Իշխանական գործոնը՝ բարեգործական հիմնադրամներում. ինչո՞ւ փոխվեց «Ռիտա Սարգսյանի հիմնադրամի» նվիրատվությունների չափը. «Փաստ»
Բարեգործության մշակույթի և այդ առաքելությունը որդեգրած հիմնադրամների գործունեությունն ինչպես նախկինում, այժմ ևս հանրության ուշադրության կենտրոնում է: Վերջերս լայն քննարկման արժանացավ նախորդ տարի ստեղծված «Ժպիտների քաղաք» և «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամների գործունեությունը, նվիրատու ընկերությունների ու անհատների ցանկը: «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանն է: Փետրվարին կայացած ասուլիսի ժամանակ նա հայտարարեց, որ հիմնադրամի գործունեության 5 ամիսների ընթացքում հիմնադրամի հաշվին մուտք է եղել 264 մլն դրամ։ Հիմնադրամի պաշտոնական կայքում հրապարակված հաշվետվության համաձայն՝ 2018թ.-ին 77 նվիրատվություն է եղել, երեկվա դրությամբ՝ 2019թ.-ին էլ եղել է 19 նվիրատվություն: Մարտի 12-ի դրությամբ հիմնադրամը 80 357 338 դրամի աջակցություն է տրամադրել: Իսկ միայն հունվար ամսվա ընթացքում, ըստ հաշվետվության, հիմնադրամն օգնել է 42 երեխայի և երիտասարդի՝ ստանալու անհրաժեշտ դեղորայք, լաբորատոր զննում և այլ բժշկական միջամտություններ: Իհարկե, նպատակն ու արդյունքները ողջունելի են, բայց խնդիրը, որին այսօր ուզում ենք անդրադառնալ, մի փոքր այլ դաշտում է: Խոսքը բարեգործության, նվիրատվություններ տալու և դրանք ստանալու հարցում իշխանական գործոնի առկայության կամ բացակայության մասին է:
2018թ. Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամը հայտարարեց գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին: Այնուամենայնիվ, հիմնադրամի ներկայացուցիչները հետո հավաստիացրեցին, որ գործունեությունը շարունակելու է: Նշենք, որ հիմնադրամի նպատակն օնկոլոգիական, հեմոտոլոգիական և այլ ծանր հիվանդություններ ունեցող երեխաներին օգնություն ցուցաբերելն է:
Մինչ 2018թ. հայտնի իրադարձությունները «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը ՀՀ երրորդ նախագահի կինն էր՝ Ռիտա Սարգսյանը: Հիմա Ռիտա Սարգսյանը հոգաբարձուների խորհրդի կազմում է, բայց իր անվան դիմաց ոչ թե հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, այլ երաժիշտ է գրված:
Մի փոքր ուսումնասիրեցինք «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի կայքում հրապարակված հաշվետվությունները:
Դիտարկելով դրանք՝ նկատեցինք, որ 2018թ. մայիսից հետո նվիրատուների ցանկում հիմնականում գերակշռում են հանրությանը ոչ հայտնի անհատները, կային նաև մի քանի ընկերություններ: Այդուհանդերձ, նվիրաբերված գումարները նախորդ տարիների պես հիմնականում կլորիկ չէին: 2019թ. տվյալներն էլ այդ առումով էական փոփոխության չէին ենթարկվել:
«Նվիրիր կյանքի» ներկայիս ֆինանսական հոսքերի, հիմնադրամի այժմյան գործունեության վերաբերյալ մի շարք հարցեր ուղղեցինք հիմնադրամի ներկայացուցչին:
Հիմնադրամի փոխտնօրեն Նունե Ավանեսյանը մեզ հետ զրույցում նախ ընդգծեց, որ իրենք շարունակում են աշխատել այնպես, ինչպես մինչ 2018թ. ապրիլ-մայիս ամիսներին էին աշխատում: Այդուհանդերձ, փոխտնօրենը չժխտեց, որ խնդիրներ կան:
«Մեր գործունեության մեջ ոչինչ չի փոխվել, բայց, ելնելով տարբեր հանգամանքներից, գումարի հայթայթումն անկասկած ավելի է դժվարացել: Քանի որ մեր պատվավոր նախագահը առաջին տիկինն էր, գումարի հայթայթումը մի փոքր ավելի հեշտ էր, թեև միշտ այդ խնդիրը մենք ունեցել ենք: Հաշվի առնելով համապատասխան գումարների հայթայթումը՝ հիմա նաև մեր հաշիվների չափն է փոխվել. նախկինում հնարավորություններն ավելի մեծ էին, քան այսօր, բայց ոչ մի կտրուկ փոփոխություն մեզ մոտ տեղի չի ունեցել: Այսինքն, մենք ինչպես աշխատում էինք, այդպես էլ շարունակում ենք մեր աշխատանքը»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է վերոնշյալ փոքրիկ ուսումնասիրությանը, փոխտնօրենն արձագանքեց. «Ինչպես նկատել եք, այո, մեր հիմնական նվիրատուները եղել են ոչ հայտնի մարդիկ: Դա նաև մեր հաշվետվությունների մեջ է երևում: Այնտեղ կան անհատներ, մեկը, օրինակ, 1000 դրամ, մյուսը, օրինակ, 100 հազար դրամ է փոխանցել: Այսպիսի նվիրատվություններ մեզ մոտ ավելի շատ են եղել, քան գործարարների կողմից: Ինչ վերաբերում է գործարար անձանց, ընդհանրապես, ով որքանով կարողացել, աջակցել է: Եղել է ձեռնարկություն, որը 50 հազար դրամ է փոխանցել, մենք դրա համար էլ ենք շնորհակալ եղել: Եղել է նաև նամակ, որտեղ նշվել է 1000 դոլար գումարի մասին: Վերջին նամակ-խնդրանքի արձագանքը շատ տխուր էր, մենք նվիրատվություն չունեցանք: Մենք շատ դեպքերում նաև պատասխան նամակներ էինք ստանում, որտեղ նշված էր լինում առկա ֆինանսական խնդիրների, դժվարությունների մասին: Դա էլ ենք հասկացել, այդպես էլ է եղել, որ չեն կարողացել օգնության ձեռք մեկնել»:
Հարցին, թե կարո՞ղ է արձանագրել, որ, այդուհանդերձ, մերժողական պատասխանները հիմա ավելի շատ են, քան նախկինում, երբ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը Ռիտա Սարգսյանն էր, Ն. Ավանեսյանն արձագանքեց. «Այո: Դա նաև ակնհայտ է մեր կայքում հրապարակված նվիրատվությունների քաղվածքներում: Թաքցնելու իմաստ էլ չկա՝ այդպես է»:
Նունե Ավանեսյանը նաև հավելեց՝ քանի որ 2018թ. ապրիլից իրենց հնարավորությունները պակասել են, ավելի քիչ երեխաների են կարողացել աջակցել. «Բայց մենք այսօրվա դրությամբ մոտ 750-780 շահառու երեխա ունենք: Տարիների ընթացքում շահառուների թիվն ավելացել է»: