Նախաքննություն իրականացնող մարմնի վրա ճնշում չկա
Այն, որ Պետական վերահսկողական ծառայության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Դավիթ Սանասարյանի շուրջ երկար ժամանակ խոսակցություններ էին պտտվում, հստակ է: Ու թեև ինքն ամեն անգամ հերքում էր, որ իր մասով գործ է հարուցվել, որ իրեն հրավիրել են առերեսման և որպես խափանման միջոց է ընտրվել երկրից չհեռանալու մասին ստորագրությունը, սակայն, ԱԱԾ-ի կողմից այդ մասին տեղեկություն հրապարակվելուց հետո հասարակությունը բաժանվեց երկու մասի:
Ինչպես սպասվում էր, Սանասարյանի մտերիմները, ովքեր նրա հետ տաս տարուց ավել հասարակական-քաղաքական դաշտում կողք կողքի պայքարել էին, պետք է իրենց պարտքը համարեին և նրա մասին ասեին այն ամենը, ինչ մտածում են, իսկ հասարակության մյուս մասը սկսեց այդ քայլը որակել, որպես նախաքննություն իրականացվնող մարմնի վրա ճնշում:
Սանասարյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը մինչ ասուլիսը հատարարեց, որ իր պաշտպանյալի վրա գործ է կարվում: Եվ եթե նման բան հայտարարվեր մինչ իշխանափոխությունը, գուցե դա այնքան էլ զարմանալի չլիներ, բայց հասարակության համար այդպես էլ հասկանալի չդարձավ, թե նոր Հայաստանում ինչ գործ կարելու մասին կարող է խոսք լինել:
Սանասարյանի փաստաբանից բացի, հասարակությունը թիրախավորեց նաև ԱԱԾ պետին, հետո ՀՀ դատախազին, դրանով իսկ հարցականի տակ դնելով նոր Հայաստանում հարուցվող քրեական գործերի անաչառ քննության հարցը: Այստեղ բնական հարց է ծագում, որ եթե մեկի մասով գործ կարվում է, ապա կարող է նաև մյուսների մասով նույնպես նման երևույթ լինել:
Ի դեպ, ուժանինների անաչառությունը կասկածի տակ դնելու երևույթին անդրադարձավ նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հույս հայտնելով, որ նոր Հայաստանում չի կարող ոևէ մեկի վրա գործ կարվել, իսկ քննությունն անկասկած օրենքի տառի համապատասխան կլինի, ուստի հարկավոր է մի քիչ համբերել:
Orer.am-ը Դ. Սանասարյանից փորձեց պարզել, թե արդյո՞ք սոցիալական ցանցերում և լրատվամիջոցներում հնչեցվող քնադատությունները նախաքննական մարմնի վրա ճնշում գործադրել չէ: Առավել ևս, երբ գործի քննությունը դեռևս չի ավարտվել, իսկ ինքը եղել է բարձրաստիճան պաշտոնյա և այդ պատճառով էլ դրա բոլոր նախադրյալները կարող են լինել:
Դ. Սանասարյանը պատասխանեց, որ ինքը և իր պաշտպանները բնականաբար պետք է պաշտպանվեն, քանի որ իրեն հանիրավի են մեղադրում, իսկ այն ինչ ասվում է չի կարող ճնշում որակվել:
«Ինչ վերաբերում է հայտարարություններ կատարելով նախաքննական մարմնի վրա ճնշում գործադրելուն, ապա ինչպես տարիներ առաջ բանտից էի հայտարարություններ անում, այնպես էլ հիմա ունեմ դրա իրավունքը: Հիմա ես պաշտոն չեմ զբաղեցնում և չգիտեմ ինչպես կարող եմ ազդել նրանց վրա, երբ խոսում եմ իմ արդարության և անմեղության մասին: Եվ եթե դա ընկալվում է որպես ճնշում գործադրել, ապա շատ լավ ճնշում է»,- ասաց Դ. Սանասարյանը:
Սանասարյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանն էլ նշեց, որ ցանկացած անձ այս կամ այն գործի վերաբերյալ իր տեսակետը հայտնելու իրավունք ունի, հատկապես, եթե համաձայն չէ դրա հետ:
«Խոսքն այն անձի մասին է, ով տաս տարի եղել է պայքարի մեջ, մի քանի անգամ ենթարկվել է քրեական հետապնդումների, եղել է քրեակատարողական հիմնարկում, առաջին իսկ օրվանից եղել է հեղափոխության առաջամարտիկ և մեծ հետաքրքրություն կա նրա նկատմամբ, առավել ևս, որ նրան հանիրավի են քրեական հետապնդման ենթարկում: Ամեն օր մենք յուրաքանչյուրս տասնյակներով զանգեր ենք ստանում լրատվական միջոցներից և այստեղ ի՞նչ ճնշման մասինէ խոսքը:
Դավիթ Սանասարյանի պարագայում հասարակությունը սպասում է արդարության, քանի որ անձը չի կարող հանիրավի քրեական հետապնդման ենթարկվել: Ես ևս մեկ անգամ կարող եմ ասել, որ գործ է կարվում, և ինչպես տեսաք պարոն Արթուր Վանեցյանն էլ անդրադառնալով այս գործին ասաց, որ արդեն մեկ տարի է գործ չի կարվում: Կցանկանամ նաև, որ պարոն գլխավոր դատախազն էլ, ասի, թե թել ու ասեղն ի՞նչ է աել այս մեկ տարվա ընթացքում:
Այսինքն, ստացվում է, որ մինչև 2018 թվականը գործեր կարվում էին, ինչի վառ ապացույցն այն է, որ մինչև հիմա նախկինից մնացած որոշ գործեր շարունակվում են: Մենք ունենք մի իրավիճակ, երբ գլխավոր դատախազը, որը, փաստորեն, դատավարական վերահսկողություն է իրականացնում այս գործի նկատմամբ, նշում է, որ մեկ տարի է երկրում գործեր չեն կարվում: Այսինքն, պարզ է դառնում, որ մեկ տարի առաջ կարվել են և այդ կարողներից ամենագլխավորը դեռևս շարունակում է պաշտոնավարել: Այստեղ է հակասությունը»,- ասաց Ի. Պողոսյանը:
Նա նշեց նաև, որ շարունակում է պնդել, որ իր պաշտպանյալին հանիրավի են մեղադրում և արդեն նշել է, թե ինչից ելնելով է կարծում, որ Սանասարյանի նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքը շինծու:
«Այս պահին խնդիր կար նրան մեկուսացնելու, այդ պատճառով էլ նման գործ հարուցվեց»,- ասաց Ի. Պողոսյանը: