Եթե գիրքը 3-6 տարեկանների համար է, ապա պետք է շատ խստորեն գրաքննվի և գրախոսվի
Հոգեբան Սամվել Խուդոյանը թեև ծանոթ չէ «Իմ մարմինն անձնական է» գրքի բովանդակությանը, բայց ընդհանրապես անընդունելի է համարում երեխաներին և նրանց ընտանիքներին ուղղված նման գրքերի հրատարակումը, եթե դրանք տեղի անկախ հոգեբանների կողմից մասնագիտական փորձաքննության չեն ենթարկվել:
Գրաքննության ենթարկելուց բացի պետք է նաև խիստ վերլուծության ենթարկել նմանատիպ այն գրքերը, համոզված է հոգեբանը, որոնք գրվել են օտար մշակույթ, լեզվամտածողություն և սովորույթներ ունեցող հեղինակների կողմից:
Առանց մասնագիտական եզրակացության մանուկներին ուղղված հոգեբանական գրքեր հրատարակելու և տարածելու համար պատասխանատվություն պետք է կրի ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը, քանի որ յուրաքանչյուր սխալ մոտեցում կարող է հետագայում բազմաթիվ հոգեբանական խնդիրների պատճառ դառնալ:
«Որ լեզվից էլ որ գիրքը թարգմանված լինի, պետք է գրախոսվի: Առավել ևս, եթե այն ուղղված է երեխաներին: Երեխայի հոգեկան աշխարհին, սեռային առանձնահատկությանը, սեռի նույնականացման կամ այլ առումներով խնդրներ չառաջացնելու համար շատ կարևոր է վերլուծել և հասկանալ, թե ինչի համար է այն հրատարակվել: Իսկ եթե գիրքը 3-6 տարեկանների համար է, ապա պետք է շատ խստորեն գրաքննվի և գրախոսվի տեղի մասնագետների կողմից:
Այսինքն՝ մանկավարժական և այն ընդունելի լինելու տեսանկյունից պետք է դիտարկվի մասնագետների կողմից և նոր միայն երաշխավորի նման գրերի թարգմանությունն ու տպագրումը: Առանց նման ոսումնասիրության, այդպիսի գրքեր չի կարելի հրամցնել հասարակությանը»,- ասաց Ս. Խուդոյանը:
Եղել են հոգեբանական գրքեր, որոնք գրաքննության ներկայացվել են, նշեց հոգեբանը: Դա ընդունված կարգ է, որը խոսում է ասելիքի լրջության մասին: Բայց այսօր շատերն արհամարհում են նման մոտեցումն ու տպագրում են ինչ ուզում են և ինչպես ուզում են:
«Գրանտներ են ստանում և գիրք են հրատարակում, բայց դա չի նշանակում, որ ով ինչով ուզի կարող է զբաղվել: Հատկապես, երբ մեր հանրությանը օտար գաղափարներ պարունակող նյութեր են թարգմանում և հրամցնում: Եվ եթե այդ գիրքն իսկապես իրենից որևէ վտանգ չի ներկայացնում, ապա թող աղմուկ հանած գիրքը տրամադրեն մասնագետներին, որոնք բազմակողմանի ուսումնասիրության կենթարկեն և իրենց կարծիքը կհայտնեն: Իսկ եթե պարզվի, որ այն խեղաթյուրման վտանգներ է պարունակում, ապա պատկան մարմինները պարտավոր են արգելել նման գրքերի վաճառքը կամ տարածումը: Կարելի է անգամ նման կազմակերպություններին տուգանել միայն այն բանի համար, որ այդ գիրքն առանց փորձագտական եզրակացության են հրատարակել»,- ասաց Ս. Խուդոյանը: