ՀՀ պաշտպանության նախարարը Փանիկում փակ քննարկում է անցկացրել ՌԴ 102–րդ ռազմակայանի հրամանատարի հետ
Փանիկում հուլիսի 17-ին տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ հուլիսի 22-ին հենց  Փանիկ գյուղում փակ հանդիպում-քննարկում են անցկացրել ՀՀպաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը և ՌԴ 102–րդ ռազմակայանի հրամանատար, գնդապետ Վլադիմիր Ելկանովը։
«102–րդ ռազմաբազայի ստորաբաժանումներն իրականացնում էին մարտականպատրաստության միջոցառումորը տարեկան պլանով համաձայնեցվում է ՀՀ ՊՆ-ի հետճանապարհները, բոլորըտեխնիկայի շարժը տարեկան ծրագրերով պլանավորված է։Ծրագրերի շրջանակներում կան տարբեր տեսակի մարզումներ։ Այս մարզումն իրականացրել էհետախուզական ստորաբաժանումը։ Հետախուզական ստորաբաժանման մարզմանընտրության վայրը եղել է սխալ և չհամաձայնեցված։ Բայց մի գաղտնիք բացահայտեմքանի որնրանք հետախույզներ ենիսկ հետախույզները ոչ մի պայմանով չէին բացահայտելու իրենցմարզման վայրըդրա համար խոսակցությունը եղել է լարված։ Վայրն ընտրվել է սխալբայցչպաշտպանելով հետախույզներին, նշեմոր նրանք Փանիկին վերաբերել են որպես իրենցաջակցող բնակավայրիիսկ շարասյունը եղել է իբր հակառակորդի շարասյուն։ Եվյուրայիններին աջակցող բնակավայրի կողքն էլ իրականացրել են այդ միջոցառումը»,–ասաց պաշտպանության նախարարը և հավելեց, որ սխալ կա թույլ տրված և՛ ռուսական, և՛ հայկական կողմերից։ Տոնոյանի խոսքով` նմանօրինակ միջոցառումների մեծ քանակությունը երբեմն ստիպում է առօրյա աշխատանքի վրա ուշադրություն չդարձնել։ «Բայց ես պաշտոնապեսհայտարարում եմոր ռուսական կողմը 1 օր առաջ տեղեկացրել էր շարասյան տեղաշարժիվերաբերյալ և տեղեկացրել էոր լինելու է մարզումբայց մարզման վայրը չէր նշել»,– փակ խորհրդակցությունից հետո  պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ նշեց  նախարարը և փաստեց, որ  ռուսական կողմն իրենց սխալն ընդունել է, ներողություն է խնդրել։
Ի նշան բարեկամության՝ Շիրակի մարզի Փանիկ  համայնքում  հուլիսի 22-ին,  Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմակայանը  կազմակերպել էր միջոցառում՝ զինվորական դաշտային հյուրասիրություն, համերգային ծրագիր՝ երգ ու պարով:
Միջոցառմանը  ներկա էր նաև  ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ  Տոնոյանը: Նա, 102-րդ  ռազմաբազայի հրամանատար Վլադիմիր Ելկանովի, Շիրակի մարզպետ Կարեն Սարուխանյանի և Փանիկ  համայնքի ղեկավար Վարդան  Մակեյանի հետ նախ  ծաղիկներ  դրեց փանիկցի զոհված ազատամարտիկների և  քառօրյա պատերազմում զոհված զինվորի գերեզմանին:
Հուլիսի 17-ի առավոտյան, Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմակայանի զինծառայողները զորավարժություն են անցկացրել Արթիկի տարածաշրջանի Փանիկ գյուղի վարչական տարածքում։ Զորավարժություններն ուղեկցվել են կրակոցներով: Այս մասին տեղեկացրել էր Փանիկ համայնքի ղեկավար Վարդան Մակեյանը՝ փաստելով, որ երեխաները վախեցել են:
Համայնքապետն անմիջապես այդ մասին տեղեկացրել է Շիրակի մարզային ոստիկանությանն ու Ազգային անվտանգության ծառայությանը:
ՌԴ 102-րդ ռազմակայանը զորավարժությունների վերաբերյալ համայնքի բնակչությունը չի իրազեկել: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ միջոցառման անցկացման վայրի ընտրության հարցում հաշվի չեն առնվել տեղի բնակչությանը հնարավոր անհանգստություն պատճառելու բոլոր հանգամանքները, ռուսաստանյան կողմը պաշտոնապես ներողություն է խնդրել և հավաստիացրել է, որ հետայսու առավել հետևողական կլինի ՌԴ ռազմակայանի տարածքից դուրս իրականացվող միջոցառումների պլանավորման և իրազեկման հարցերում: