«Բաժանում և մերձեցում». «Փաստ»
Երևանի ավագանու ընտրությունների քարոզարշավային հանրահավաքներից մեկի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի՝ հակահեղափոխության մասին պնդումներն ու այդ պնդումներից ենթադրվող՝ անվերապահ հաղթանակի ու մրցակից ուժերի կապիտուլյացիայի մասին հավաստիացումները նոր ինտրիգ են հասունացրել «Ելք» դաշինքում: Դաշինքի անդամ «Լուսավոր Հայաստան» և «Հանրապետություն» կուսակցությունները, որոնք ավագանու ընտրություններին մասնակցում են «Լույս» դաշինք անվան ներքո, այս մեղադրանքների հասցեատեր համարել են իրենց, իսկ դաշինքի անդամներից ոմանք չեն վարանել նաև պատասխանել այդ մեղադրանքներին:
Իսկ ինտրիգն այն է, որ «Ելք» դաշինքի ու դաշինքը ներկայացնող ուժերի միջև քաղաքական փոխհրաձգությունների պատմության մեջ սա առաջին, ցավոք կարող ենք ենթադրել նաև, որ վերջին դեպքը չէ: Ինչու ցավոք, որովհետև հենց այս դաշինքի մաս կազմող ուժն է իշխանության առանցքը հիմա, իսկ դաշինքի մաս մյուս ուժերը ունեն կամ ունեին պոտենցիալ նոր Հայաստանում լինելու որակապես այլ մակարդակի քաղաքական ուժ, այս դեպքում, ինչու ոչ, նաև այլընտրանք և ընդդիմություն իշխանությանը:
Փոխհրաձգությունների պատմությունը սկսվում է նախքան դաշինքի ստեղծումը՝ Վանաձորի ավագանու ընտրություններից, երբ Նիկոլ Փաշինյանին ու Էդմոն Մարուքյանին մեկ քայլ էր բաժանում միմյանց մենամարտի հրավիրելուց: Այս տհաճ միջադեպը, սակայն, չխանգարեց, որ ամիսներ անց նրանք ստեղծեն «Ելք» դաշինքը՝ խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին: Հաջորդ մեծ կոնֆլիկտը ծագեց Փաշինյանի քայլարշավից առաջ, երբ «Լուսավոր Հայաստանն» ու «Հանրապետությունը» չմիացան քայլարշավին՝ ՔՊ–ին թողնելով միայնակ այդ նախաձեռնության հետ: Արդեն հետո՝ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից և Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետ ընտրվելուց հետո, վերոնշյալ երկու ուժերը սկսեցին դիրքավորվել որպես ԱԺ–ում Փաշինյանի թիկունքը պահող ուժեր: Այդ ուժերի ներկայացուցիչներից ոմանք էլ նշանակվեցին նախարարներ: Դաշինքում ավանդույթ դարձած տարընթերցումները նոր փուլ են մտել հիմա՝ ավագանու ընտրությունների նախաշեմին, երբ Փաշինյանի կողմից հակահեղափոխության հավաստիացումների մեջ թիրախավորվել են նաև «Լուսավորն» ու «Հանրապետությունը»: Շարքը կարելի էր ավարտուն համարել, հատկապես հաշվի առնելով ՔՊ–ականների այն պնդումները, որ ապագայում «Ելք» դաշինք այլևս չի լինելու և այն պարզապես մնում է խորհրդարանական խմբակցություն՝ առժամանակ: Լենա Նազարյանի՝ «Ել ք» խմբակցության ղեկավարի պարտականությունների ստանձնումը կարծես թե պետք է քայլարշավից առաջ, երբ «Լուսավոր Հայաստանն» ու «Հանրապետությունը» չմիացան քայլարշավին՝ ՔՊ–ին թողնելով միայնակ այդ նախաձեռնության հետ: Արդեն հետո՝ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից և Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետ ընտրվելուց հետո, վերոնշյալ երկու ուժերը սկսեցին դիրքավորվել որպես ԱԺ–ում Փաշինյանի թիկունքը պահող ուժեր: Այդ ուժերի ներկայացուցիչներից ոմանք էլ նշանակվեցին նախարարներ: Դաշինքում ավանդույթ դարձած տարընթերցումները նոր փուլ են մտել հիմա՝ ավագանու ընտրությունների նախաշեմին, երբ Փաշինյանի կողմից հակահեղափոխության հավաստիացումների մեջ թիրախավորվել են նաև «Լուսավորն» ու «Հանրապետությունը»: Շարքը կարելի էր ավարտուն համարել, հատկապես հաշվի առնելով ՔՊ–ականների այն պնդումները, որ ապագայում «Ելք» դաշինք այլևս չի լինելու և այն պարզապես մնում է խորհրդարանական խմբակցություն՝ առժամանակ: Լենա Նազարյանի՝ «Ել ք» խմբակցության ղեկավարի պարտականությունների ստանձնումը կարծես թե պետք է մոտեցներ անվերջ թվացող ներքին փոխհրաձգությունների պատմության ավարտը և արխիվացներ «Ելք» դաշինքը:
Սակայն ավագանու ընտրության նախաշեմին ստեղծվել է հետաքրքիր վիճակ, որը թույլ է տալիս ենթադրել, որ վեճերի ու հաշտեցման շղթան «Ելք»–ի մաս կազմող ուժերի միջև չի ավարտվել: Բանն այն է, որ մասնակից ուժերից ոչ բոլորը, իսկ ավելի ստույգ՝ քչերն են այս պահի դրությամբ ունակ հաղթահարել անցումային շեմը: Ավելին՝ կա մտավախություն և այդ մտավախությունը դրսևորվում է իշխանության կողմից դաշտը սև–սպիտակի բաժանելով, որ «Իմ քայլը» դաշինքը գուցե բացարձակ մեծամասնություն չկարողանա դառնալ, ինչը կնշանակի, որ ստիպված են լինելու համագործակցության գնալ, ասենք «Լույս» դաշինքի հետ:
Նման սցենարի դեպքում արդեն կարելի կլինի ցիտել հայտնի ցիտատն այն մասին, որ պատմությունը սկզբում կրկնվում է որպես ողբերգություն, իսկ հետո՝ որպես ֆարս: Ֆարսն այն է, որ վերոնշյալ ուժերը այն պահերին, երբ պետք է մրցակցեն իրար դեմ, մրցակցում են, երբ պետք է համագործակցել որևէ քաղաքական օրախնդիր հարց լուծելու համար, համագործակցում են: Այս ամենի հետ որևէ խնդիր չէր լինի, եթե թե՛ մրցակցությունը, թե՛ համագործակցությունը կայանային գաղափարական–ծրագրային հողի վրա: Այնինչ, երկու դեպքում էլ ուժերը միմյանց հետ հարաբերվում են բացառապես քաղաքական շահախնդրությունից ելնելով:
«Ելք» դաշինքն ի սկզբանե ստեղծվել է հենց այդ շահախնդրության հիման վրա՝ միավորել են ռեսուրսները ԱԺ ընտրություններում անցողիկ շեմը հաղթահարելու համար: Որևէ գաղափարական, ծրագրային մոնոլիտություն չի եղել, ինչն էլ, ըստ էության, քաղաքական կոնյուկտուրային վայրիվերումների ընթացքում բերել է դաշինքի պառակտման: Պառակտում, որը որպես ական դրված էր դաշինքի ստեղծման օրվանից, պարզապես անհայտ էր ականի պայթելու ժամանակը ու այն հարաբերակցությունը, որ առաջանալու էր այդ պայթյունից հետո:
Քաղաքական ֆարսի պոտենցիալ ունեցող այս իրավիճակը կարող էր չհուզել հանրությանը. ի վերջո հայ հասարակությունը նման բաներ չէ, որ տեսել է, օրինակ, ՀՀԿ–ՀՅԴ իշխանություն–ընդդիմություն սահուն խաղարկումների ու փոխատեղումների, ՕԵԿ–ի հապճեպ կերպարանափոխումների տեսքով: «Ելք»–ի մաս կազմող ուժերի դեպքում խնդիրը կենսական է հասարակության, և ոչ միայն հասարակության, այլև քաղաքական համակարգի զարգացման տեսանկյունից, քանի որ գործ ունենք քաղաքական նոր սերնդի, առաջադեմ համարվող քաղաքական ուժերի հետ, որոնց հետ հասարակությունը ահռելի հույսեր է կապում, անկախ նրանից, թե որտեղ են այդ ուժերը ընդդիմության կամ իշխանության դաշտում: Ցավոք ստացվում է այնպես, որ ահռելի պոտենցիալով այս ուժերը ներդաշինքային ու արտադաշինքային անվերջ փոխհրաձգություններով, այդ փոխհրաձգություններին հաջորդող մտերմացման պրոցեսներով սահմանում են սկզբունքներից զուրկ քաղաքական գործակցության շեմ, որը վտանգ ունի ուղենիշային դառնալու ողջ քաղաքական դաշտի համար: Հնարավոր չէ վարկաբեկել միմյանց, պայքարել միմյանց դեմ, այնուհետ նստել համագործակցության սեղանի շուրջ՝ կարծես թե ոչինչ էլ չի եղել դեմքի արտահայտությամբ: Իրականում հնարավոր է՝ այդպես եղել է, ինչպես նշեցինք ՀՅԴ–ի ու ՕԵԿ–ի օրինակներով: Բայց պետք էր ամեն ինչ անել, որ նույնը չկրկնվի, չդառնա նորմ նոր Հայաստանում: