Քաղծառայության խորհրդի ուշադրության կենտրոնում է ծառայողների վերապատրաստման ինստիտուտը
Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի բարեփոխումների օրակարգում Հայաստանում ավելի արդյունավետ քաղծառայության համակարգ ունենալն է: ՀՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Մանվել Բադալյանի խոսքով`  քաղծառայության բարեփոխումների շրջանակներում ավելի կամրապնդվի Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ծավալված համագործակցությունը հանրային կառավարման ոլորտում:
«Մեծ նշանակություն է տրվելու մարդկային ռեսուրսների կառավարման խնդրին, որովհետև մարդկային ռեսուրսը ամենաարժեքավոր ռեսուրսն է: Այս առումով Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի համար կարևոր է մարդկային ռեսուրսի ճիշտ տեղաբաշխումը և արդյունավետ օգտագործումը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Բադալյանը:
Նրա խոսքով` Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի կողմից մշակվող նոր նախագծում լուծումներ է նախատեսվում  ծառայողների վերապատրաստման ինստիտուտում, քանզի այն անտեսելը բացասական ազդեցություն կունենա ծառայողի արդյունավետության վրա. «Աշխարհում ամեն ինչ շատ արագ է փոխվում, և Քաղաքացիական ծառայության խորհուրդը  պետք է պատրաստ լինի այդ մարտահրավերներին»:
2016 թվականի դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ նախագահի կարգադրությամբ ստեղծվեց աշխատանքային խումբ, որը զբաղվում է հանրային ծառայության բարեփոխումների օրենսդրության մշակման հարցերով: Այդ շրջանակներում աշխատանքներ են տարվում նաև Քաղաքացիական ծառայության մասին օրենքի նախագծի ուղղությամբ:
Բադալյանը հավելեց, որ այս նոր օրինագիծը կհամապատասխանեցվի ԵՄ-ի անդամ երկրների կառավարման ստանդարտներին:
Նոյեմբերի 16-ին ԵՄ Արևելյան գործընկերության Հանրային կառավարման բարեփոխումների պանելի ներքո Երևանում մեկնարկեց «Քաղաքացիական ծառայության օրենսդրության կիրարկման կարողությունների զարգացում» թեմայով երկօրյա աշխատաժողովը: Միջոցառման նպատակն է ԵՄ և Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների քաղծառայության ոլորտի պատասխանատուների հետ ուսումնասիրել քաղծառայության օրենսդրության պատշաճ կիրառման, մարդկային ռեսուրսների կարողությունների զարգացման ոլորտի հաջողված փորձը, ինչպես նաև քննարկել քաղծառայության բարեփոխումներին առնչվող առանցքային մի շարք հարցեր: Աշխատաժողովին մասնակցեցին ներկայացուցիչներ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունից, Լեհաստանի Վրաստանի, Ուկրաինայի և Մոլդովային քաղծառայության համակարգող մարմիններից:
ՀՀ քաղաքացիական ծառայության խորհուրդն աշխատաժողովը կազմակերպեց Վրաստանի  քաղաքացիական ծառայության բյուրոյի հետ համատեղ: