Առողջապահության նախարարն ընդդեմ Լոռու մարզպետի. Արսեն Թորոսյանը պաշտպանեց Սպիտակի ԲԿ տնօրենին
Ոչ մի կերպ ընդունելի չէ որեւէ մեկի բարեկամին գործի տեղավորելու համար որեւէ այլ մեկին աշխատանքից ազատելը, անկախ այդ անձանց ով լինելուց. պատգամավոր, մարզպետ, նախարար, ով ուզում է լինի: Այս մասին Վանաձորում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ հավելելով, որ կուսակցական պատկանելիությամբ կադրերի ընտրությանը պետք է վերջնականապես վերջ տրվի։
«Եթե մինչեւ հիմա տնօրենները, կամ փոխտնօրենները, կամ նույնիսկ բժիշկները պարտադրաբար անդամագրվել են որեւէ կուսակցության, հետո ընտրությունների ժամանակ քարոզչություն են տարել եւ այլն, դա պետք է լինի ինչ որ մեկի խիստ անձնական վերաբերմունքը, որոշումը, եւ երբեք չպետք է լինի պարտադրված, մենք մեր կողմից կասեցնելու ենք նման որեւէ քայլ։
Ես մարզպետարանում էլ ասեցի, եւ հիմա էլ շեշտում եմ, որ մարզպետները մեր կառավարության ներկայացուցիչներն են տեղերում, եւ ոչ թե անկախ գործող անձիք, ու որոշումների կայացման մեջ պարտադիր պետք է հաշվի առնեն կառավարության կարծիքը»,-հայտարարեց Թորոսյանը:
Անդրադառնալով լուրերին, որ Լոռու մարզպետարանից (մարզպետը ԲՀԿ-ական է-խմբ) Սպիտակի բժշկական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Մկրտչյանին հորդորել են աշխատանքից ազատման դիմում գրել, որ նրա փոխարեն նշանակեն «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Վանիկ Ասատրյանի փեսային, Արսեն Թորոսյանն ասաց. «Սպիտակի ԲԿ–ի տնօրենին ճանաչում եմ շատ վաղուց, համարում եմ շատ պարկեշտ անձնավորություն եւ լավ կառավարիչ։ Համարում եմ, որ այնտեղ կառավարչական խնդիրներ չկան»։
Հարցին, թե եթե լինի իրենց ուզած տարբերակով, նախարարությունը միջամտելո՞ւ է, նախարարն արձագանքեց. «Մենք միջամտելու ենք ցանկացած առողջապահական խնդրի, ցանկացած մարզում, մեր լիազորությունների շրջանակում»։
Նա նշեց, որ բժշկական կենտրոնի տնօրենին նշանակում եւ ազատում է մարզպետը, բայց  այդ որոշումները չպետք է լինեն անձնավորված, ու ինչ–որ մեկի քավոր–սանիկական կամ խնամիական հարաբերությունների վրա հիմնված, այլ պետք է լինեն միայն պրոֆեսիոնալ որոշումներ:
«Եթե կա չարաշահում, թերացում, հիվանդանոցը հասցրել է փակման եզրին, ու այլն, այդ դեպքում որոշում է կայացվում պրոֆեսիոնալ առումով իրեն փոխելու, որպեսզի մեկ ուրիշ կառավարիչ գա եւ հիվանդանոցը փրկի։ Բայց եթե հակառակն է, դա անընդունելի է։ Մեր կողմից դա թույլ չի տրվելու եւ վերջ», – ասաց նախարարը։