3) 39.01 և ավելի անապահովության միավորով ընտանեկան նպաստի իրավունք ունեցող ընտանիքների`
ա. յուրաքանչյուր 18 տարին չլրացած անդամին տրվող հավելումը` 6500 դրամ,
բ. բազմազավակ ընտանիքի յուրաքանչյուր 18 տարին չլրացած անդամին տրվող հավելումը` 7500 դրամ,
գ. բարձր լեռնային կամ uահմանամերձ բնակավայրերի ընտանիքների յուրաքանչյուր 18 տարին չլրացած անդամին տրվող հավելումը` 7000 դրամ,
դ. բարձր լեռնային կամ uահմանամերձ բնակավայրերի բազմազավակ ընտանիքների յուրաքանչյուր 18 տարին չլրացած անդամին տրվող հավելումը` 8000 դրամ:
Եթե բարձր լեռնային բնակավայրերում բնակվող, անապահովության 41.08 միավոր ունեցող ընտանիքում ապրում են ծնողներ և յոթ երեխա (մինչև 18 տարեկան), ապա այդ ընտանիքի ընտանեկան նպաստի չափը կազմում է`
18000 + 8000 + 8000 +8000 +8000 + 8000 + 8000 + 8000 = 74000 դրամ:
Եռամսյակային հրատապ օգնություն
Եռամսյակային հրատապ օգնության իրավունք ունի այն ընտանիքը, որը հաշվառված է ընտանիքի սոցիալական գնահատման համակարգում և անապահովության միավորը բարձր է «0» միավորից, սակայն չունի ընտանեկան կամ սոցիալական նպաստի իրավունք:
Եռամսյակային հրատապ օգնությունը նշանակվում է ընտանիքի` անհետաձգելի լուծում պահանջող կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնվելու դեպքում:
Եռամսյակային հրատապ օգնության համար դիմած քաղաքացիների դիմումները քննարկվում են տարածքային մակարդակներում կնքված սոցիալական համագործակցության համաձայնագրերի համաձայն ձևավորված համակարգող խորհուրդներում:
Եռամսյակային հրատապ օգնությունը նշանակվում է երեք ամիս ժամկետով` հաշվի առնելով համակարգող խորհուրդների առաջարկությունը:
Եռամսյակային հրատապ oգնության ամսական չափը` 18000 դրամ է:
Միանվագ հրատապ օգնություն
Ընտանեկան նպաստի իրավունք ունեցող ընտանիքներին կարող է վճարվել նաև միանվագ դրամական օգնություն, եթե այդ ընտանիքի անդամներից մեկն ունեցել է երեխա, կամ երեխաներից մեկը տվյալ ուսումնական տարվա ընթացքում ընդունվել է հանրակրթական դպրոցի առաջին դասարան, կամ ընտանիքի անդամներից մեկը (կենսաթոշակառու, ծերության, հաշմանդամության կամ կերակրողին կորցնելու դեպքում նպաստի իրավունք ունեցող անձ չհամարվող) մահացել է: