Սեւան քաղաքում անցկացվեց «Գեղարքունիքի ձմեռ-2019» մարզամշակութային միջոցառումը
Յուրաքանչյուր տարվա փետրվար ամսին Սեւան քաղաքում կազմակերպվում է «Գեղարքունյաց ձմեռ» մարզամշակութային միջոցառումը, որը համախմբում է մարզիկներին ու մարզասերներին` նպաստելով սպորտի մասսայականացմանը, առողջ ապրելակերպի ձեւավորմանը:
Սեւանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Արմինե Ղուկասյանը, «Գեղարքունյաց ձմեռ-2019» միջոցառումը նվիրված էր Հայոց բանակի կազմավորման 27-րդ ամյակին:
Ֆուտբոլի նորակառույց մարզադաշտի հարակից տարածքում հավաքվել էին տարբեր դպրոցների աշակերտներ, մարզիկներ, մարզիչներ, բնակիչներ, որոնց միավորել էր մարզամշակութային միջոցառումը:
«Ազգագրական պարային կատարումներ, ավանդական խարույկ, ցուցադրական ելույթներ թաեքվոնդո եւ բռնցքամարտ մարզաձեւերից եւ մրցելույթներ 6 մարզաձեւերից` պարանի ձգում, 5կգ, 8կգ եւ 16կգ կշռաքարերի բարձրացում (ազատ ոճով) մինի ֆուտբոլ, ձնագնդիով հարված նշանակետին, ազգային կոխ ըմբշամարտի անցկացում երեք քաշային կարգերում (մինչեւ 40կգ, 41-50կգ եւ 51-60կգ), սպորտլանդիայի անցկացում: Ինչպես յուրաքանչյուր մրցում, սա էլ ամփոփվեց լավագույնների հայտարարմամբ:
Պարանի ձգում մարզաձեւում 1-ին տեղը գրավեց մարզադպրոցի թաեքվոնդոյի հավաքականը, 2-րդ տեղը` մարզադպրոցի ծանրամարտի հավաքականը, 3-րդ տեղում էր բռնցքամարտի հավաքականը:
Կշռաքարի բարձրացում մարզաձեւում 1-ին տեղը գրավեց Աշոտ Ալեքսանյանը, 2-րդ տեղը` Արման Ղազարյանը , 3-րդ տեղում էր կրկին մարզադպրոցի սան Լեւոն Օհանյանը:
Ձնագնդիով հարված նշանակետին մարզաձեւում 1-ին տեղը գրավեց Նարեկ Ավետիսյանը (թիվ 3 դպրոց), 2-րդ տեղ` Ջիվան Այվազյանը (թիվ 3 դպրոց), 3-րդ տեղը` Արամ Ալեքսանյան (թիվ 4 դպրոց):
Սպորտլանդիայում 1-ին տեղը գրավեց թիվ 1 դպրոցի թիմը, 2-րդ տեղում էր թիվ 3 դպրոցի թիմը, 3-րդ տեղը զբաղեցրեց միկրոթաղամասերի հավաքական թիմը:
Ազգային կոխ մարզաձեւում 1-ին տեղ գրավեց Աշոտ Ավագյանը (թիվ 3 դպրոց), 2-րդ տեղ` Արամ Ալեքսանյանը (թիվ 4 դպրոց), 3-րդ տեղ` Արա Կարապետյանը (թիվ 3 դպրոց):
Մինի ֆուտբոլ մարզաձեւում 1-ինը մարզադպրոցի 1-ին թիմն էր, 2-րդ տեղում թիվ 3 դպրոցի, իսկ 3-րդ տեղում մարզադպրոցի 2-րդ թիմերն էին: Նրանք արժանացան համայնքի ղեկավար Սարգիս Մուրադյանի կողմից սահմանված հավաստագրերի:
Օրվա միջոցառումներն ավարտվեցին խարույկի շուրջ մշակութային կենտրոնի պարային խմբերի սաների շուրջպարով: Միջոցառումը հեղինակել էին Սեւանի համայնքապետարանը, համայնքային մշակութային կենտրոնը եւ Ն. Դագարյանի անվան մարզադպրոցը»,-ներկայացրեց Արմինե Ղուկասյանը:
Գեղարքունիքի մարզպետարանի ԿՄՍ վարչության տրամադրած տվյալներով՝ «Գեղարքունիքի ձմեռ-2019» միջոցառումը կազմակերպվում եւ անցկացվում է մարզի բոլոր քաղաքային ու գյուղական խոշոր համայնքներում: