Գագիկ Ծառուկյանի օժանդակությամբ՝ Հովհաննես Թումանյանի 150-ամյա տոնակատարությունները կնշվեն արժանավայել կերպով
Մինաս Ասատուրի Խանջյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
2019 թվականի փետրվարին լրանում է Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հաովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150 ամյակը, և տեղի են ունենալու տոնակատարություններ՝ նվիրված մեզ համար կարևոր նշանակություն ունեցած այս հոբելյանին։ Կարևորելով այս հոբենլանի դերն ու նշանակությունը՝ կազմակերպվելիք տոնակատարություններին ընդառաջ մեծ լոռեցու ծննդավայր՝ Դսեղ գյուղ էր այցելել Գագիկ Ծառուկյանը, որպեսզի տեղում ծանոթանար այն բոլոր բացերին ու կարիքներին, որոնք անհրաժեշտ կլինեն հավուր պատշաճի այս ամենն ի կատար ածելու համար։
Պարզվեց խնդիրները բավականին շատ էին՝ հենց Թումանյանի հայրական տնից՝ նրա տուն- թանգարանից սկսած։ Ըստ Գագիկ Ծառուկյանի՝ անպատվաբեր կլինի, եթե նման միջոցառումը, որին մասնակցելու են նաև բազմաթիվ հյուրեր աշխարհի տարբեր երկրինեից, անցկացվի վերանորոգվելու կարիք ունեցող տուն-թանգարանում թանգարանում։ Հետևապես Ծառուկյանը իր վրա վերցրեց վերջինիս հետ կապված բոլոր խնդիրները, ինչպես նաև միջոցառման կազմակերպչական մասով անհրաժեշտ բոլոր հացերում աջակցելու իր պատրաստակամությունը հայտնեց։ Սա նշանակում է, որ մինչև փետրվար ամիսը Գագիկ Ծառուկյանի օգնությամբ Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանի անձնակազմաը կկարողանա պատրաստվել և արժանավայել կերպով նշել մեծանուն հայորդու 150 ամյակը։
Սա դեռ ամենը չէր։ Ծառուկյանի այցը տոնի վերածած դսեղցիները, պարզվեց, ունեին նաև խնդիրներ՝ կապված մարզադպրոցի հետ։ Գագիկ Ծառուկյանը հայտնեց, որ պատրաստակամ է հիմնովին վերանորոգելու Դսեղի մարզադպրոցը և հանձնելու համայնքի բնակիչներին։ Այնուհետև Դսեղ գյուղի Սուրբ Գրիրգոր Լուսավորիչ եկեղեցի այցի ժամանակ Գուգարաց թեմի առաջնորդ Տեր Սեպուհ արքեպիսկոպես Չուլջյանը Գագիկ Ծառուկյանին հայտնեց, որ մեր ամենամեծ հարստություններից մեկը՝ Հաղպատի վանքը, ունի վերանորոգման կարիք: Որպես եղեղեցաշեն մարդ՝ Ծառուկյանը հավաստիացրեց, որ Հաղպատի վանքի վերանորոգման աշխատանքներին իր գործուն մասնակցությունն է ունենալու։
Այսպիսով՝ կարելի է փաստել, որ Գագիկ Ծառուկյանի այցը Դսեղ մշակութային ու համայնքային կարիքների լուծման համար կարևոր նշանակություն ունեցավ և հատկապես վստահություն ներշնչեց, որ Հովհաննես Թումանյանի հոբելյանը նշվելու է այնպես, ինչպես վայել է մեծ լոռեցուն, նրա կյանքին ու գործունեությանը։