Վաղը կկայանա «Արտաշատ» ՋՕԸ ղեկավարի ընտրությունը
Վաղը` սեպտեմբերի հինգին, ժամը 11:00 կմեկնարկի «Արտաշատ» ՋՕԸ ղեկավարի ընտրությունը: Մրցույթին մասնակցում են գրանցված թվով 5 թեկնածուներ, սակայն կրքերը շարունակվում են լարված մնալ հատկապես երկու թեկնածուներ՝ «Արտաշատ» ՋՕԸ ընկերության նախկին ղեկավար Թաթոս Թաթևոսյանի ու «Վեդի» նախկին ՋՕԸ ղեկավար Մարտիկ Առաքելյանի միջև: Ըստ տարածված լուրերի՝ վաղը բողոքի ակցիաներ են նախապատրաստում թեկնածուների կողմնակիցների և գյուղապետերի մասնակցությամբ:
Մենք զրուցեցինք Արարատի մարզի Նարեկ համայնքի ղեկավար Գարուշ Հակոբյանի հետ, ով բազմիցս դժգոհել և նամակներ է գրել կառավարության համապատասխան ատյաններ ոռոգման ջրի խնդիրները կարգավորելու նպատակով, սակայն ըստ նրա այդպես էլ անտեսվել է:
«Ես հավաքված բոլոր գյուղապետերի ներկայությամբ ասել եմ, որ ոռոգման ջրի խնդիրը շարունակում է մնալ խնդրահարույց, իշխանություններից էլ բողոքել եմ, որ այն գոյություն չունի, կոմիտեի նախագան տիկին Գաբայանը բոլորովին իր գործից չի հասկանում:
Ես ասում եմ հողերը չեն ջրվում, նա էլ ինձ պատասխանեց՝ թե էսքան հողերը ձեզ ով էր ասում ունենայիք, այսինքն գյուղերն ու հողերը գնում են միավորման, արդյունավետ կառավարման՝ և ահա ջրպետկոմ նորանշանակ ղեկավար Ինեսա Գաբայանը իր մասնագիտական անգրագիտությունը արդարացնելու համար պատասխանում է թե փոքր հողակտորները ավելի արդյունավետ են ջրվում»,- ասաց գյուղապետը և ավելացրեց,- «Ես միշտ էլ դժգոհել է ոռոգման ջրի խնդիրներից, անարդար ջրաբաշխումից,թե նախկին ղեկավարների և թե այսօրվա իշխանություններից, սակայն ուշադրություն չեն դարձնում: Նա հաճախ է նամակներ գրել տարբեր գերատեսչություններին, այդ թվում վարչապետին, նախարարներին , մարդու իրավունքների պաշտպանին, բայց ոչ մի արդյունք չկա:
Վերջինս ավելացրեց, որ համակարգը քանդել կերել են այժմ էլ դատարան է պատրաստվում դիմել գյուղացիական տնտեսություններին վնասի փոխհատուցման պահանջով: Շուրջ 250 հա. հողատարածքներ չեն ջրվում, որից 50 հա. պտղատու այգիները չորացել են ոռոգման ջրի խնդրի հետևանքով գյուղացիներին դնելով ծանր սոցիալական դրության մեջ:
Ինչ վերաբերվում է վաղվա կայանալիք ընտրությանը և թեկանծուներին, պարոն Հակոբյանը ասաց.- «Թեկնածուներից Թ. Թադևոսյանին ես վաղուց եմ ճանաչում, ով նախկինում ղեկավարել է «Արտաշատ» ՋՕԸ, որի անարդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ գյուղատնտեսությունը չի զարանում, խայտառակ վիճակ էր, իսկ Մ. Առաքելյանը մի քանի օր է ինչ ժամանակավոր պաշտոնակատար է, սակայն հասցրել է 3 անգամ մեր գյուղ գալ ու խնդիրներին մոտիկից ծանոթանալ և պատրաստակամություն հայտնել խնդիրները վերացնել , մի քանի օրվա մեջ գնահատական տալ չեմ կարող, բայց խոստումնալից մարդ է երևում: Ես մարդու մոտեցումից եմ գոհ, բայց ժամանակ է պետք, որ այն կարգավորի»:
Ոռոգման ջրի խնդիրներից դժգոհեց նաև Այգեստան գյուղի գյուղապետ Սոկրատ Հովսեփյանը , ում խոսքով՝ գյուղում ոռոգման ջուրը լիարժեք չէ , իսկ վաղվա կայանալիք մրցույթի հետ կապված ասաց,- «Երկուսն էլ վաստակ ունեն, ում ընտրեն նա էլ կաշխատի: Միևնույն է իչքան էլ բոյկոտեն կամ աղմկեն միևնույն է խորհուրդի անդամներն են ընտրում «Արտաշատ» ՋՕԸ ղեկավարին: