Դասղեկը պահանջում է իրեն մանր-մունր նվերներով չվիրավորել. «Փաստ»
ՀՀ ԿԳ նախարարն օրերս լրատվամիջոցներից մեկի հետ զրույցում նշել է, որ հանրակրթության ոլորտում բավականին գործ կա անելու, սակայն, ենթադրելի է, որ խոսքը նաև արատավոր երևույթների դեմ պայքարի մասին է: Սակայն, ինչպես երևում է, որոշ դպրոցներում հին ավանդույթները նույն ոգով շարունակվում են: Օրերս խմբագրությունն Արտաշատի թիվ 1 դպրոցից ահազանգ ստացավ այն մասին, որ 4-րդ դասարաններից մեկի դասղեկ Նունե Շահբազյանը մարտի 8-ին ճոխ նվեր չստանալու պատճառով «վիրավորվել» է ծնողներից: Ի դեպ, դասարանի մեծ մասը նպաստառու ընտանիքից է, անգամ երեխաների ճաշարան գնալու փողն են մեծ դժվարությամբ մուծում, բայց, ինչպես երևում է, դա ամենևին էլ չի հետաքրքրում նոր դասղեկին: Նույն այդ ծնողներից նա պահանջում է, որ իրեն ճոխ նվերներ տան, քանի որ ստից-մտից նվերներն ամաչում է տուն տանել, որովհետև ինքն ավելիին է արժանի:
Ծնողները հայտնվել են անելանելի վիճակում և չգիտեն՝ ինչպես վարվել: Ստացվում է, որ թեև ամենաբարձր մակարդակով հրապարակավ հայտարարում են, թե արատավոր երևույթները դպրոցներում վերացել են, սակայն իրականում ամենաներքևի և ռիսկային ոլորտներում շատ բան ուղղակի նույնն է մնացել:
Նշված դպրոցի 4-րդ դասարանի ծնողներից Հասմիկ Հովասափյանը, «Փաստի» հետ զրույցում անդրադառնալով նշյալ իրադարձություններին, նշեց, որ թեև Նունե Շահբազյանն այս տարվանից է իր երեխայի դասարանի դասղեկը դարձել, բայց ուսումնական տարվա սկզբին արդեն, ուսուցչի օրվա տոնի առիթը բաց չթողնելով, հասցրել է ծնողներից դժգոհել, որ իրեն էժանագին նվերներ են տալիս, ինչին ինքն արժանի չէ:
«Ծնողներն էլ ասացին՝ մի քիչ համբերեք, ձեզ անպայման մի նվեր կտանք: Դրանից հետո սկսեց մեզնից դժգոհել, թե մենք անտարբեր ծնողներ ենք և իր արածները չենք գնահատում: Մենք ասում էինք, որ դեռ մի ամիս ենք շփվում, մի քիչ թող անցնի, հետո յուրաքանչյուրս 1000 –ական դրամ կհավաքենք, դասղեկից շնորհակալություն կհայտնենք: Մեր կողմից տված թեթև նվերները չվերցրեց և, արհամարհելով, թողեց դասարանում, այն մտքով, թե դա ի՞նչ նվեր է, որ վերցնի: Ծնողկոմիտեին ասել է, որ ինքը երկու հարկանի տուն ունի, սա ունի, նա ունի, մեր ծնողկոմիտեն էլ ասել է, որ եթե այդքան բան ունեք, ինչո՞ւ եք նվեր չտալու մասին անընդհատ խոսում»,- ասաց Հ. Հովասափյանը:
Դասղեկ-ծնողկոմիտե խոսք ու զրույցի ժամանակ Ն. Շահբազյանը նշել է նաև, որ մյուս դասղեկները ճոխ նվերներ են ստանում, ինչից ինքն իրեն բավականին վատ է զգում: Նախորդ դասղեկական դասարանի ծնողները նորերին հասցրել են զգուշացնել, սակայն ծնողները հույս են ունեցել, որ երկրում փոխված իրավիճակից ուսուցչուհին վերափոխված կլինի:
«Բայց նա մեզ հիասթափեցրեց: Ու մենակ ինքը չի: Մեր հարևաններն, ում երեխաները կրկին տղայիս դպրոցն են գնում, ավելի սարսափելի բաներ են կատարվում: Ասում են, որ առիթի ժամանակ յուրաքանչյուրը 1000-ական դրամ գումար է հավաքում, որ ուսուցչուհին 30-35 հազար դրամ գումար նվեր ստանա: Լսել ենք նաև, որ կան դասղեկներ, ովքեր համեստորեն հրաժարվել են այդ 20-30 հազարական դրամից, բայց կան նաև այնպիսիք, որ եթե ծնողները սխալվեն և ամեն առիթի ժամանակ նրանց հատուկ չշնորհավորեն, և՛ երեխաները, և՛ ծնողները արհամարհական վերաբերմունքի կարժանանան»,- ասաց Հ. Հովասափյանը:
Այս ամենի մասին ծնողները տեղյակ չեն պահել տնօրենին՝ մտածելով, որ նա այդ ամենից տեղյակ կլինի: Բայցև մտածում են, որ եթե քայլեր չի ձեռնարկում նման դեպքերը կանխելու համար, ուրեմն անկարող է երևույթների դեմ պայքարել: Բարեբախտաբար, նման մթնոլորտի պայմաններում երեխաները չեն ընկճվում, չնայած ծնողները նման արհամարհանքը շատ ծանր են տանում:
«Կան նաև ծնողներ, որոնք անհատական վերաբերմունք են ցուցաբերում, որպեսզի հանկարծ դասղեկն իրենց երեխայի հետ չթարսվի: Դպրոցում նույնիսկ կավիճ, էլեկտրական լամպ չի լինում: Դա էլ ենք մենք գնում: Եվ չնայած տնօրենը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ նման բան անելն արգելվում է, բայց հարց է ծագում, թե ինչո՞ւ դպրոցում երբեք նորմալ կավիճ չի լինում: Էլ չեմ ասում, որ ձմռան մութ օրերին դասարանի լամպը փչացել էր, մի քանի անգամ դպրոցի տնտեսական մասի ղեկավարին ասեցինք այդ մասին, հետո տեսանք՝ ոչինչ չեն անում: Ստիպված մենք մեր ձեռքով գնեցինք, բերեցինք փոխեցինք լամպը, որ երեխաները կարողանան գրատախտակի գրածը տեսնեն»,ասաց ծնողը:
Մենք փորձեցինք կապ հաստատել նաև նշված դպրոցի տնօրենի հետ, սակայն տեղեկատուներում հրապարակված ոչ մի հեռախոսահամար չէր գործում: Ամեն դեպքում պատրաստ ենք ներկայացնել նաև դպրոցի ղեկավարության կարծիքն ու դասարանի դասղեկ Ն. Շահբազյանի մեկնաբանությունները: