Послание Католикоса: Наши души тревожатся из-за многочисленных нападок на нашу Святую Церковь Архиепископа Микаэла Аджапахяна 17 февраля выпишут из больницы Власти Армении передали Австрии обвиняемого в совершении краж гражданина Акция в защиту Гарегина Второго в соборе Святых Гевондянц в Бербанке Пашинян уволил главу Агентства по защите персональных данных Минюста Человек с гражданством другой страны не может быть кандидатом в премьер-министры Армении - Пашинян о Карапетяне Макрон хочет лишать права участия в выборах за антисемитизм Худатян и Копыркин обсудили вопрос продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС Кремль подтвердил новый раунд трехсторонних переговоров на следующей неделе «Сказка о царе Салтане» братьев Андреасян превзошла в России предпродажи всех последних сказок
«Քարսիթի» մասին որոշումն ընդունումից հետո բազմազավակ ընտանիքները չգիտեն ինչ անել
Արժանապատիվ քաղաքաքային տրանսպորտ ունենալու խնդիրը դեռ չլուծված, ապրիլի 11-ին կառավարությունը որոշում կայացրեց մեքենաների մեջ մանուկներին ամրակապող սարքի՝ «քարսիթի» օգտագործումը պարտադիր դարձնել: Կառավարության որոշումն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը՝ ապրիլի 21-ին, որից հետո մինչև 7 տարեկան երեխաներին առանց «քարսիթի» փոխադրելը կհամարվի օրենքի խախտում, իսկ վարորդները կտուգանվեն 5000 դրամով:
Ի դեպ, եթե 7-ից 12 տարեկան երեխաները կարող են մի վայրից մյուսը տեղափոխել միայն ամրակապված, ապա մինչև 12 տարեկան երեխաներին չի թույլատրվում փոխադրել մոտոցիկլի հետևի նստատեղի կամ բեռնատար ավտոմեքենայի թափքում նստեցնելով:
Orer.am-ի լրագրողական ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ կան տաքսի ծառայություններ, որոնք ավելի հեռատես են գտնվել և շուրջ մեկ տարի է ծառայություն են մատուցում նաև «քարսիթով» կահավորված մեքենաներով: Բայց, երեխաների համար հատուկ նստատեղ ունեցող մեքենաների ծառայության մինիմալ արժեքը, ոչ թե 600 դրամ է, այլ՝ 1000 դրամ: Պարզ ասած՝ օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո փոքր երեխա ունեցողները թեև դրսում չեն մնա, բայց ստիպված կլինեն ծառայության համար ավելի շատ վճարել:
Ինչ վերաբերում է քաղաքային և միջքաղաքային երթուղիները սպասարկող ավտոբուսներին ու միկրոավտոբուսներին, ապա պարզ չէ, թե օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո ինչ պահանջներ կդրվեն այդ դեպքում, բայց որ սա էլ իր հերթին նոր խնդիրներ կառաջացնի՝ միանշանակ է:
Անհատ տաքսի ծառայություն մատուցողների համար ևս այս որոշումը հերթական փորձություն կարող է լինել, քանի որ կանգառներում առավոտից երեկո հաճախորդ փախցնող և նույն ճանապարհը կրկնակի թանկ փոխադրող վարորդները պետք է ստիպված լինեն վերանայել իրենց սպասարկման պայմանները: Չի բացառվում, որ «քարսիթ» տեղադրելու որոշում կայացնելու դեպքում նրանք էլ որոշեն փոխադրման արժեքն ավելացնել, բայց որ սպառողի տեսանկյունից դա լրացուցիչ ծախս է ենթադրում՝ միանշանակ է:
Մեկ հարց ևս՝ ինչպե՞ս պետք է ծառայության վարորդը կողմնորոշվի, որ երեխան ոչ թե 7, այլ 8 տարեկան է, քանի որ այդ տարիքում երեխայի բոյից, դեմքի արտահայտությունից դա դժվար է հասկանալ: Ստացվում է, որ ծնողները մշտապես պետք է երեխայի անձը հաստատող փաստթղթով երթևեկեն, որպեսզի վիճելի հարցեր առաջանալու դեպքում կարողանան երեխայի տարիքից բխող հարցերին պատասխանել:
Տեղեկատվության ազատության կենտրոնի ղեկավար Շուշան Դոյդոյանը դեռևս օրենքի նախագծի քննարկման փուլից՝ հունվարից սկսած անդրադարձել է նաև բազմազավակ ընտանիքների հարցին, նշելով, որ երեք և ավելի երեխաներ ունեցող ընտանիքների փոխադրման հարցը ևս խնդիր է: Փաստորեն, ապրիլի 11-ին ընդունված օրենքի կարգավորումներից այն դուրս է մնացել:
«Խոսքը բազմազավակ ընտանքիների դեպքում մեծ մեքենաներ ձեռք բերելու մասին է, քանի որ երեք և ավելի երեխա ունեցող ընտանիքներն այլևս չեն կարողանալու սովորական մեքենաներով երթևեկել: Բազմազավակ ընտանիքները պետք է ստիպված լինեն ավելի մեծ մեքենաներ գնել, որի համար գումար է անհրաժեշտ:
Այս հարցը կարգավորելու համար,առաջարկել եմ բազմազավակ ընտանիքներին արտոնյալ կամ ցածր տոկոսադրույքներով վարկեր տրամադրել, սակայն առաջարկն այդպես էլ մնացել է օդում կախված, քանի որ կառավարության որոշման մեջ որևէ տող չկա այն մասին, թե բազմազավակ ընտանիքներն ինչպես պետք է մի վայրից մյուսը փոխադրվեն»,- Orer.am-ի հետ զրույցում նշեց Շ. Դոյդոյանը: