«Ֆորմուլա-1»-ը Ալիեւի վարչակարգի վոլյունտարիզմի խորհրդանիշն է. Meydan TV
International newsԲաքվում հունիսի 17-19-ին անցկացվելիք «Ֆորմուլա-1ե մրցարշավը Ադրբեջանի հեղինակությունը բարձրացնելու Իլհամ Ալիեւի վարչակարգի հերթական ձախողված նախագիծն է: Այն ներկայացվում է որպես մի նախագիծ, որը պետք է բարձրացնի երկրի եւ դրա մայրաքաղաքի հեղինակությունը, ինչպես նաեւ խթանի արտասահմանյան զբոսաշրջիկների ներհոսքը: Սակայն Եվրատեսիլ-2012 եւ Առաջին (եւ վերջին) Եվրոպական խաղերի վրա բազմամիլիոն եւ անգամ միլիարդավոր ծախսերն այդպես էլ չեն բերե լ Ադրբեջանի նկատմամբ արտասահմանյան տուրիստների աճին:
«Բաքու մեկնող լրագրողներին, կորպորատիվ հովանավորներին մենք կոչ ենք անում ուշադրություն դարձնել մրցումների շքեղության հետեւում 80-ից ավելի քաղաքական ակտիվիստների, մարդու իրավունքների պաշտպանների եւ ԶԼՄ-ների թղթակիցների անհիմն ձերբակալությունների հետ միասին կառավարության ռեպրեսիվ քաղաքականությանըե, այդ առնչությամբ տարածած հայտարարության մեջ նշել է Freedom House-ի փոխնախագահ Դենիել Կալինգաերթը: