«Վարդենիս» նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատում 45-ամյա տղամարդը փորձել է մկրատով սպանել իր թուշը կծած հիվանդին
«Առաջին լրատվական»-ը գրում է.
Վերաքննիչ քրեական դատարանը Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան նոր քննության է ուղարկել Գագիկ Հ.-ի գործը:
Այդ գործը Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանն առաջին անգամ քննել էր Յուրիկ Իսկոյանի նախագահությամբ:
45-ամյա Գագիկին մեղսագրված էր սպանության փորձ և տուժողի առողջությանը թեթև վնասի պատճառում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104 հոդվածի 1-ին մասով և 117 հոդվածով:
Գագիկ Ք.-ն, որպես հոգեկան հիվանդությամբ տառապող անձ, ոչ թե ամբաստանյալի, այլ՝ քրեական օրենքով արգելված արարք կատարած անձի կարգավիճակ ունի:
Ըստ քրեական գործի նյութերի՝ Գագիկ Հ.-ն, տառապելով հոգեկան հիվանդությամբ, գտնվել է «Վարդենիս» նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատում: Նույն ինտերնատում գտնվող հիվանդներից մեկը՝ Անդրանիկ Ս.-ն, 2013 թվականին կծել էր Գագիկի այտը ու սպի էր թողել: Այդ արարքը չմոռանալով՝ Գագիկ Հ.-ն, ըստ դատական ակտի, ցանկացել է վրեժ լուծել Անդրանիկից՝ նրան կյանքից զրկել:
Սպանության նպատակն իրագործելու համար, ըստ դատական ակտի, Գագիկ Հ.-ն 2017 թվականի մայիսի 17-ին, ժամը 20-ի սահմաններում իրենց տուն-ինտերնատի 1-ին բաժանմունքի բժշկական սպասարկման սենյակից աննկատ վերցրել է բժշկական մկրատը, գնացել է զբաղվածության սենյակ, որտեղ գտնվում էր Անդրանիկ Ս.-ն:
Գագիկ Հ.-ն, ըստ դատական ակտի, անցել է Անդրանիկի թիկունքի կողմն ու մկրատի սուր ծայրով բազմաթիվ հարվածներ է հասցրել վերջինիս մարմնի տարբեր մասերին, այդ թվում՝ կենսականորեն կարևոր օրգանին՝ պարանոցին: Երբ Անդրանիկ Ս.-ն ձեռքերն առաջ պարզելով՝ փորձել է ազատվել Գագիկից և դիմադրել նրան, վերջինս մկրատի սուր ծայրով երկու հարված է հասցրել Անդրանիկի ձախ նախաբազկի շրջանին, մեկ հարված էլ՝ ձախ կողային հատվածին ու Անդրանիկին գցել է հատակին:
Այդ վիճակում Գագիկը շարունակել է իր գործողությունները՝ մկրատի մեկական հարված է հասցրել Անդրանիկի կրծքավանդակին ու գլխի գագաթային հատվածին: Արդյունքում Անդրանիկ Ս.-ի առողջությանը պատճառվել է թեթև վնաս՝ առողջության կարճատև քայքայումով:
Գագիկ Հ.-ն իր ձեռքի մկրատով Անդրանիկին հարվածելու ժամանակ մեկ անգամ հարվածել է նաև բուժքույր Անժելա Բ.-ի աջ նախաբազկի շրջանին, երբ վերջինս փորձել է միջամտել ու փրկել Անդրանիկին: Բուժքրոջ առողջությանն էլ պատճառվել է թեթև վնաս՝ առողջության կարճատև քայքայումով:
Դրանից հետո Գագիկ Հ.-ն ցանկացել է մկրատով նորից հարված հասցնել Անդրանիկ Ս.-ին, բայց չի կարողացել իր կամքից անկախ հանգամանքով պայմանավորված՝ սենյակ են մտել սանիտարները, ովքեր մեկուսացրել են նրան, իսկ Անդրանիկին տեղափոխել են բուժսպասակման սենյակ և դադարեցրել են նրա վերքերի առատ արյունահոսությունը:
Նախաքննության ընթացքում Գագիկ Հ.-ն իրեն մեղավոր չի ճանաչել ու հայտնել է, թե ցանկացել է վրեժ լուծել ու վնասել Անդրանիկին, իսկ բուժքրոջը վնասել է պատահաբար:
Ըստ բուժքույր Անժելա Բ.-ի՝ դեպքի օրվա երեկոյան ինքը ցանկացել է դեղորայք բաժանել: Անդրանիկը գնացել է հեռուստացույցով եղանակի տեսությունը դիտելու: Ինքը Գագիկի մոտ լարվածություն է զգացել: Հետո ձայներ է լսել, մտել է զբաղվածության սենյակ ու տեսել է, որ Գագիկը մկրատով հարվածներ է հասցնում Անդրանիկին, իսկ վերջինս փորձում է այս ու այն կողմ փախչել, դիմադրել: Ինքը ցանկացել է բաժանել նրանց, բայց Գագիկի հարվածներից մեկը դիպել է իր ձեռքին ու վնասվածք է պատճառել: