Ընկերությունները սպառողներին կեղծված թթվասեր են մատակարարել
Պարզվում է, երկար ժամանակ է սպառողները թթվասերի փոխարեն թթվասերանման կամ թթվասեր հիշեցնող ինչ-որ բան են կերել, բայց տարիներ շարունակ, թե՛ տնտեսվարողները, թե՛ պատկան մարմինները մեղմ ասած՝ դա չեն նկատել:
Չեն նկատել նաև, որ թթվասերի վրա բաղադրության մանրամասներ բաժնում այդ մասին ոչինչ նշված չէ, թեև այն օրենքի խախտում է համարվում: Հիմա բարեբախտաբար ոլորտի հոգսերով զբաղվող պետական կառույցը՝ ՀՀ ԿԱ Աննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը, բավականին ուշադիր է նման բացթողումների հարցում: Ոլորտի մասնագետները ոչ միայն չեն անտեսում սննդամթերքի որակի մասին սոցիալական սանցերում կատարված գրառումները, այլև ուշադիր են մամուլի հրապարակուների նկատմամբ: Բացի այս գործարկել են նոր ծառայություն, որի միջոցով սպառողը կարող է անմիջապես տեղեկացնել իր դժգոհությունների մասին:
Վերջին շրջանում պետական մարմնի ուշադրության կենտորում կաթնամթերքի, ավելի կոնկրետ՝ թթվասերի շուկան է հայտնվել: Ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ վաճառվող թթվասեր ապրանքանիշի անվան տակ վաճառվող սննդամթերքն իսկական թթվասեր չէ: Այն թթվասերանման զանգված է, պարունակում է հավելումներ, բուսական յուղ և այլն, բայց այդ մասին տարրայի վրա որևէ մակնշում չկա:
Վերջին ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ «Կալինինոյի» 20% յուղայնությամբ,  «Դիետ», «Մանուկ», «Զանգեզուր»  18% յուղայնությամբ թթվասերներում ՍԱՊԾ «Հանրապետական անասնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական լաբորատոր ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի փորձարկման արձանագրությունների համաձայն ճարպաթթվային կազմով՝ բուսական յուղի առկայության ցուցանիշով,  չեն համապատասխանել «թթվասեր» ապրանքատեսակի բնութագրին և անվանմանը: Այդ իսկ պատճառով, կառույցի եզրակացության համաձայն, խախտվել է «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ինկետի 12 մասը և տվյալ ապրանքատեսակները համարվել են կեղծված սննդամթերք:
Այնպես որ հարգելի սառողներ, թթվասեր գնելուց առաջ ուշադիր եղեք և մանրամասն ծանոթացեք, թե այն ինչ նյութերից է բաղկացած: Իսկ խախտումների դեպքում ահազանգեք պատկան մարմիններին: