ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից հասարակական խորհուրդը նիստ է գումարել
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում դեկտեմբերի 12-ին տեղի է ունեցել սփյուռքի նախարարին կից հասարակական խորհրդի հերթական նիստը: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ողջունել է հասարակական խորհրդի անդամներին, շնորհակալություն հայտնել նիստին մասնակցելու համար Սփյուռքից ժամանած Շահան Գանտահարյանին, Փոլ Հայդոսթյանին և Գոհար Թութունջյանին և նշել, որ սփյուռքյան մյուս գործընկերները նույնպես ուղարկել են օրակարգի վերաբերյալ իրենց համաձայնությունը:
Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից՝ հավելելով. «ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Երգում ենք Կոմիտաս» համահայկական փառատոնի արդյունքների ամփոփման և 2018թ. «Մեր Մեծերը» ծրագրում առաջարկվող անունների հաստատման մասին զեկուցումով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Ս.Սրապիոնյանը: Նա նշեց, որ «Երգում ենք Կոմիտաս» փառատոնին ընդհանուր թվով մասնակցել է 276 կատարող՝ Սփյուռքից 8 երգչախումբ և 12 անհատ կատարող աշխարհի 11 երկրից, Հայաստանից՝ 7 երգչախումբ և 2 անհատ կատարող:
Անդրադառնալով 2018 թվականի «Մեր մեծերը» ծրագրին՝ զեկուցողն առաջարկեց գալիք տարվա ծրագրում ընդգրկել Միքայել Արամյանցի, Հակոբ Պարոնյանի, Զապել Եսայանի, Վահրամ Փափազյանի, Վիկտոր Համբարձումյանի, ինչպես նաև Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադիրների և հերոսների անունները:
Առաջարկով հանդես եկավ Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի նախագահ Փոլ Հայդոսթյանը: Նա նշեց, որ լավ կլինի պատրաստել «Երգում ենք Կոմիտաս», «Նաիրի» փառատոների, Արաքս Մանսուրյանի մենահամերգի տեսաերիզները և տարածել Սփյուռքի դպրոցներում, մշակույթի տներում:
«Փյունիկ» մարդկային ռեսուրսների զարգացման համահայկական հիմնադրամի» պատվո նախագահ Գաբրիել Ջամբարջյանը հավելեց, որ սփյուռքում տարածելու համար ճիշտ կլինի պատրաստել նաև «Մեր Մեծերը» ծրագրի հերոսների մասին տեղեկատվական փաթեթ: Սփյուռքի նախարարը հավանություն տվեց առաջարկներին՝ նշելով, որ «Մեր մեծերը» ծրագրով երկու խնդիր է լուծվում: Սփյուռքի երիտասարդությանը ճանաչելի ենք դարձնում հայ ազգի ականավոր դեմքերին և հպարտության զգացողություն ենք ներշնչում ազգային պատկանելության համար:
«Երգում ենք Կոմիտաս» և «Նաիրի» փառատոների մասին դրվատանքի խոսքեր ասաց ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ, Հայաստանի երաժշտական ընկերության նախագահ Դավիթ Ղազարյանը:
Իր զեկուցման մեջ Սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆ.Զաքարյանը նշեց, որ 2018թ. գերակա խնդիրներն են լինելու հայրենադարձության գործընթացի խթանումը, Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը և դատապարտմանն ուղղված քաղաքականության շրջանակներում սփյուռքահայ երիտասարդության շրջանում պատմական հիշողության փոխանցմանը և ամրապնդմանն աջակցությունը, Հայաստան-Սփյուռք գործակցության մեջ երիտասարդական կազմակերպությունների դերի ակտիվացումը, Սփյուռքում հայապահպանության հիմնախնդրի լուծման գործում մշակութային գործոնի ավելացումը: Զեկուցողը կարևորեց նաև ՀՀ կառավարության 2018 թ. գործունեության ծրագրի կատարումն ապահովող միջոցառումների պատշաճ իրականացումը:
ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք հայրենադարձության հայեցակարգ է մշակվել: Նախարարը նշեց, որ «մշակվել է հայրենադարձության ռազմավարություն և 2018թ. մեր գլխավոր խնդիրը հայրենադարձությունն է»:
Նախարարը շնորհակալություն հայտնեց Սփյուռքի նախարարության լավագույն գործընկերներին՝ Ավետարանչական ընկերակցությանը, «Փյունիկ» հիմնադրամին, Ռուսաստանի հայերի միությանը, Կարմիր խաչին, ՀՕՄ-ին, ՀԲԸՄ-ին, «Կարիտաս», «Օքսֆամ» կազմակերպություններին՝ նախարարության ծրագրերի իրականացմանն աջակցելու համար:
Ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցության նախագահ Գ.Թութունջյանը ներկայացրեց Ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցության աշխատանքները՝ ուղղված Սփյուռքում ըստ մասնագիտությունների համահայկական ցանցերի ընդլայնմանը: Զեկուցողը մասնավորապես նշեց. «ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ ընկերակցությունը կապ է հաստատել ավելի քան 50 հայկական դեսպանատների հետ, որոնց միջոցով հնարավորություն է ստեղծվել համագործակցել մասնագիտական համայնքների հետ, նոր մասնաճյուղեր են ստեղծվել աշխարհի 12 երկրներում: Ընկերակցությունը զբաղվում է շինարարական արդյունաբերության բնագավառներում գործող կազմակերպությունների, ընկերությունների և անհատների մասին տեղեկությունների հավաքագրմամբ և ստեղծել է տվյալների բացառիկ մասնագիտական բազա: Մենք հավատարիմ ենք մեր նպատակին՝ բոլոր Ճարտարապետներին համախմբել մեկ հարթակում՝ մասնագիտական հայրենադարձություն կազմակերպելու նպատակով»:
«Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովի արդյունքների մասին զեկուցեց Հայրենադարձության և հետազոտությունների վարչության պետ Գ.Արշակյանը: Նա նշեց, որ համաժողովին մասնակցել է 1837 ներկայացուցիչ աշխարհի 71 երկրից, այդ թվում` 1363-ը` Սփյուռքից (601 կառույց 60 երկրից, 496 կառույցի ղեկավար ավելի քան 50 երկրից):
«Համաժողովն անցկացվել է 4 ուղղություններով` 16 նիստերի և 3 լիագումար նիստերի միջոցով, որին հիմնական զեկույցով հանդես են եկել 106 մասնակից 17 երկրից, հարակից ելույթներով և հարցադրումներով՝ 168 մասնակից 36 երկրից: Համաժողովում հնչած բոլոր առաջարկությունները, կարծիքներն ու դիտողությունները դուրս են բերվել: Առաջարկությունները համակարգվել են ըստ ուղղությունների, և մշակվել է դրանց իրականացման աշխատանքային ծրագիր-ժամանակացույց: Համաժողովը լուրջ հարթակ դարձավ ոչ միայն Հայաստան-Սփյուռք, այլև Սփյուռք-Սփյուռք միջհամայնքային գործակցության զարգացման և ամրապնդման համար: Ձևավորվեցին հորիզոնական և ուղղահայաց նոր կապեր», - հավելեց զեկուցողը:
Ամփոփելով նիստը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Խիստ կարևոր է ըստ մասնագիտությունների համախմբել Սփյուռքը: Մասնագիտական հայրենադարձությունը մեր գլխավոր ուղղություններից է լինելու, որ սփյուռքահայ մասնագետները իրենց մտավոր և մասնագիտական կարողություններով, փորձով օգնեն Հայաստանի զարգացմանը»:
Նախարարը ներկայացրեց անցած եռամսյակում նախարարության իրականացրած այլ միջոցառումները, հատկապես կարևորեց Մխիթարյան միաբանության 300-ամյակին նվիրված ձեռնարկները, Գրողների, Սրտաբանների համահայկական համաժողովների անցկացումը, ինչպես նաև՝ Բրյուսելում կայացած Եվրոպահայերի 4-րդ համագումարը, Կիպրոսում հուշագրի ստորագրումը, ՌԴ-ում Հայաստանի մշակութային օրերի կազմակերպումը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը հասարակական խորհրդի անդամներին շնորհավորեց գալիք Ամանորի առթիվ՝ մաղթելով, որ 2018-ը լինի նորանոր հայանպաստ ծրագրերի իրականացման, զարգացման, առաջընթացի տարի ու հավելեց. «Բարի խոհ, բարի խոսք, բարի գործ»: