Ադրբեջանում ամենաերիտասարդ թմրամոլը 13-ամյա աղջիկ է
Ադրբեջանում թմրամոլների տարիքը գնալով երիտասարդանում է: Այսօր տասնյակ հազարավոր թմրամոլների մեջ ամենաերիտասարդը 13 տարեկան աղջիկ է:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով modern.azկայքը, «Թմրամոլության դեմ պայքարում երիտասարդական կազմակերպությունների դերը» թեմայով երեկ Բաքվում անցկացված համաժողովում հայտարարել է Ադրբեջանինախագահին կից Երիտասարդականհիմնադրամի գործադիր տնօրեն ՖարհադՀաջիեւը:
Միջոցառումն անցկացվել է Թմրանյութերի չարաշահման եւ ապօրինի շրջանառության դեմ միջազգային պայքարի օրվա` հունիսի 26-ի կապակցությամբ: Միջոցառմանը մասնակցել են Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի, նարկոտիկ միջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի գծով Պետական հանձնաժողովին կից կազմակերպությունների լիազոր ներկայացուցիչներ, Բաքվի շրջանների հանձնաժողովների նախագահները, պատգամավորներ եւ երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ադրբեջանի առողջապահության նախարարության Նարկոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Թելման Մամեդհասանովըմիջոցառմանն ունեցած ելույթում հայտնել է, որ 2015 թվականի տվյալներով կենտրոնում գրանցված են 28 555 թմրամոլ:
«Նրանցից 23 153 հոգին դիսպանսերային, 5 402 հոգին` պրոֆիլակտիկ գրանցում ունեցողներ են: Նրանցից 592-ը կանայք, 158-ը` թունամոլ, 20 036-ը (437 կին) ներարկումային թմրանյութեր օգտագործողներ են:
2015 թվականին կենտրոնում գրանցված թմրամոլների թիվը 2 017 հոգով ավելացել է: Տարվա ընթացքում կենտրոնի տարբեր մասնաճյուղեր կամավոր կերպով դիմածների թիվը կազմել է 44 278 հոգի», -ասել է նա:
Միջոցառմանը նաեւ նշվել է, որ 2016 թվականի առաջին հինգ ամիսներին Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարարությունը նարկոտիկ միջոցների հետ կապված 1 389 փաստերի գծով ապօրինի շրջանառությունից հանել է 486 կգ 646 գ տարբեր տեսակի թմրանյութ, Պետական մաքսային ծառայությունը` 37 փաստերի գծով 999 կգ 968 գ, Պետական անվտանգության ծառայությունը` 7 փաստերի գծով 16 կգ 215 գ, Պետական սահմանային ծառայությունը` 4 փաստերի գծով` 17 կգ 187 գ, Արդարադատության նախարարությունը` 17 փաստերի գծով 50,943 գ նարկոտիկ միջոց եւ հոգեմետ նյութեր:
Ադրբեջանի գլխավոր նարկոլոգ Լյուդմիլա Ջաֆարովան հայտարարել է, որ երկրի ուսումնական հաստատություններում թմրամոլությունը վերածվել է իսկական խնդրի, եւ Ադրբեջանում արագորեն աճում է թմրամոլ կանանց թիվը: Նրա խոսքով` եթե առաջ թմրանյութեր օգտագործում էին հիմնականում մեծահասակները, ապա այսօր «սպիտակ մահը» ճանապարհ է գտել անգամ դպրոցներ. գրանցված է անգամ 8-ամյա թմրամոլ (virtualaz.org):
«Պետք է բացահայտ խոստովանել, որ դպրոցներում լուրջ խնդիր է առաջացել: Այս տարի մենք դպրոցների հոգեբանների հետ հարցումներ ենք անկացրել, որոնք նույնպես խոստովանել են, որ դպրոցների պատերից ներս թմրանյութեր են օգտագործվում», -ասել է Ջաֆարովան:
Ադրբեջանի «Թմրանյութերի դեմ պրոպագանդայի ազգային գրասենյակի» ղեկավարի տեղակալ Լեյլա Յոլչիեւան fakxeber.com լրատվական կայքին հայտնել է, որ Ադրբեջանում թմրամոլությունը շարունակում է «երիտասարդանալ». բարձր դասարանների աշակերտներին զուգահեռ գրանցվել են կախվածության դեպքեր 4-րդ եւ 5-րդ դասարանի աշակերտների մեջ եւս:
ՄԱԿ-ի 2015 թվականի զեկույցի համաձայն, Աֆղանստանից Եվրոպա թմրանյութերի փոխադրման «Հյուսիսային Բալկանյան ուղին» անցնում է հենց Ադրբեջանով: Թմրանյութերը Ադրբեջան-Թուրքիա-Իրան ուղիով փոխադրվում են առանց խոչընդոտների: Երկրորդ` «Հին Բալկանյան ուղին» Իրանից ուղիղ Թուրքիա գիծն է: Այստեղ թմրանյութերի մաքսանենգությամբ զբաղվող անձինք հիմնականում օգտվում են Իրանի հյուսիսում բնակվող ադրբեջանական եւ քրդական բնակչության ծառայություններից: Ադրբեջանով եւ Կովկասով երրորդ ուղին սկսվում է թուրքմենական ծովային Թուրքմենբաշի նավահանգստի ց: Այստեղից թմրանյութերը հեշտությամբ փոխադրվում են Ռուսաստան:
2010 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի տեղակալ Ռուստամ Ուսուբովը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի տարածքով փոխադրվում է Աֆղանստանում արտադրված թմրանյութերի 35 տոկոսը:
Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան Էն Դերսիի հեռագրում, որը հրապարակվել էր WikiLeaks կայքում, ասվում է, որ թմրամոլությունը Ռուսաստանում զգալի աստիճանով վերահսկվում է էթնիկ ադրբեջանցիների կողմից: