Շահավետ ինքնասնանկացումը Պալաչին այսօր փաստի առաջ է կանգնացրել
Արման Եսայանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Նախօրեին սկսեցին խոսել, այն մասին, որ «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամի դե հարուցվել է քրեական գործը, որն արվել է որ «Քինգ Դելյուքս» և «Տրանս կոմֆորտ» ընկերությունների
Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների նախկին սեփականատեր Արթուր Հարությունյանի կողմից: Վերջինս հայտնի Պալաչն էր, ով այս ընկերությունները հիմնելով, այդպես էլ չկարողացավ իրականացնել ճիշտ մարկեթինգային քաղաքականություն և ի վերջո որոշակի շղթայական ձախողումներից հետո, հայտնվեց սնանկ վիճակում: Այս մասին խոսել է վերոնշյալ ընկերությունների տնօրենը, ով փաստել է, որ եկամուտը մի քանի անգամ ավելի շատ է եղել, քան այն գրավները, որոնք վերցրել է նա բանկից: Հետևաբար իր խաղատներում եկամուտը վատնելով և կամ շքեղագույն մեքենաներով լի ավտոտնակ ունենալն է պատճառը, որ այս ընկերությունները ժամանակի ընթացքում սնանկացան, այլ ոչ թե «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամի կողմից անվճար կերպով սպասարկվող երթուղին:
Այստեղ հարկ է ևս մի կարևոր փաստարկ առաջ քաշել, այն, որ սնանկ ճանաչվելուց հետո այս ընկերությունների ակտիվները բանկի կողմից վաճառվել «Մուլտի Գրուփ» ընկերությանը, իսկ բարեգործական երթուղին 20 տարի շաունակ երբևէ չի դադարել իր աշխատանքները: Հետևաբար այս երթուղին չէր, որ պետք է խանգարեր այս ՍՊ ընկերություննեի գործունեությանը: Հետևաբար, հարցի տեսանելի կողմերին զուգահեռ կան նաև չտեսանելի կողմերը, որոնց մասին էլ այսօր բաց տեքստով խոսեց նաև նշյալ ընկերություններին տնօրենը, ով իր խոսքում ասաց, որ Պալաչի գործողությունների հիմքում եղել է միտումնովոր սնանկ ճանաչվելու մտադրություններ: Եթե այդպես է, ուրեմն նա իսկապես մի պլան է մշակել, որի արդյունքում ինքնասնանկացով կարող է հայտնվել բավականին շահավետ վիճակում:
Եվ կարծես թե այդպես էլ եղել է: Սնանակ ճանաչվելուց հետո Գագիկ Ծառուկյանի շնորհիվ նրա կորցրած հայրական տունը, գնվել ու նվիրվել է Պալաչի տարեց ծնողներին, ինչպես նաև նրանց է վերադարձվել բենզալցակայանն ու ավտոլվացման կետը: Նույնիկ գույքի օտարումից առաջացած ԱԱՀ-ն ևս վճարվել է Ծառուկյանի կողմից: Ստացվում է, որ այս ամենը Պալաչի կողմից կանխամտացված ինքնասնակացում էր, որը սակայն այսօր նրան փաստի առաջ է կանգնեցրել: Քանի որ
ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 193-րդ հոդվածի համաձայն՝ կանխամտածված սնանկությունը քրեորեն պատժելի արարք է: Հետևաբար Պալաչի հարցում կարող է գործել բումերանգի էֆեկտը ու դատարանում հենց ինքը հայտնվի ու նրա հարցը տեղափոխվի իրավապահների գործունեության դաշտ: