«Նա դամոկլյան սրի նման կախվեց այս իշխանությունների գլխին». Ազատության հրապարակում հարգեցին «Հաց բերողի» հիշատակը
Ազատության հրապարակում մեկնարկեց «Հաց բերողի»՝ Արթուր Սարգսյանի մահվան տարելիցին նվիրված հավաք-երթ: Այս մասին հայտնում է ORER.am-ը: Հիշեցնենք, որ հավաքը նախաձեռնել էր «Հանուն Հայաստան պետության» ճակատը:
Դավիթ Սանասարյանն առաջարկեց, որ մեկ րոպե լռությամբ ներկաները հարգեն Արթուր Սարգսյանի հիշատակը: Հաց բերողի հուշարձանի էսքիզի հեղինակը՝ Անահիտ Թարխանյանը, նշեց. «Արթուր Սարգսյանը ստիպեց մեզ հասկանալ, թե մեզանից ամեն մեկը ինչ պետք է անի մեր կյանքում: Ինձ բախտ վիճակվեց ծանոթանալ Արթուրի հետ: Նա սիրում էր յուրաքանչյուրիս: Շատ մեծ ցավ ապրեցի Արթուրի այս դժբախտ պատմությունից, նրա կյանքի պատմությունից:
Շատ մեծ ցավ ապրեցի և, իհարկե, չէի կարող անտարբեր անցնել Արթուրի այս դժբախտ կյանքի պատմության կողքով: Եվ ինձ համար անհրաժեշտություն էր՝ արտահայտել իմ վերաբերմունքը, մյուս կողմից վեհացնել և նոր շունչ տալ Արթուրի արարքին, որը մեզանից յուրաքանչյուրի մեջ կա»:
Շահեն Հարությունյանը հայտարարեց. «Եթե մենք մոռանանք Արթուր Սարգսյանի մահը, մենք արժանի չենք պետություն ունենալու, արժանի չենք հայ կոչվելու, և արժանի չենք Արթուրին»:
Դերասանուհի Թամար Հովհաննիսյանի խոսքով՝ Արթուրը ոգեղեն ուժ էր, ումից այդքան սարսափում էին իշխանությունները։ «Այո, նա դամոկլյան սրի նման կախվեց այս իշխանությունների գլխին։ Իշխանությունները գիտակցում էին, որ նրան կանգնեցնել, կասեցնել հնարավոր չի լինի»,- շեշտեց նա։
Քաղաքագետ Արմեն Գրիգորյանն էլ ասաց, որ Արթուրը լույսի արագությամբ հայտնվեց բոլորիս կյանքում և պայքարելու ուղիներ ցույց տվեց: Ըստ Արմեն Գրիգորյանի՝ Արթուրը համակարգի զոհն էր:
«Այս համակարգից ամենակարևորը Սերժ Սարգսյանն է, ում համար անհանդուրժելի է եղել Հաց բերողի գոյությունը»,- ընդգծեց քաղաքագետը:
Հանրահավաքի մասնակիցները երթով շարժվեցին Հյուսիսային պողոտա, անցան Աբովյան փողոցով, Հանրապետության հրապարակով, Վազգեն Սարգսյան փողոցով շարժվեցին Մաշտոցի պողոտա, հետո վերադարձան Ազատության հրապարակ: Դավիթ Սանասարյանը տեղեկացրեց, որ հաջորդ հավաքը կայանալու է մյուս ուրբաթ: