«Ֆորմուլա-1»-ը Ալիեւի վարչակարգի վոլյունտարիզմի խորհրդանիշն է. Meydan TV
Բաքվում հունիսի 17-19-ին անցկացվելիք «Ֆորմուլա-1ե մրցարշավը Ադրբեջանի հեղինակությունը բարձրացնելու Իլհամ Ալիեւի վարչակարգի հերթական ձախողված նախագիծն է: Այն ներկայացվում է որպես մի նախագիծ, որը պետք է բարձրացնի երկրի եւ դրա մայրաքաղաքի հեղինակությունը, ինչպես նաեւ խթանի արտասահմանյան զբոսաշրջիկների ներհոսքը: Սակայն Եվրատեսիլ-2012 եւ Առաջին (եւ վերջին) Եվրոպական խաղերի վրա բազմամիլիոն եւ անգամ միլիարդավոր ծախսերն այդպես էլ չեն բերե լ Ադրբեջանի նկատմամբ արտասահմանյան տուրիստների աճին:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է Արմենպրեսը, «Նախագահ Ալիեւի իշխանության ֆորմուլան (1)ե վերնագրով հոդվածում գրում է Meydan TV հեռուստաալիքի կայքը` նշելով, որ «Ֆորմուլա-1ե-ը հանդիսանում է Ալիեւի ռեժիմի վոլյունտարիզմի խորհրդանիշը:
Հոդվածում ընդգծվում է, որ գործնականում բոլոր երեք նախագծերը հանդիսացել են պետական գանձարանի փողերի մասշտաբային լվացման գծով գործողություններ:
«Վերջին նախագիծը չինովնիկ-գանձապետարանի գողերի համար հանդիսացավ ամենաաղքատիկը. նախնական հաշվարկներով դրա վրա ծախսվել է ընդամենը 112 մլն դոլար` կապված նավային եկամուտների անկման հետ, որովհետեւ ճգնաժամի պայմաններում ոչինչ գողանալու այլեւս չկաե, -գրում է կայքը:
Կայքը գրում է, որ գուցե եւ իշխանությունները հրաժարվեին այդ շոու-միջոցառման անցկացումից, որը զուգորդվում է ժանտախտի ժամանակ խրախճանքի հետ, բայց նման որոշումը մեծ խնդիրներ կառաջացներ «Ֆորմուլա-1ե-ի հետեւում կանգնած միջազգային խաղացողների հետ հարաբերություններում, բացի այդ, մրցարշավի անցկացումից հրաժարվելու դեպքում Ադրբեջանը ստիպված կլիներ 100 մլն դոլար տուգանք վճարել:
«Ֆորմուլա-1ե-ը հանդիսանում է որոշումների ընդունման գործում Ադրբեջանի ներկայիս ռեժիմին հատուկ վոլյունտարիզմի դրսեւորման խորհրդանիշ: Ադրբեջանում նման շոուների անցկացման մասին ոչ մի որոշում թափանցիկ` լայն եւ անգամ նեղ հասարակական քննարկում չի անցել: Հանուն այդ մրցարշավի անցկացման երեք օրերի, իշխանություններն անգամ չեղյալ են հայտարարել ամառային ժամանակին անցումը, մրցումներն էլ անցկացվում են ոչ թե ազգային, այլ Եվրամիության դրոշի տակ: Միանաշանակ, այդ միջոցառումը ոչ մի կապ չունի պետության, առավել եւս` հասարակության հետ, այլ հանդիսանո ւմ է ռեժիմի եւ «Ֆորմուլա-1ե-ի կոմերցիոն տերերի ձախողված նախագիծե, -գրում է կայքը` ամփոփելով, որ Ադրբեջանի համար «Ֆորմուլա-1ե-ը միայն ավտորիտարիզմի, խորթանալու եւ երկրի ինքնամեկուսացման հերթական արմատավորումն է:
Միջազգային իրավապաշտպան Freedom House կազմակերպությունը Բաքվում անցկացվելիք «Ֆորմուլա-1ե Եվրոպայի Գրան Պրի մրցարշավը մեկնաբանելու մեկնած լրագրողներին կոչ է արել ուշադրություն դարձնել Ադրբեջանի կառավարության ռեպրեսիվ քաղաքականությանը:
«Բաքու մեկնող լրագրողներին, կորպորատիվ հովանավորներին մենք կոչ ենք անում ուշադրություն դարձնել մրցումների շքեղության հետեւում 80-ից ավելի քաղաքական ակտիվիստների, մարդու իրավունքների պաշտպանների եւ ԶԼՄ-ների թղթակիցների անհիմն ձերբակալությունների հետ միասին կառավարության  ռեպրեսիվ քաղաքականությանըե, այդ առնչությամբ տարածած հայտարարության  մեջ նշել է Freedom House-ի փոխնախագահ Դենիել Կալինգաերթը:
Ադրբեջանի կոռումպացված իշխանությունները գտնում են, որ կազմակերպելով «Եվրատեսիլե, «Եվրոպայի խաղերե, «Ֆորմուլաե միջազգային միջոցառումները, կարող են բարձրացնել իրենց հեղինակությունն ու վարկանիշը: Նման միջոցառումների ժամանակ իշխանությունները Բաքվից հավաքում են արտասահմանցու աչքի համար «ոչ բարետեսե ամեն ինչ: Օրինակ` «Եվրատեսիլե երգի միջազգային մրցույթի ժամանակ Բաքվի կենտրոնական փողոցներից, օդավակայանից մինչեւ Բաքու մայրուղուց հավաքվել էին Ադրբեջանի «համազգային առաջնորդե Հեյդար Ալիեւի եւ նրա որդու` նախագահ Իլհամ Ալիեւի դիմապատկերներով պաստառները՝ փորձելով թաքցնել նրանց նկատմամբ անձի պաշտամունքի առկայությունն երկրում:
Բաքվում անցկացվելիք «Ֆորմուլա-1ե մրցումների հետ կապված՝ իրավապահ մարմինները Ադրբեջանի մայրաքաղաքից հավաքել են մուրացկանությամբ զբաղվող անձանց եւ ուղարկել իրենց մշտական գրանցման շրջաններ: Նավթի եւ մանաթի խիստ էժանացման պատճառով խոր տնտեսական ճգնաժամում հայտնված Ադրբեջանի շրջաններից աղքատության շեմից ցածր կենսամակարդակ ունեցող հազարավոր մարդիկ եւ երեխաներ Բաքվի փողոցներում մուրացկանությամբ աշխատում են գոյություն պահպանել:
«Ֆորմուլա-1ե-ը Բաքվում անցկացնելու համար Ադրբեջանը միջազգային կառույցին 50 մլն դոլար է վճարել, իսկ խաղերի անցկացման վրա, փորձագետների կարծիքով, ընդհանուր ծախսերը կազմել է 150 մլն դոլար: