Ադրբեջանում շարունակվում են քաղաքական ձերբակալությունները
Բաքվում ձերբակալվել է NIDA կազմակերպության վարչության անդամ Թուրղութ Ղամբարը:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով azadlig.infoլրատվական կայքը, սոցցանցերում հայտնել են կազմակերպության ակտիվիստները:
Թուրղութ Ղամբարը քաղաքացիական հագուստով անձանց խմբի կողմից ձերբակալվել է Բաքվի վճռաբեկ դատարանի մոտ, որոնք ներկայացել են Բաքվի ոստիկանության գլխավոր վարչության աշխատակիցներ: Այդ ժամանակ դատարանում քննվում էր NIDA-ի մյուս ակտիվիստ Էլգիզ Գահրամանլըի վճռաբեկ բողոքը, որը օգոստոսի 12-ին ձերբակալվել էր թմրանյութերի անօրինական շրջանառության մեղադրանքով:
Ավելի ուշ այդ անձինք ձերբակալել են լուսանկարիչ Իսմի Շահզեդեին, իսկ լրագրող Իսլամ Շիխալիից առգրավել են նրա բջջային հեռախոսը, երբ նա ռեպորտաժ էր պատրաստում:
Թուրղութ Ղամբարը ընդդիմադիր «Մուսավաթ» կուսակցության նախկին նախագահ Իսա Ղամբարի որդին է:
Վերջին օրերին Ադրբեջանում շինծու մեղադրանքներով ձերբակալվել են Ժողովրդական ճակատ կուսակցության ակտիվիստ Մասուդ Ռզալըն (Ժողճակատի առաջնորդ Ալի Քերիմլիի ազգականը), REAL (Հանրապետական այլընտրանք) շարժման գործադիր քարտուղար Նաթիգ Ջաֆարլին, շարժման ակտիվիստներ Էլշան Գասըմովը եւ Թողրուլ Իսմայիլովը:
Ադրբեջանում սեպտեմբերի 26-ին պետք է հանրաքվե տեղի ունենա սահմանադրության մեջ փոփոխությունների մասին: Ադրբեջանում շատերը վերջին ձերբակալությունների ալիքը համարում են որպես սեպտեմբերյան հանրաքվեից առաջ քաղաքացիական հասարակությանը իշխանությունների կողմից ճնշելու հերթական փորձ: Ձերբակալված բոլոր ակտիվիստները դեմ են արտահայտվել Ալիեւի առանց այն էլ ընդարձակ լիազորություններն ավելի ընդլայնող հանրաքվեին եւ քննադատել կառավարությանը:
Սեպտեմբերյան հանրաքվեի շրջանակում առաջարկվում է Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ նախագահական լիազորությունների ժամկետը 5 տարուց դարձնել 7 տարի, նախագահին թույլ տալ արտահերթ ընտրություններ նշանակել, ինչպես նաեւ թույլատրել 18-ից բարձր քաղաքացիներին խորհրդարանի պատգամավորության թեկնածու առաջադրվել, փոխնախագահի պաշտոն մտցնել, որը կդառնա իշխանական լիազորություններով օժտված երկրորդ մարդը երկրում:
Որոշները գտնում են, որ վերջին իրադարձությունները կարող են թուրքական հետք ունենալ, կապված այդ երկրում հուլիսի 15-ի ռազմական հեղաշրջման ձախողված փորձի հետ: Ենթադրություններ կան, որ դա կարող է որպես պատրվակ օգտագործվել Ադրբեջանում նոր ձերբակալությունների համար, քանի որ Ադրբեջանում արդեն սկսել են փակվել Թուրքիայում հեղաշրջման փորձի մեջ Անկարայի կողմից մեղադրվող Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետ ենթադրաբար կապ ունեցող անձինք եւ բազմաթիվ հաստատություններ, այդ թվում` ուսումնական:
ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարությունը հայտարարել է, որ անհանգստացած է Ադրբեջանում ձերբակալություններով եւ կառավարությանը կոչ է ազատ արձակել բոլոր կալանվածներին եւ հարգել երկրի քաղաքացիների ազատություններն ու իրավունքները, հատկապես, սեպտեմբերյան հանրաքվեից առաջ: Պետքարտուղարությունը նաեւ իշխանություններին կոչ է արել ներկայացնել սահմանադրական ուղղումները Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ-ի կողմից համատեղ քննարկման համար:
Միջազգային իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպության կարծիքով` Ադրբեջանում ընդդիմադիրների եւ ակտիվիստների վերջին ձերբակալությունները «երկրում կարծիքի արտահայտման ազատությունը իշխանությունների կողմից շարունակաբար ճնշվելու եւս մեկ օրինակ է»: