Թեղուտը կշահագործվի, այլապես պետությունը լուրջ խնդիրներ կունենա․ Արեն Մկրտչյան
Այսօր՝ մարտի 27-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը հայտարարել էր, որ առաջիկա օրերում պատրաստվում են հանդիպում կազմակերպել Ալավերդիում, քննարկել Թեղուտի հանքի վերաբացման թեման։ Պատգամավորը թեպետ նշում է, որ հանքը վերագործարկվելու է, սակայն շարունակում է կարծել, որ այն բնապահպանական և սոցիալական աղետ է։
Թեմայի շուրջ ԼՈԻՐԵՐ.com-ի թղթակիցը զրուցել է Աժ պատգամավոր Արեն Մկրտչյանիհետ։
«Ալավերդցիների հետ հանդիպման ժամանակ նոր սեփականատերը, ներդնողը պետք է տեղեկացնի, որ մեկնարկում է վերագործարկման պրոցեսը»,- իր խոսքում ասաց պատգամավորը։
Անդրադառնալով խնդրի նախապատմությանը, պատգամավորը նշեց․ «Ես ուզում եմ կարևոր շեշտադրում անել և հստակեցնել, որ Թեղուտի հանքը սեփականության իրավունքով պատկանում է ՎՏԲ բանկին։ Դա գրավի առարկա է եղել, կուզեք անվանենք սեփականության իրավունք, կուզեք անվանենք հանքի շահագործման լիցենզիա։ Այդ լիցենզիայի արժեքի համար  ՎՏԲ բանկը Վալլեքս ընկերությանը տրամադրել է 380 միլիոն դոլար։ Ընկերությունը չի կարողացել կատարել վարկային պարտավորությունները, այդ պատճառով հանքը որպես գրավի առարկա, անցել է բանկին։ ՎՏԲ բանկը ներգրավել է ներդնող և նաև օպերատոր, խորհրդատվական ծառայություն իրականցնելու համար՝ բուլղարական ընկերություն, նրանք եկել են հանքը վերագործարկելու։ Այսինքն, այստեղ կառավարության ներգրավվածությունն ու մասնակցությունը զրոյական է։ Կառավարությունը հանք շահագործելու թույլտվություն տվել է, բայց դա եղել է 2011 թվականին (եթե չեմ սխալվում ), վարկը տրամադրվել է 2013-ին, հանքը շահագործվել է 2015-ին։ 2017 թվականին հանքը փակվել է, և այնտեղ կար էկոլոգիական և սոցիալական աղետ։ 1200 մարդ մեկ օրում դարձել էր գործազուրկ, և կար պոչամբար՝ վնասված պատվարով ու մի շարք այլ խնդիրներով, որը մեծ ռիսկեր էր գեներացնում»,- ասաց պատգամավորը և հավելեց, որ հանքը շուրջ 14 ամիս է չի գործել, ինչը՝ ռիսկային է, քանի որ պոչամբարը գործնականում անտերության էր մատնված։ Հիմա խորհրդատվական ընկերության ներկայացուցիչները,  ներդնողները, բանկի աշխատակիցները գույքագրել են խնդիրները, ֆիքսել են բոլոր ռիսկերը։
Պատգամավորը նաև նշեց, որ հանքը վերաբացելուց առաջ այնտեղ պետք է մոտ 2 ամիս շինարարական աշխատանքներ կատարվեն․ «Հանքի վերագործարկումից հետո, եթե լինի նախկին բարձիթողի վիճակը, ապա բոլոր պատասխանատու մարդիկ դրա համար օրենքով սահմանված կարգով պատասխանատվության կենթարկվեն»,- ասաց Մկրտչյանը՝ նշելով, որ պետությունը պետք է վերահսկողություն ապահովի։
Անդրադառնալով Ալավերդու պղնձամոլիբդենային գործարանի վերաբացման հնարավոր լինելուն՝ պատգամավորն ասաց․
«Երկու տարբեր ձեռնարկությունների մասին ենք խոսում, եթե այստեղ հանքը իր պաշարներով ստատիկ սպասում էր վերաբացմանը, ապա այնտեղ լրիվ այլ իրավիճակ է։ Ձուլարանի վերաբացման մասին, ոչինչ ասել չեմ կարող, քանի որ այս պահին որևէ զարգացում չկա։ Այստեղ խոսքը գնում է 630 աշխատողի աշխատատեղի խնդրի մասին, բայց միևնույն ժամանակ կար նաև էկոլոգիական աղետալի վիճակ։ Արտանետումների սահմանչափը գերազանցվում էր 7 անգամ, եթե նույնիսկ ձուլարանը վերաբացվի, այն չի կարող գործել նախկինի նման։ Ընդհանուր, տարածաշրջանում կա տնտեսության կառուցվածքը փոխելու խնդիր, այսինքն նոր ներդրումներ ներգրավելու, այլընտրանքային աշխատատեղեր բացելու, որպեսզի թե՛ Ալավերդին, թե՛ հարակից բնակավայրերը կախված չլինեն մեկ տնտեսվարողից»։
Նշենք նաև, որ Ֆեյսբուքյան գրառումից հետո օգտատերերի մոտ քննարկման առարկա էր դարձել այն, որ Թեղուտի հանքի վերաբացվելը խոսում է նրա մասին, որ նոր հանքեր են բացվելու նաև Տավուշում։
Անհանգստացնող թեմայի մասին խոսելով՝ Արեն Մկրտչյանն ասաց, որ երկու թեմաները միմյանց հետ որևէ կապ չունեն։ Նա հավելեց․
«Այստեղ խոսվում է արդեն մեկ անգամ շահագործված  հանքի մասին։ Թույլտվություն ունեցող, հսկայական պոչամբար կուտակած ընկերության և կոնկրետ սեփականատեր ունեցող ընկերության մասին է խոսքը։ Իսկ երկրորդ պարագայում կառավարությունը կարող է հանք շահագործելու թույլտվություն տալ կամ չտալ։ Սա արդեն կառավարության խնդիրն է և կառավարությունն իր առաջնահերթությունները սահմանել է։ Թեղուտի դեպքում թույլտվությունը ժամանակին տվողները տվել են։
Ի դեմս Թեղուտի՝ շատ ծանր ժառանգություն ենք ստացել, ես սա բացեիբաց և հստակ կարող եմ ասել։ Այո՛, այդ հսկայական պոչամբարը մեզ համար նույնպես անընդունելի է։ Բայց հանքը ունի սեփականատեր, բանկը վարկ է տրամադրել, որը հետ չեն տվել։ Բանկը պետք է փորձի հետ ստանալ այդ գումարը, իսկ դա պետք է արվի շահագործման միջոցով։ Հակառակ գործողությունները կարող են պետությանը լուրջ խնդիրների առջև կանգնեցնել»։
Պատգամավորը շեշտեց, որ եթե պետությունը փորձի միջամտել, սեփականատերը կարող է եվրոպական ատյաններում խոսեն պետության դեմ։