2018-ը բավական հաջող էր մեզ համար, քանի որ նախանշված գրեթե բոլոր թիրախային կետերին հասել ենք. «Գլոբալ Կրեդիտի» տնօրեն
2018 թվականը բավական հաջող էր «Գլոբալ Կրեդիտ»-ի համար, քանի որ նախանշված գրեթե բոլոր թիրախային կետերին հասել ենք: Այս մասին NEWS.am-ին տված հարցազրույցում նշել է «Գլոբալ Կրեդիտ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպության գործադիր տնօրեն Լուիզա Իգրարյան:
Իրադարձություններով լի տարին ավարտվում է, ինչպիսի՞ն էր այն Գլոբալ կրեդիտի համար։
Գումարային առումով որքա՞ն վարկ տրամադրեցիք այս տարի, որքա՞ն ավելացավ հաճախորդների թիվը
Գրանցել ենք հաճախորդների թվի կրկնակի աճ: Դա խոսում է կազմակերպության նկատմամբ վստահության, ինչպես նաեւ ֆինանսական ծառայությունների որակի ու վարկային գործիքների պահանջված լինելու մասին: Ինչ վերաբերում է վարկային պորտֆելին, ապա  միայն այս տարի դրա զուտ աճը կազմել է շուրջ 5 մլրդ ՀՀ դրամ:
Վարչապետն օրերս հայտարարեց, որ բանկերը եւ վարկային կազմակերպությունները մի քանի միլիարդ դրամի վարկային պարտավորությունները զրոյացրել են։ Գլոբալ Կրեդիտն այդ կազմակերպությունների թվու՞մ է։ Ընդհանրապես ի՞նչ հիմքով է ներվում պարտավորությունը։
Միանշանակ Գլոբալ Կրեդիտն այն կազմակերպությունների թվում է, որոնք կատարել  են իրենց հաճախորդների ժամկետանց վարկային պարտավորությունների գծով զգալի զիջումներ: Պետք է նշել, որ Գլոբալ Կրեդիտ ընկերությունը արդեն  իսկ 2017թ-ի սկզբին ներդրել էր զիջումների համակարգ, որի համաձայն դժվար կացության մեջ հայտնված եւ ժամկետանց պարտավորություններ ունեցող հաճախորդները կարող էին զրոյացնել պարտքերը՝ օգտվելով տարիների ընթացքում կուտակված տույժերի ընդհուպ մինչեւ 100 տոկոս չափով զիջման հնարավորությունից:
Հաջորդ տարվա համար ինչպիսի նոր պրոդուկտներ կցանկանայիք անոնս անել։
Պատրաստում ենք մի քանի նոր պրոդուկտ, որոնք օպերատիվության ու տրամադրման տեխնոլոգիայի տեսանկյունից շուկայում նորություն կլինեն: Սակայն, քանի որ ամբողջական փաթեթը դեռ մշակման փուլում է, մանրամասներ չեմ կարող նշել: Միշտ շարժվել ենք այն քաղաքականությամբ, որ պետք է սկզբում քիչ խոսել, իսկ հետո շատ գործել:
Կառավարությունը բազմիցս հայտարարել է, որ խթանելու է տեղական արտադրությունը եւ ձեռնարկատիրությունը։ Ձեր վարկային կազմակերպությունում ներկայացվող բիզնես ծրագրերում զգացվու՞մ է տարբերություն, ավելի շա՞տ են սկսել արտադության եւ ձեռնարկատիրության վարկավորման համար դիմել։
Համոզված ենք, որ ֆինանսական կառույցների կողմից հատկապես ձեռնարկատիրական նպատակներով տրամադրվող վարկերը միանշանակ դրական ազդեցություն են թողնում հայրենական տնտեսության եւ մասնավորապես արտադրության վրա: Կարեւորելով այս ոլորտը՝ Գլոբալ Կրեդիտը, իհարկե պահպանելով վարկավորման ընդունված սկզբունքները, միաժամանակ ձգտում է, որպեսզի բավարարվեն կազմակերպությանը դիմած ձեռնարկատերերի վարկավորման բոլոր հայտերը: Կցանկանայի նշել նաեւ, որ, ուշադրություն դարձնելով բիզնեսի պոտենցիալին, դեպքեր ենք գրանցել, երբ վարկավորել ենք անգամ ռիսկային բիզնես ծրագրերը եւ ստացել ենք գերազանց արդյունք:  Արդյունքում, Հայաստանյան ֆինանսական շուկայում սպառողական վարկերի նկատմամբ աճող պահանջարկի ընդհանուր ֆոնին, նկատելի է մեր ընկերությունում նաեւ ձեռնարկատիրական վարկերի տրամադրման ծավալների աճը: Հուսով ենք, որ տեղական արտադրության ծավալների ավելացումը, Գլոբալ Կրեդիտ եւ այլ ընկերությունների կողմից վարկային միջոցների ուղղումը դեպի շուկա կստեղծեն նպաստավոր պայմաններ երկրի համաչափ զարգացման եւ տնտեսական աճի համար:
Այս նոր տարում մաղթում ենք տնտեսական կայունություն, ֆինանսական վերելք, իսկ Գլոբալ Կրեդիտը միշտ Ձեզ հետ է՝ օգնելու իրականացնել Ձեր մտահաղացումները: Շնորհավոր Ամանոր եւ Սուրբ Ծնունդ: