու էսօր սա Քոչարյանի ազատության ազատամարտիկնա»։ Թեմայի շուրջ  ArmDaily.am-ը զրույցել է Հայոց ազգային դաշինք հասարակական նախաձեռնության ղեկավար Արմեն Մինասյանի հետ։
-Պարո՛ն Մինասյան, դուք գնացել ե՞ք «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության գրասենյակ։
Մենք բոլորի գրասենյակներ էլ գնացել ենք։ Այդ ժամանակ քննարկվում էր Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները, դրա համար էլ գնացել ենք։ Կարող եք տեսնել՝ դրանից առաջ եղել ենք Դանիել Իոաննիսյանի, այնուհետև Զարուհի Փոստանջյանի մոտ։ Ես հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ եմ ու բոլոր կուսակցությունների գրասենյակում եղել եմ։
-Դուք աշխատանք չե՞ք խնդրել։
Ոչ։ Եվ ոչ թե նրա համար, որ աշխատել չեմ սիրում։ Ես աշխատանք էնքան եմ սիրում ու էն կարգի աշխատանք ունեմ, որ «պազոր» ա էլի էդ ձևի բաներ տարածելը։Ուրիշ բան, որ հայտնեն՝ էկել ա, փորձ ա արել թավշյա հեղափոխությանը մասնակցել։ Բայց, որ իրենց գրասենյակ գնալը ներկայացվի որպես դավադրություն կամ պղծություն։ Կամ իրենք չեն հետաքրքրվել, թե մարդ էդ ժամանակ աշխատանք ունեցել է, թե՝ոչ, կուսակցական է, թե՝ ոչ։
-Իսկ ի՞նչ կուսակցության ներկայացուցիչ եք։
Հայ հեղափոխական դաշնակցություն կուսակցությունից եմ եղել, մինչև դուրս գալը։
-Ե՞րբ եք դուրս եկել։
Էդ շրջանում։
-Հիմա անկուսակցական ե՞ք։
Իհարկե։ Իմ նկարները ՀՅԴ-ի հետ բոլոր տարիների գաղտնի չեն, ես դրանք հրապարակել եմ։
- Իսկ ի՞նչ եք աշխատում։
Աշխատել եմ «Գրանդ քենդի»-ում, օդանավակայանում, ունեմ շատ-շատ հողամասեր, զբաղվել եմ ֆերմերությամբ։ Զբաղվում եմ հասարակական գործունեությամբ և ինձ պետական համակարգում չեմ տեսնում։
-Իսկ  ՔՊ գրասենյակում ի՞նչ եք քննարկել։
Քննարկել ենք Ընտրական օրենսգիրքը, մեր տեսակետներն ենք հայտնել։Հանդիպումներ Աննա Հակոբյանի, Նիկոլ Փաշինյանի հետ շատ են եղել։
-Հեղափոխությունի՞ց հետո։
Հեղափոխության շրջանում։
-Ի՞նչ էիք քննարկում Աննա Հակոբյանի ու Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Ազգային խնդիրներին,   իրենց խոստումներին վերաբերող հարցեր։Բառացի չեմ կարող ասել, քանի որ դրա իրավունքը չունեմ։
-Դուք կո՞ղ էիք հեղափոխությանը, Նիկոլ Փաշինյանի կողքին կանգնած ե՞ք եղել։
Ոչ թե կանգնած եմ եղել Նիկոլ Փաշինյանի կողքին, այլ ժողովրդի։Ժողովուրդը դուրս էր եկել  «Կռվենք և մեռնենք Արցախի համար», ժողովուրդը դուրս է եկել ավելի լավ  ապրելու համար և դա  առաջնորդել է Փաշինյանը դրա համար պետք է գնայինք, տեսնեինք իրենց։Եվ դա չի խանգարում մեր այսօրվա պայքարին։
-Դուք դեմ դուրս եկաք Նիկոլ Փաշինյանին և նրա իշխանությանը ՀՀ երկրոդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումից հետո՞»։
Դրանից առաջ էլ եմ դեմ եղել; աԱաջին հերթին Լիլիթ Մակունցի այն հայտարարությունից հետո, թե ինքը հայ չէ, Եվրոպայի քաղաքացի է։ Էդ պահից հակասություններն ավելի են խորացել։ Հետո Արցախի հերոսների բանտարկությունը։
-Մանվել Գրիգորյանին նկատի ունե՞ք։
Էլի անհատականացնում եք։Ժամանակին հարյուրավոր մարդիկ կատարել են հանցագործություններ և հիմա բարձր պաշտոններ են զբաղեցնում և Փաշինյանը բոլորի հետ լավ ա, բայց կոնկրետ զինվորական ճանապարհ անցած մարդկանց վարկաբեկում են։ Մենք կարծում ենք, որ դա զուտ արցախյան ազատամարտը վարկաբեկելու միտում ունի։
-Դուք կոնկրետ դեմ ե՞ք Մանվել գրիգորյանի կալանավորմանը։
Ես դեմ եմ թուրքամետ քաղքականությանը։
-Արդյո՞ք զինվորի բաժին գողացողին  քրեական պատասխանատվության ենթարկելը թուրքական քաղաքականություն է։
Իսկ ո՞վ է դա պարզել։Ամեն ինչ կարող են գտնել, բայց դատարանի որոշում չկա։
-Դուք կարծո՞ւմ եք, որ Մանվել Գրիգորյանը դրա հետ կապ չունի։
Բացառվում է։  Քանի որ դատարանը դեռ չի որոշել, ես իրավունք ունեմ դրան չհավատալու։Եվ իրավունք ունեմ հավատալու այն մարդուն, որին անձամբ ճանաչում եմ՝ դրական, հողեր ազատագրող։
-Պարո՛ն Մինասյան, ինչո՞վ էր պայմանավորված, որ Ձեր հանրահավաքին այդքան քիչ թվով մարդիկ էին եկել։
Քիչ ի՞նչ նկատի ունեք։Դա Դատախազության շենքի մոտ իրազեկում էր և այնպիսի ժամի էր նախատեսված, որ մարդիկ դեռ աշխատանքի վայրից դուրս չէին եկել; Այն մարդկանց քանակը, որն առանց կազմակերպվածության եկավ, ուղղակի ֆեյսբուքյան  կոչով,  ողջունելի է։ Էդ թիվը, որ ասում են 80-100, մենք բոլորի նկարներն ունենք․հավաքին մասնակցել է 400 մարդ։ Շատերը ոստիկաններից ահաբեկված չեն մոտեցել։
-Նոր ցույց անելո՞ւ եք։
-Նախապատրաստվում ենք, դա կլինի շուտով։