Թաիլանդի վեց նահանգների տարածքում առնվազն 14 պայթյուն Է գրանցվել օրվա ընթացքում
Թաիլանդի վեց նահանգների տարածքում անցած մեկ օրվա ընթացքում առնվազն 14 պայթյուն Է գրանցվել, որոնց հետեւանքով զոհվել Է չորս մարդ, եւս առնվազն 27 հոգի վերքեր են ստացել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 12-ին հայտնել Է տեղական ոստիկանությունը:
Հարվածի տակ են հայտնվել Պհուկետ եւ Հուախին խոշոր տուրիստական կենտրոնները, ինչպես նաեւ Թրանգի, Սուրաթհանիի, Պհանգնգայի, Չումպհոնի նահանգները: «Մի շարք հրկիզումներ են գրանցվել նաեւ Կրաբիի եւ Նակհոնսիտհամարատի նահանգներում: Առայժմ հայտնի չԷ, թե կապված են արդյոք այս իրադարձությունները միմյանց հետ, սակայն մենք չենք բացառում դրա հնարավորությունը»,-հայտնել Է Թաիլանդի ոստիկանության պաշտոնական ներկայացուցիչ գնդապետ Կրիսան Պհատհանաչարենը:
Առավել բարդ իրադրություն Է ստեղծվել Հուախին առողջարանային քաղաքում, որտեղ հինգշաբթի եւ ուրբաթ օրերին զոհվել Է երկու, վերքեր ստացել ավելի քան 20 մարդ, ներառյալ օտարերկրյա տասը զբոսաշրջիկներ: Քաղաքի տարածքում ուժայիններն արդեն հայտնաբերել են մի քանի պայթուցիկ սարքեր, որոնք չեն գործել:
Ականատեսների վկայությամբ՝ Հուախինում փակ են բազմաթիվ խանութներ, սրճարաններ ու ռեստորաններ: Զբոսաշրջիկներին խնդրում են դուրս չգալ իրենց հյուրանոցներից: Քաղաքի տարածքում հնարավոր պայթուցիկ սարքերի որոնման ընդգրկուն գործողություն Է ընթանում:
Զբոսաշրջիկների շրջանում ժողովրդականություն վայելող Պհուկետ կղզում օգոստոսի 12-ի առավոտյան երեք պայթյուն Է գրանցվել: Դրանցից մեկը տեղի ունեցել տեղական ոստիկանության շենքի մոտ, երկրորդը՝ լողափի գոտուց ոչ հեռու, երրորդը՝Coconut Village հյուրանոցի մոտ: Պատահարի հետեւանքով տաքսու վարորդ Է վիրավորվել: Ոստիկանության հաղորդման համաձայն՝ եւս երկու պայթուցիկ սարք վնասազերծվել Է:
Թաիլանդի ոստիկանությունը բացառում Է միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների մասնակցությունը թագավորության տարածքում իրականացված պայթյուններին: «Իրադրությունը միջազգային ահաբեկչության հետ առնչություն չունի: Սա տեղական սաբոտաժ Է, որը նպատակ ունի վնասել զբոսաշրջության ազգային ինդուստրիային»,-մամուլի ասուլիսում հայտնել Է Կրիսան Պհատհանաչարենը: Նա նաեւ հայտարարել Է, որ իրավապահ մարմիններն արդեն ձերբակալել են պայթյունների կազմակերպման մեջ կասկածվող մի քանի անձանց:
Գլխավոր վարկածներից մեկը, որն այժմ քննարկվում Է թաիլանդական ԶԼՄ-ներում, վերաբերում Է ահաբեկչական գործողություններին իսլամիստ անջատողականների մասնակցությանը, որոնք գործում են երկրի հարավում: Նարաթիվաթի, Յալաի եւ Պատտանիի նահանգներում դիմակայությունը, որտեղ բնակչության մեծամասնությունը մուսուլմաններ են, չի թուլանում արդեն 11 տարի: Այդ ընթացքում պայթյունների եւ փոխհրաձգության ընթացքում զոհվել Է ավելի քան 6 հազար մարդ: Սակայն անջատողականներն իրենց բոլոր ակցիաներն ավելի վաղ իրականացնում Էին միայն երեք նահանգների տարածքում, որոնց անատում են պահանջում նրանք:
Ինչպես նշում են դիտորդները, չարագործները միտումնավոր են իրենց գրոհի համար ընտրել օգոստոսի 12-ը: Այդ օրը Թաիլանդում նշում են Սիրիկիտ թագուհու ծննդյան օրը, ինչպես նաեւ Մայրերի օրը: Ուրբաթը դարձել Է «երկարատեւ հանգստյան օրերի» առաջին օրը, որոնք թագավորությունում կշարունակվեն մինչեւ օգոստոսի 15-ը: Թաիլանդցիներից շատերը, օգտվելով դրանից, հանգստանալու են մեկնել ծովափ, որտեղ անհայտ անձինք մի շարք պայթյուններ են իրականացրել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը: