Послание Католикоса: Наши души тревожатся из-за многочисленных нападок на нашу Святую Церковь Архиепископа Микаэла Аджапахяна 17 февраля выпишут из больницы Власти Армении передали Австрии обвиняемого в совершении краж гражданина Акция в защиту Гарегина Второго в соборе Святых Гевондянц в Бербанке Пашинян уволил главу Агентства по защите персональных данных Минюста Человек с гражданством другой страны не может быть кандидатом в премьер-министры Армении - Пашинян о Карапетяне Макрон хочет лишать права участия в выборах за антисемитизм Худатян и Копыркин обсудили вопрос продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС Кремль подтвердил новый раунд трехсторонних переговоров на следующей неделе «Сказка о царе Салтане» братьев Андреасян превзошла в России предпродажи всех последних сказок
ՀՀ ոստիկանությունը հիշել է օրենքը և հորդորում է
Հակածխախոտային օրենքը թեև նոր չէ ընդունվել, սակայն տպավորությունն այնպիսին է, որ դրան ուշադրություն դարձնող չկա: Օրենսդրության պահանջների համաձայն՝ կրթական, մշակութային, առողջապահական հաստատություններում, օդակայաններում, ավտոբուսի և գնացքի կայարաններում, հիմնարկների, կազմակերպությունների շենքերի տարածքներում՝ բացառությամբ ծխելու համար առանձնացված հատուկ տարածքների, հասարակական տրանսպորտում, ընդհանուր օգտագործման տրանսպորտային միջոցներում, թեթև մարդատար տաքսի ավտոմոբիլներում և վարորդի կողմից տրանսպորտային միջոցի ընթացքի ժամանակ ծխելու համար սահմանված է տուգանք՝ 3000-20 000 դրամի չափով: Սակայն ամեն քայլափոխի կարելի է տեսնել, որ նշված հաստատությունների տարածքների առանձնացված հատուկ տարածքներից բացի օրենքով սահմանված չթույլատրվող մասերում ևս մարդիկ ծխում են:
Ծխում են նաև միկրոավտոբուսների վարորդները, իսկ ուղևորների՝ ղեկին չծխելու պահանջին հակադարձում, որ իրավիճակի տերը իրենք են, ուստի ինչ ուզեն կարող են անել: Քիչ չեն դեպքերը, երբ երթուղայինների վարորդները ընդվզող ուղևորներին կոպտում են, սպառնում իջեցնել տրանսպորտային միջոցից: Աշխատանքից տուն կամ տնից աշխատանքի շտապող ուղևորները, որոնք պիկ ժամերին մի կերպ են խցկվում երթուղային, բնական է՝ չեն կարող իջնել, քանի որ հետո պետք է ստիպված լինեն առնվազն10 րոպե կորցնել, մինչև հաջորդ մեքենան գա: Այդ պատճառով հիմնականում համակերպվում են այդ մտքի հետ, ու շարունակում չտեսնելու տալ:
Գրեթե նույն մեթոդով է մինչ օրս աշխատել ոստիկանությունը: Եվ դժվար է հիշել, թե վերջին անգամ ե՞րբ են օրենքի պաշտպանները ուղևորների աչքի առաջ ծխող հասարակական տրանսպորտի վարորդի տուգանել: Դժվար է հասկանալ նաև, որ եթե տարածքում ոստիկան չկա, ինչպես պետք է ֆիքսվի, թե ծխող մարդը կանգառի ծածկի տա՞կ է ծխում, ինչն օրենքի խախտում է, թե՞ ծածկից մի քայլ դուրս, ինչն  արդեն օրենքի խախտում չի համարվում:
Այնուամենայնիվ, ոստիկանությունից հիշեցնում են, որ նման խախտումների նկատմամբ հսկողությունն ուժեղացնելու շրջանակներում Վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով ծխելու կանոնները խախտելու համար վարչական պատասխանատվություն է սահմանված:
Orer.am-ը փորձեց ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից փորձեց ճշտել, թե անցյալ տարվա կամ այս տարվա առաջին եռամսյակի ընթացքում հիշյալ օրենքը խախտելու համար քանի՞ մարդ է տուգանվել, սակայն մեզ տեղեկացրեցին, որ նման թվեր տրամադրում են միայն գրավոր հարցման հիման վրա:
Ճշտող հարցին, թե ոստիկանության կայքում նման տեղեկություններ չե՞ն հրապարակվում, վարչության աշխատակիցը կրկնեց, որ վիճակագրական տվյալները տրամադրվում են միայն գրավոր հարցումների հիման վրա: Հիմա հարց, եթե ոստիկանությունը հորդորում է չխախտել օրենքը, ինչը ողջունելի է, ապա ինչո՞ւ բաց տեքստով չի իրազեկում, թե տվյալ ամսվա, եռամսյակի կամ տարվա կտրվածքով քանի մարդ է տուգանվել և հատկապես օրենքի պահանջից բխող ո՞ր դեպքերի համար, որպեսզի մի կողմից երևա, թե այդ ուղղությամբ ի՞նչ քայլեր են իրականացվել, մյուս կողմից էլ հասկանալի լինի, որ երկրում եթե կա օրենք, ապա այն պետք է հարգել, ոչ թե արգելված վայրում չծխելու պահանջ հնչեցնողին սպառնալ ու վիրավորել: