Դավիթաշենի թաղապետը չգիտի, որ իրեն 41 միլիոն դրամ գումար հափշտակելու մեջ են մեղադրում
Երևանի Դավիթաշեն համայնքի նախկին ղեկավար Ռուսլան Բաղդասարյանը րոպեներ առաջ իր ֆեյսբուքյան էջում հետևյալ գրառումն է կատարել.
«Հարգելի հայրենակիցներ,այսօր ոստիկանությունը մամուլի հաղորդագրություն է տարածել քրեական գործ հարուցելու մասին։ Ես ինքս մամուլից տեղեկացա, մինչ այս պահը իրավապահ համակարգից ոչ մի քննության հրավիրված չեմ եղել։ Հիմա չեմ մեկնաբանի հարուցված քրեական գործը, քանի որ ինքս անտեղյակ եմ, ուղղակի կասեմ մի բան, որ սպասելի էր՝ իմ ակտիվության ֆոնին՝ քաղաքապետին քննադատելս, իսկ քանի որ, ինչպես ասել եմ, սրանք քաղաք ղեկավարել չգիտեն, այն լրացնում են սենց անհեթեթություններով դիմելով իրավապահներին: Ավելի մանրամասն ՝ փաստաբանիս հետ հանդիպելուց հետո կանդրադառնամ»։
Հետաքրքիր է, որ համայնքի նախկին ղեկավարն իրեն մեղադրանք առաջադրելու մեղքի հիմքում տեսնում է Երևանի քաղաքապետի հասցեին ուղղված իր քննադատությունը և շրջանցում 1 իր նախկին գործունեությանն առնչվող հարցերը, որի ընթացքում, ի դեպ, վաճառվել է անգամ թաղապետարանի շենքը:
Ռ. Բաղդասարյանը, սակայն դրանում որևէ արտառոց բան չէր տեսել: Աելին, տեղեկացրել էր, որ Դավթաշենի թաղապետարանի տարածքը վաճառվել է նախքան իր թաղապետ դառնալը, և այն որպես հաջող գործարք որակել:
«Դավթաշենի թաղապետարանում 8-10 բնակիչ տներ են կառուցել և ապրում են: Այդ հատվածները տարբեր մարդկանց վաճառվել են 1996 թվականից սկսած։ Վերջին տարածքը 10-12 տարի առաջ է վաճառվել։ Ասեմ ավելին՝ ես իմ ղեկավարման տարիներին փորձել եմ մնացած հատվածի համար էլ լավ գնորդ գտնել ու վաճառել, որովհետև համարում էի, որ այդ շենքը նպատակահարմար չէ վերանորոգել, ավելի լավ է վաճառել և նոր շենք կառուցել թաղապետարանի համար»,–ասել էր Բաղդասարյանը:
Ըստ նրա՝ իր պաշտոնավարման օրոք ամեն ինչ արվել է օրենքով, իսկ քաղաքապետ Մարությանի՝ թաղապետարանի շենքի մի մասն օտարելու մասին հայտարարությունը նա որակել էր որպես ինքնահաստատման փորձ: Հարցին, թե մտավախություն չունի՞, որ կարող է այս հարցով իրավական գործընթաց սկսվել, նա պատասխանել էր.
«Ավելի լավ, թող սկսվի, հաստատ մտահոգվելու խնդիր չկա: Թող դիմեն դատախազությանը, կրկնում եմ՝ մտահոգվելու որևէ պատճառ չկա»:
Նշենք նաև, որ ՀՀ ոստիկանության տարածած հաղորդագրության մեջ մասվում է, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչության կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման վարչությունում օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել։
Ստացված տեղեկությունների հիման վրա նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ Երևան քաղաքի Դավթաշեն վարչական շրջանի նախկին ղեկավարի աշխատակազմում, 2009-ից 2018 թվականն ընկած ժամանակահատվածում, տարբեր հաստիքների են հրամանագրվել, բայց փաստացի աշխատանքի չեն հաճախել վարչական շրջանի նախկին ղեկավարի մտերիմները։ Հրամաններով և աշխատանքային պայմանագրով նախատեսված պարտականությունները չկատարելու պարագայում, նրանց անվամբ դուրս է գրվել ընդհանուր 41,720,929 դրամ աշխատավարձ, որը վատնման եղանակով հափշտակվել է։ Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով և ուղարկվել նախաքննական մարմին։ Քննությունը շարունակվում է։