Նիկոլն անմահ մեզ հուրն անշեջ պարգևեց․ օրհներգի նոր տարբերա՞կ
Ժամանակ առ ժամանակ նորից ակտուալ ու հրատապ է դառնում պետական խորհրդանիշների՝ զինանշանի և օրհներգի փոփոխության թեման: Օրերս ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանն առաջարկեց փոխել օրհներգը՝ վերադառնալով Արամ Խաչատրյանի տարբերակին։ Շատերը հավանեցին նրա առաջարկը․ դրան կողմ էին նաև կոմպոզիտորների միության նախագահ Արամ Սաթյանն ու շատ արվեստագետներ։ Դեմ արտահայտվողներն էլ քիչ չէին, որոնց թվում էին ՀՅԴ ներկայացուցիչները։ Փորձեցինք պարզել, օրհներգը փոխելու դեպքում կօգտագործվեն նաև Արամ Խաչատրյանի օրհներգի բառերը, թե նորը կգրվի։
Սակայն բառերի մասին ոչ ոք կարծիք չհայտնեց․ հիմնական հավակնությունը երաժշտության փոփոխությունն է։
Նշենք, որ Սիմոնյանի առաջարկած տարբերակաը եղել է Հայաստանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության Պետական օրհներգը 1944 - 1991 թվականներին։
Բառերի հեղինակ՝ Սարմենն է(Արմենակ Սարգսյան)։
Քանի որ փորձ կա օրհներգի բառերը ձևափոխելու , մենք էլ պատկերացրեցինք, թե ինչպիսին կլինի վերականգնված օրհներգի բառերը՝ օրինակ Լենին, կոմունիզմ, սովետական բառերը եթե փոխարինենք Նիկոլ, ՔՊ, դուխով բառերով, համաձայնեք, որ շատ հումորային կստացվի։