Աշոտյանը Փաշինյանից հետաքրքրվեց ԵՄ հետ համաձայնագիրը զրոյացնելու մասին նախկինում արած հայտարարության ճակատագրի մասին
ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ԱԺ-ում «Ելք» խմբակցության կողմից պաշտոնապես որպես ՀՀ վարչապետի թեկնածու առաջադրված Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ հետաքրքրվեց՝ արդյո՞ք նա պատրաստվում է վարչապետ դառնալու պարագայում զրոյացնել Եվրամիության հետ Հայաստանի կնքած համաձայնագիրը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Աշոտյանն ընդգծեց, որ այս օրերին գրեթե չի եղել հանրահավաք, որտեղ թեզեր չեն հնչեցվել արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ: Նա հիշեցրեց նախկինում ԱԺ պատգամավոր Փաշինյանի կողմից հնչեցված հայտարարությունները Եվրասիական տնտեսական միությունից դուրս գալու վերաբերյալ: Մասնավորապես, 2017 թվականի սեպտեմբերի 27-ին նա արել էր հետևյալ հայտարարությունները. «ԵԱՏՄ-ում մնալու միակ հիմնավորումը շանտաժն է. գազը կանջատեն, թուրքերին բաց կթողեն մեր վրա և այլն», «ԵԱՏՄ-ն Հայաստանին բացի վնասից օգուտ չի բերել»:
«Հաջորդ մեջբերումն արվել է հոկտեմբերի 3-ին լիագումար նիստերի դահլիճում. «Ելքը» իշխանություններին 10-2 հաղթեց ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու փաստարկների հետ կապված»: Հաջորդ մեջբերումը նույն դահլիճից հետևյալն է. «ԵԱՏՄ անդամակցությունից հետո Հայաստանը տարածքներ է կորցրել»: Սա Ձեր գնահատականներն են: Հարցերս երեքն են. ի՞նչ փոխվեց այս վեց ամսվա ընթացքում, որ գնահատականները ԵԱՏՄ անդամակցության՝ Հայաստանի վրա կործանարար ազդեցության վերաբերյալ գնահատականները կրկին չեն հնչում: Երկրորդ, Դուք միայնակ չեք, թեպետ դուք եք առաջնորդում շարժումը, բայց այն ունի նաև քաղաքական թիմը, որը հարթակում է, ձեզ համար աշխատում է: Գաղտնիք չէ, որ այդ թիմում շատ են նաև արևմտյան հայացքներ ունեցող գործընկերները, ովքեր անգամ այդ հայտարարություններից հետո տարածում են այլ տեղեկություն, այլ տեսակի քաղաքական ուղերձներ, թույլ տվեք ասել՝ հակառուսական: Եվ երրորդ հարցը վերաբերում է Եվրամիությանը: Նույն այդ քննարկման ժամանակ ասել եք հետևյալը՝ «ԵՄ հետ նոր համաձայնագիրը ջուր է», և հարցուպատասխանին ասել եք, որ պետք է պատրաստվի ԵՄ հետ Ասոցացման և ազատ առևտրի մասին նոր համաձայնագիր: Արդյո՞ք մտադրություն ունեք վարչապետ ընտրվելու դեպքում ԵՄ հետ զրոյացնել արդեն ստորագրված համաձայնագիրը և առաջ անցնելով ստորագրել նոր համաձայնագիր: Հիշեցնեմ, որ նորը կհակասի ԵԱՏՄ համաձայնագրին»,- ասաց Աշոտյանը:
Ի պատասխան՝ Փաշինյանն ընդգծեց, որ ըստ էության արդեն պատասխանել է հարցերի առաջին բլոկին: «Մենք հիմա ունենք նոր քաղաքական իրողություն և կարծում եմ՝ ցանկացած քաղաքական ու պետական գործիչ պետք է հաշվի նստի իրողությունների հետ և դրա համատեքստում կազմակերպի իր ծառայությունը սեփական պետությանն ու ժողովրդին: Ընդհանրապես ասեմ, որ մեր շարժման հետ կապված ցանկացած ձևակերպում՝ ռուսամետ, արևմտամետ, ամերիկամետ, սխալ ձևակերպում է, քանի որ մեր շարժումը եղել է, կա ու կշարունակի մնալ հայամետ: Ձեր՝ ցանկացած այդպիսի տպավորություն թյուր է: Նորից եմ ասում՝ սա մաքուր հայկական ու հայաստանյան շարժում է»,- ասաց Փաշինյանը:
Խոսելով Եվրամիության հետ հարաբերություններից՝ Փաշինյանը նշեց, որ պետք է զարգացնել հարաբերությունները բոլոր գործընկերների հետ, սակայն դա չպետք է անել մեկը մյուսի հաշվին:
Աշոտյանը, պատասխանելով վարչապետի թեկնածուի խոսքին, ևս մեկ մեջբերում արեց ավելի վաղ Փաշինյանի արած հայտարարություններից, որում ասվում էր. «Ապրիլյան պատերազմն Ադրբեջանին ԵԱՏՄ մտցնելու մասին էր»: «Սա էլ ապրիլյան պատերազմի հետ կապված Ձեր գնահատականը: Պարոն Փաշինյան, Շարմազանովն ասաց, որ բաց և ուղիղ ենք խոսում: Կարծում եմ, որ երբ ՀՀ երրորդ նախագահ, ընտրված վարչապետ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական էր տալիս և իր հայտնի հայտարարության մեջ ասաց. «Նիկոլը ճիշտ էր, ես սխալվեցի», այս բոլոր հարցերի պատասխանը, կարծում եմ, կարելի էր փակել, որ այս դեպքում «Սերժը ճիշտ էր, Նիկոլը սխալվեց», և չասել, որ իրավիճակ է փոխվել: Ես, իհարկե, ունեմ իմ կարծիքը հայացքների, տեսակետների կտրուկ շրջադարձի մասին, ավելի շատ այն դիտարկում եմ քաղաքական համատեքստում, եթե առիթ լինի վաղը կարող եմ գնահատականներ տալ: Պարզապես փաստեմ ևս մեկ անգամ, որ այս շրջադարձն այս դահլիճում մասնագիտացված առումով, այլ ոչ թե քաղաքական հռետորաբանության, ինձ համար համոզիչ չէր»,- նշեց նա:
Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ քաղաքական իրողություններն ավելի ծանրակշիռ են գտնվում պետության և իշխանության ղեկին գտնվող մարդկանց համար, քան թե դրանից առաջ նրանց արած հայտարարությունները, որոնք եղել են այս կամ այն կոնտեքստում: «Պետության կառավարումն առաջին հերթին իրողությունների հետ հաշվի նստելու, դրանք ավելի լավը դարձնելու մասին է: Մենք բոլոր առումներով խնդիրը դիտարկում ենք հենց այս տեսակետից»,- նշեց վարչապետի թեկնածուն: