ԱՊՀ էստրադային երգիչների համերգով եզրափակվեց «Գորիսը` ԱՊՀ 2018 թվականի մշակութային մայրաքաղաք» ծրագիրը
Ռուսաստանից, Ղրղզստանից, Տաջիկստանից, Ուզբեկստանից և ԱՊՀ այլ երկրներից Հայաստան ժամանած արտիստները Գորիսում կատարեցին երգեր մայրենի լեզվով: Նրանցից մի քանիսը, արժանանալով հայ ունկնդիրների բուռն ծափահարություններին, հնչեցրին նաև հայերեն երգեր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` միջոցառումն անցկացվեց Վ. Վաղարշյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում:
«Մենք հրաժեշտ չենք տալիս մշակութային մայրաքաղաքինորն այս տարվա ընթացքում մեծթվով արվեստագետներիմշակույթի գործիչների հավաքեց իր շուրջԳորիս համայնքի ևառհասարակՍյունիքի մարզի  մեր հայրենակիցները հնարավորություն ունեցան լսել դասականերաժշտությունվայելել ջազային հրավառությունգնահատել տարբեր ժողովուրդներիթատերարվեստը,  ձեռարվեստի գործերըգուսանական ու ազգային երաժշտությունըֆիլմերըՀուսով եմ՝ Գորիսում մշակութային շունչը կպահպանվիև կյանքն ավելի ակտիվ կլինի, քաննախկինում»,- նշեց ՀՀ  մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Լիլիթ Մակունցը:
Նա  շնորհակալություն հայտնեց այն բոլոր գործընկերներին, որոնք մեծ նպաստ են ունեցել «Գորիսը` ԱՊՀ 2018 թվականի մշակութային մայրաքաղաք»  միջպետական ծրագրի անցկացման գործում  և շնորհակալագրեր հանձնեց նրանց:
Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանը ափսոսանքով ասաց, որ ներկա չի եղել ծրագրի բացման միջոցառումներին, բայց դրանց  մասին հիացական արձագանքներ մինչ օրս լսում է: «Ծրագրի շրջանակում կազմակերպված ու անցկացված  տարբեր նախաձեռնություններըմշակութային ակտիվ ժամանցը նոր շունչ ու աշխուժություն են բերել ոչ միայն Գորիսինայլևամբողջ Սյունիքին և մեր հանրապետությանըՍա հիանալի առիթ  և միջոց է առնչվելու այլմշակույթներին»,- շեշտեց նա և շնորհակալություն հայտնեց կազմակերպիչներին գորիսեցիներին անմոռանալի պահեր պարգևելու համար:
ԱՊՀ երկրների  միջպետական հումանիտար համագործակցության  հիմնադրամի գործադիրտնօրեն Անատոլի  Իկսանովի խոսքով`  ծրագրի գաղափարը ԱՊՀ երկրների միջև ստեղծագործական համագործակցության նոր հնարավորություններ ստեղծելն է ինչպես արվեստի, այնպես էլ կրթության և գիտության բնագավառներում:
«Ցանկանում ենքոր մեր ժողովուրդների պատմական մշակութային ավանդույթները ևժամանակակից արվեստը հասանելի դառնան բոլորին»,- ընդգծեց Իկսանովը և հավելեց, որ ծրագիրը հասնում է իր նպատակին:
Համերգային ծրագրից առաջ ցուցադրվեց «Գորիսը` 2018 թ. ԱՊՀ մշայկութային մայրաքաղաք» ամփոփիչ ֆիլմը, այնուհետև անցկացվեց «Համագործակցության դեբյուտներ» մրցանակաբաշխությունը: Մրցանակներ տրվեցին հետազոտության, աջակցության և ընտանիքի ինստիտուտի զարգացման գործում մեծ դեր խաղացած երիտասարդ մասնագետների ԱՊՀ երկրներից:
«Գորիսը` 2018 թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» միջպետական ծրագրի բացումն ազդարարվել էր հուլիսի 7-ին և 8-ին։
«Մշակութային մայրաքաղաք» միջպետական ծրագրի նպատակն է նպաստել ԱՊՀ երկրներում ապակենտրոնացման քաղաքականությանը, մասնակից երկրների միջմշակութային կապերի խորացմանը և ընտրված քաղաքների մշակութային, սոցիալական և տնտեսական ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
«ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքներ» միջպետական ծրագրի կանոնակարգի համաձայն՝ ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք են հռչակվում երկրի մայրաքաղաք չհանդիսացող քաղաքները՝ տվյալ երկրի առաջարկով: Հայաստանի Հանրապետությունը դեռ 2016 թվականի դեկտեմբերի 5-ին ԱՊՀ գործադիր կոմիտեին էր ներկայացրել առաջարկություն՝ Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքը 2018 թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք հայտարարելու վերաբերյալ, որը, համապատասխան ընթացակարգ անցնելով, 2017-ի հոկտեմբերի 11-ին, ԱՊՀ երկրների պետությունների ղեկավարների՝ Սոչիում կայացած խորհրդի նիստի ժամանակ հաստատվել էր: