ՀՀ և Էստոնիայի հարաբերություններում առկա են զարգացման լայն հեռանկարներ. ՀՀ ԱԳ նախարարը հանդիպել է Էստոնիայի խորհրդարանի նախագահին
Պաշտոնական այցով Տալլինում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Էստոնիայի խորհրդարանի (Ռիյգիկոգու) նախագահ Էյկի Նեսթորի  հետ: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից՝ հավելելով. «Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ Հայաստանի և Էստոնիայի միջև դարերի պատմություն ունեցող հարաբերություններում առկա են զարգացման լայն հեռանկարներ՝ այդ համատեքստում կարևորելով խորհրդարանական դիվանագիտության ներուժի լիարժեք կիրառման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը: Երկուստեք ընդգծվեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և մշակույթի բնագավառում արձանագրված դրական փորձը և նշվեց, որ միջխորհրդարանական փոխգործակցության օրակարգում այս բնագավառները կարող են ստանալ նոր բովանդակություն և որակ:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը և Էստոնիայի խորհրդարանի նախագահն անդրադարձ կատարեցին Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին՝ այդ առնչությամբ կարևորելով Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը համագործակցության հեռանկարներ է բացում ինչպես ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում, այնպես էլ՝ ԵՄ անդամ երկրների հետ երկկողմ ձևաչափում: Նախարար Մնացականյանը շեշտեց Արևելյան գործընկերության դերը՝ որպես նախանշված նպատակների ուղղությամբ միասին աշխատելու և փոխգործակցություն ծավալելու արդյունավետ հարթակի:
Ներկայացնելով Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումները և կառավարության զարգացման օրակարգի առաջնահերթությունները՝ նախարար Մնացականյանն նշեց, որ այս ամիսների ընթացքում կառավարությունն ապացուցել է իր հանձնառությունը կյանքի կոչելու ժողովրդի մանդատի հիման վրա նախաձեռնած բարեփոխումները: Երկրում տեղի ունեցող գործընթացներում Հայաստանի ԱԳ նախարարն առանձնացրեց երիտասարդության, կանանց, քաղաքացիական հասարակության ակտիվ ներգրավվածությունը»: