Դավիթ Լոքյանը կարևորում է բոլոր համայնքներում սոցիալական ծառայողների ներգրավվածությունը
Սոցիալական ծառայությունների հիմնական մասը ապակենտրոնացման արդյունքում պետք է փոխանցվի Հայաստանի բոլոր խոշորացված համայնքներին:
Դեկտեմբերի 12-ին «Հասանելի համայնքային սոցիալական ծառայություններ» ծրագրի մեկնարկին նվիրված քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը:
«Սա նախարարության ռազմավարության առանցքային խնդիրներից  մեկն է: Սոցիալական ծառայությունների հիմնական մասը պետք է տեղափոխվի համայնքներ, որովհետև համայնքներում լավ տեղյակ են, թե որ ընտանիքը  ինչ  չափի սոցիալական օժանդակության կարիք ունի: Անցումային գործընթացում ընդգծվել է, թե առաջիկայում ինչպիսի փոփոխություններ պետք է տեղի ունենան համայնքներում, որից մեկը հենց սոցիալական ծառայությունների  ներկայություն է համայնքներում»,- ասաց Լոքյանը:
Նախարարությունը խնդիր է դրել իր առջև նաև լուծելու համայնքներում  նպաստների փոխանցման, ճանապարհների սպասարկման, անասնաբուժության և սննդի անվտանգության հետ կապված խնդիրները:
Նախարարի խոսքով` «Հասանելի համայնքային սոցիալական ծառայություններ» ծրագրի մեկնարկը Հայաստանի համայնքների համար ունի շատ կարևոր նշանակություն, քանզի նախարարության առաջնային խնդիրներից մեկն է, որպեսզի սոցիալական խնդիրները լուծվեն բուն համայնքում:
«Այսօր մենք ունենք գործընթացի որոշակի ճանապարհ, որը մեզ թույլ է տալիս ասելու, որ բոլոր խոշորացված համայնքները, որոնք շուրջ 1 տարի է գործում են Հայաստանի Հանրապետությունում, սոցիալական ոլորտում ունեն իրենց համապատասխան  մասնագետները: Անհրաժեշտ է ձևակերպել, թե ով է լինելու մեր սոցիալական պաշտոնյան համայնքում, ինչ գործառույթներ պետք է նա իրականացնի, ինչպիսի անձնագիր նա պետք է ունենա, ինչպես նաև  ինչպիսի հմտությունների նա պետք է տիրապետի: Այսօր պատրաստվել է այդ փաստաթղթերի փաթեթը, որը  ապագայում  հնարավորություն կտա  նոր խոշորացված բոլոր համայնքներում ունենալ  սոցիալական ծառայողներ»,- ընդգծեց Լոքյանը: