Ադրբեջանում ամենաերիտասարդ թմրամոլը 13-ամյա աղջիկ է
ՄիջազգայինԱդրբեջանում թմրամոլների տարիքը գնալով երիտասարդանում է: Այսօր տասնյակ հազարավոր թմրամոլների մեջ ամենաերիտասարդը 13 տարեկան աղջիկ է:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով modern.azկայքը, «Թմրամոլության դեմ պայքարում երիտասարդական կազմակերպությունների դերը» թեմայով երեկ Բաքվում անցկացված համաժողովում հայտարարել է Ադրբեջանինախագահին կից Երիտասարդականհիմնադրամի գործադիր տնօրեն ՖարհադՀաջիեւը:
Ադրբեջանի առողջապահության նախարարության Նարկոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Թելման Մամեդհասանովըմիջոցառմանն ունեցած ելույթում հայտնել է, որ 2015 թվականի տվյալներով կենտրոնում գրանցված են 28 555 թմրամոլ:
Ադրբեջանի գլխավոր նարկոլոգ Լյուդմիլա Ջաֆարովան հայտարարել է, որ երկրի ուսումնական հաստատություններում թմրամոլությունը վերածվել է իսկական խնդրի, եւ Ադրբեջանում արագորեն աճում է թմրամոլ կանանց թիվը: Նրա խոսքով` եթե առաջ թմրանյութեր օգտագործում էին հիմնականում մեծահասակները, ապա այսօր «սպիտակ մահը» ճանապարհ է գտել անգամ դպրոցներ. գրանցված է անգամ 8-ամյա թմրամոլ (virtualaz.org):
Ադրբեջանի «Թմրանյութերի դեմ պրոպագանդայի ազգային գրասենյակի» ղեկավարի տեղակալ Լեյլա Յոլչիեւան fakxeber.com լրատվական կայքին հայտնել է, որ Ադրբեջանում թմրամոլությունը շարունակում է «երիտասարդանալ». բարձր դասարանների աշակերտներին զուգահեռ գրանցվել են կախվածության դեպքեր 4-րդ եւ 5-րդ դասարանի աշակերտների մեջ եւս:
2010 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի տեղակալ Ռուստամ Ուսուբովը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի տարածքով փոխադրվում է Աֆղանստանում արտադրված թմրանյութերի 35 տոկոսը:
Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան Էն Դերսիի հեռագրում, որը հրապարակվել էր WikiLeaks կայքում, ասվում է, որ թմրամոլությունը Ռուսաստանում զգալի աստիճանով վերահսկվում է էթնիկ ադրբեջանցիների կողմից: