Նախատեսվում է նվազեցնել «Քաղաքապետերի դաշնագիր» նախաձեռնության անդամ համայնքների էներգետիկ կախվածությունը
Հայաստանում Եվրոպական հանձնաժողովի «Քաղաքապետերի դաշնագիր» նախաձեռնության շրջանակներում մայիսի 14-ին Երևանում տեղի ունեցավ Քաղաքապետերի դաշնագրի ակումբի առաջին հանդիպումը:
Հանդիպման շրջանակում կայացավ հարթակի նախագահի ու փոխնախագահի ընտրություն:
«Քաղաքապետերի դաշնագրի» ակումբի նախագահ ընտրվեց Սպիտակի քաղաքապետ Գագիկ Սահակյանը, իսկ փոխնախագահ Տաշիրի քաղաքապետ Էդգար Արշակյանը:
Հարթակի գլխավոր նպատակն է օգնել Եվրոպական հանձնաժողովի «Քաղաքապետերի դաշնագիր՝ Արևելք» տարածաշրջանային ծրագրի մասնակից երկրների համայնքներին նվազեցնել իրենց էներգետիկ կախվածությունը և ապահովել հարմարվողականություն կլիմայի փոփոխությանը:
Այդ ամենի շնորհիվ կբարելավվի համայնքների բնակիչների կյանքի որակը՝ վերականգնվող էներգետիկայի, էներգախնայողության, կլիմայի փոփոխության մեղմման և հարմարվողականության բնագավառներում միջոցառումների իրականացման միջոցով:
Հայաստանի համայնքների միության նախագահ Էմին Երիցյանը նշեց, որ քաղաքապետի հետ դաշնագրի շրջանակներում և՛ պետությունը, և՛ աջակցող կազմակերպությունները նույնպես ստանում են հանձնարարություններ:
«Շատ կարևոր է քաղաքականությունների մշակման հարցում երկխոսությունը: Տեղական իշխանությունները պետք է կարողանան պետական քաղաքականություններում փոփոխություններ մտցնել, որպեսզի ձևավորվեն միասնական քաղաքականություններ: Այս հարթակի հիմնական նպատակը հենց սա է: Շատ ենք կարևորում նաև, որպեսզի ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունը և Հայաստանի համայնքների միությունը, Էներգախնայողության հիմնադրամը նույնպես այդ գործընթացի ակտիվ մաս կազմեն»,- ասաց Երիցյանը:
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության միջազգային աջակցության և համագործակցության բաժնի ներկայացուցիչ Ստանիսլավ Տոշկովն ընդգծեց, որ հիմնական շեշտը պետք է դնել տնտեսության, մասնավոր ոլորտի, տարածքային զարգացման և էներգախնայողության վրա:
«Եվրոպական միությունը պարտավորվել է որպես գործընկեր հանդիսանալ և՛ համայնքների և Կառավարության համար: «Քաղաքապետերի դաշնագիր»-ը Հայաստանում շատ ավելի հզոր դիքերում է գտնվում, քան ԵՄ գործընկեր այլ երկրներում: Այս ծրագրին մասնակցում է 18 քաղաքապետարան»,-նշեց Տոշկովը և իր համոզմունքը հայտնեց ծրագրի հաջողելու վերաբերյալ:
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության միջազգային աջակցության և համագործակցության բաժնի ներկայացուցիչը կոչ արեց ներկա համայնքապետերին և քաղաքապետերին առավելագույնս օգտվել տվյալ հարթակի հնարավորություններից ի բարօրություն իրենց համայնքների:
Հարթակը կնպաստի բոլոր շահառուների միջև տեղեկատվության փոխանակմանը և կապահովի փոխգործակցություն համապատասխան նախաձեռնությունների, համայնքային ծրագրերի և գործողությունների միջև:
«Քաղաքապետերի դաշնագիր՝ Արևելքը» (CoM East) ծրագիրը ֆինանսավորում է ԵՄ արևելյան հարևանության պետություններում ՔաղաքապետերիԴաշնագրի քարտուղարության գործունեությունը։ Քարտուղարության գործողությունները ներառում են ստորագրող քաղաքների կարողություններիզարգացումշահառուների հետ կապերի ուժեղացումԴաշնագրի աջակից և համակարգող կազմակերպությունների ցանցի ուժեղացումքաղաքներիկարողությունների ուժեղացում ծրագրերի զարգացման ոլորտում և ֆինանսների հասանելիություն։
Սա ԵՄ առաջին և ամենահավակնոտ նախաձեռնությունն էորն ուղղակիորեն թիրախավորում է տեղական իշխանություններին և դրանցքաղաքացիներին՝ համաշխարհային կլիմայական փոփոխության դեմ պայքարի ղեկավարումը ստանձնելու հարցում: