Սպորտի բնագավառում նվաճումներ ունեցողների տարկետման հարցը՝ կառավարության օրակարգում
Օրենքով առաջին անգամ սահմանվել են այն բնագավառները, որոնցում գործունեություն ծավալող և այդ բնագավառներում նշանակալի նվաճումներ ունեցող քաղաքացիներին ՀՀ կառավարության որոշմամբ կարող է տրվել պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում: Այս մասին Past.am-ը տեղեկանում է կառավարության առաջիկա նիստում ընդգրկված որոշման նախագծից:
Այն սպորտի բնագավառում նշանակալի նվաճումներ ունեցող քաղաքացիներին պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տալու կարգը և պայմանները սահմանելու մասին է:  Նախագիծը  ներկայացել է ՀՀ ՊՆ նախարարի  ժամանակավոր պաշտոնակատար Վիգեն Սարգսյանը:
Սահմանվել են այն քաղաքացիների ցանկը, որոնք կարող են օգտվել այդ իրավունքից: Նրանց թվում են օլիմպիական մարզաձևերի աշխարհի կամ Եվրոպայի առաջնություններում, (մեծահասակների կամ երիտասարդների, կամ պատանիների) օլիմպիական խաղերում, եվրոպական խաղերում, պատանեկան օլիմպիական խաղերում, համաշխարհային ունիվերսիադայում 1-5-րդ տեղեր գրաված ու առնվազն մեկ հաղթանակ տարած կամ առաջիկա օլիմպիական կամ պատանեկան օլիմպիական խաղերի մասնակցության վարկանիշ ձեռք բերած մարզիկները: Նախագիծը վերաբերում է նաև շախմատի համաշխարհային օլիմպիադայում 1-5-րդ տեղերը գրաված ու առնվազն մեկ հաղթանակ տարած կամ շախմատի համաշխարհային պատանեկան օլիմպիադայում 1-3-րդ տեղերը գրաված  և առնվազն մեկ հաղթանակ տարած մարզիկներին: Այդ իրավունքից կարող են օգտվել նաև  ոչ օլիմպիական մարզաձևերից ուշու (բացառությամբ կատա-ների), սամբո մարզաձևերի աշխարհի կամ Եվրոպայի մեծահասակների կամ երիտասարդների առաջնությունում, կամ եվրոպական խաղերում, կամ համաշխարհային ունիվերսիադայում 1-3-րդ տեղերը գրաված ու առնվազն մեկ հաղթանակ տարած մարզիկները: Ինչպես նաև՝ տարկետման իրավունք կստանան ոչ օլիմպիական մարզաձևերից ուշու (բացառությամբ կատա-ների), սամբո մարզաձևերում աշխարհի կամ Եվրոպայի արդեն պատանիների առաջնությունում 1-2-րդ տեղերը գրաված  և առնվազն մեկ հաղթանակ տարած մարզիկները:Այդ իրավունքից կարող են օգտվել նաև  Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականների (պատանեկան, երիտասարդական և մեծահասակների) անդամ հանդիսացող մարզիկները, սակայն յուրաքանչյուր հավաքականի կազմում ընդգրկված մարզիկների ընդհանուր թվից ոչ ավելի, քան պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա 22 մարզիկները: Նախագիծը կտարածվի նաևօրենքով սահմանված կարգով ՀՀ քաղաքացիություն ստացած և ՀՀ դրոշի ներքո միջազգային առաջնություններին մասնակցող մարզիկների վրա: Նախատեսված պայմանները բավարարող քաղաքացուն ՀՀ կառավարության որոշմամբ տարկետում է տրվում  չորս տարի ժամկետով, բացառությամբ Հայաստանի ֆուտբոլի պատանեկան և երիտասարդական ազգային հավաքականների մարզիկների, որոնց տարկետում է տրվում երկու տարի ժամկետով:Աննա Բադալյան