Գևորգ Պետրոսյան. «Էդուարդ Բաբայանն այժմ ոչ իրավաչափ հիմքերով է պահվում անազատության մեջ»
ՀՀ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավորներ Իվետա Տոնոյանը, Շաքե Իսայանը և Գևորգ Պետրոսյանն այցելել են ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի անվտանգության ծառայության պետ Էդուարդ Բաբայանին և փորձել են հանդիպել նաև «Արմենիա» բժշկական կենտրոն դիմած Վյաչեսլավ Հարությունովի հետ: Հանդիպում է եղել նաև բժշկական անձնակազմի հետ: Էդուարդ Բաբայանը ձերբակալվել է Հարությունովին ծեծելու կասկածանքով։
ԱԺ պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը Past.am-ին որոշ մանրամասներ հայտնեց:
«Այսօր մենք այցելեցինք անազատության մեջ գտնվող մեր ընկերոջը` Էդուարդ Բաբայանին: Փորձեցինք տեսնել նաև հիվանդանոց դիմած անձին: Հիվանդանոց դիմած անձը կտրականապես հրաժարվեց մեզ հետ հանդիպել: Իրականում որևէ մարմնական վնասվածքի մասին խոսք չկա, որևէ վիրահատական կամ բժշկական լուրջ միջամտություն չի եղել և չի լինելու: Իր կինը ևս հարցազրույց է տվել և ասել, որ իրականում որևէ միջադեպ չի եղել: Նա իր հարցազրույցում ասել է, որ եղել է պատահականություն, ըստ որի` իր ամուսինը կտրուկ շարժվելուց վայր է ընկել, ստացել է թեթևակի վնասվածք և իրենք որևէ խնդիր չունեն պարոն Ծառուկյանի հետ: Նա նաև ընդգծել է, որ շատ լավ, ընտանեկան և ընկերական հարաբերությունների մեջ են եղել պարոն Ծառուկյանի հետ, և այս պահին էլ որևէ խնդիր չկա»,-ասաց պատգամավորը:
Նա շեշտեց, որ, փաստորեն, այս պահին Էդուարդ Բաբայանը ոչ օրինական հիմքով է պահվում անազատության մեջ:
«Եթե չկա բժշկական փորձաքննության եզրակացություն, չկա մարմնական վնասվածք, ինչո՞ւ է մարդն անազատության մեջ պահվում: Իրավասու մարմիններին կոչ ենք անում վերանայել Էդուարդ Բաբայանին անազատության մեջ պահելու իրենց որոշումը, վերացնել ձերբակալման որոշումը և ազատ արձակել նրան: Այստեղ որևէ հանցանք չի կատարվել, հանցագործության մասին խոսք լինել չի կարող: Հետևաբար, իմ խորին համոզմամբ, Էդուարդ Բաբայանն այժմ ոչ իրավաչափ հիմքերով է պահվում անազատության մեջ: Այժմ պատարստվում ենք դիմել նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանին, որպեսզի, օգտվելով օրենքով իրեն ընձեռված հնարավորությունից, իրավաչափ միջամտություն ունենա, որ անմեղ մարդիկ ազատությունից զրկված չմնան»,-ասաց Գևորգ Պետրոսյանը: